Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 lipca 2021 r.
19:59

Sejm chce utworzenia Akademii Zamojskiej. Jej ideą ma być pobożność i nauka

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 7 A A
233 posłów głosowało za utworzeniem Akademii Zamojskiej
233 posłów głosowało za utworzeniem Akademii Zamojskiej (fot. FB/Sejm.pl)

Głównie dzięki głosom posłów PiS mamy ustawę o utworzeniu w Zamościu Akademii Zamojskiej. Akademia powstanie... z zamojskiej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Słychać głosy przeciwników niszczenia UPZ, która formalnie nic nie wie i właśnie prowadzi rekrutację. Inicjatorzy reaktywacji słynnej, XVI-wiecznej akademii czekają na decyzję Senatu. Ma zapaść jeszcze w tym miesiącu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akademia Zamojska była wyższą uczelnią, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa. Pomysł jej reaktywowania pojawiał się w mieście co jakiś czas. Dwa lata temu powstał komitet, by  ideę zrealizować. W tym gronie jest poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który był wnioskodawcą przegłosowanego właśnie projektu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej.

Tworzy się z dniem 1 września 2021 r. Akademię Zamojską

- Mimo licznych trudności „organizowanych” przeciwko tej ustawie także przez naszych, regionalnych jej przeciwników, Sejm RP przyjął ją stosunkiem głosów 233 za, 204 przeciw, 2 wstrzymujących się – poinformował w czwartek poseł.

Inicjatorzy reaktywacji akademii chcą by była ona podniesieniem na należny piedestał nauczania młodego pokolenia Polek i Polaków w duchu ideałów wspaniałej poprzedniczki: "pobożność i nauka", "Bóg i Ojczyzna"; trwałym środkiem umocnienia i rozwoju polskiej tożsamości kulturowej; ma łączyć najlepszą naukę, nowoczesną edukację i patriotyczne wychowanie *)

Z dniem utworzenia Akademii znosi się Uczelnię

Członkowie komitetu od dawna mówili, że są dwie drogi dla Akademii Zamojskiej. Jedna, to przekształcenie istniejącej już wyższej szkoły zawodowej. Chodzi o Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu, która w 2005 roku powstała jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Druga to budowanie uczelni od podstaw.

- Powoływanie drugiej państwowej wyższej szkoły w Zamościu chyba nie ma racji bytu. Bardziej realne jest przekształcenie istniejącej, choć władze szkoły zawodowej nie są zbyt tym zainteresowane – komentował jeszcze w 2020 roku członek komitetu, prof. Wojciech Kolanowski, któremu idea reaktywowania Akademii Zamojskiej jest szczególnie bliska.

I właśnie takie rozwiązanie wybrano.

Pierwszego rektora Akademii powołuje minister

- Śledzimy wydarzenia w Sejmie, więc wiem o przegłosowaniu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej, choć projekt znienacka został wprowadzony do porządku obrad. Ale oficjalnie w tej sprawie nie wiem nic. Jedyne spotkanie na którym rozmawiano ze mną na temat akademii było u prezydenta Zamościa jeszcze przed pandemią. Chyba w lutym zeszłego roku? Spotkałem się wówczas z przedstawicielami inicjatorów reaktywowania Akademii Zamojskiej. Od tamtego czasu nie działo się nic. Dlatego nasza uczelnia działa jak działała, wręczamy dyplomy absolwentom, aktualnie prowadzimy rekrutację – mówi dr hab. Andrzej Samborski, rektor Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

I dodaje, że nie wyobraża sobie, że gdyby doszło do utworzenia Akademii Zamojskiej na bazie ich uczelni, studenci, którzy teraz tam studiują nie mogli kontynuować nauki na wybranych kierunkach.

– Zainteresowanie rekrutacją jest porównywalne jak w latach poprzednich. Najwięcej osób zgłasza się do nas we wrześniu, gdy zweryfikują swoje plany związane z innymi szkołami wyższymi. Aktualnie mamy około 700 studentów. Z tego co słyszę, bardzo różnie odnoszą się do pomysłu utworzenia akademii na bazie naszej uczelni. Gorsze nastroje są wśród kadry, a pracuje u nas sto osób – mówi rektor, który jest od 8 lat związany z uczelnią.

Pracowników niepokoi na przykład zapis przegłosowanego projektu, który mówi, że stosunek pracy wygasa po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy albo oni ich nie przyjmą.

Studenci Uczelni stają się studentami Akademii

Pomysł reaktywacji Akademii Zamojskiej kosztem UPZ budzi w Zamościu kontrowersje. Sprawa odżyła po czwartkowym głosowaniu w Sejmie.

- Proszę mi powiedzieć jakie jest logiczne wytłumaczenie likwidacji uczelni, która kształci: techników, pielęgniarki, specjalistów od rachunkowości czy mechaniki i otwieranie nowej, kształcącej humanistów w duchu wartości chrześcijańskich. To będzie kuźnia kadr politycznych PiS. Nie mówiąc o tym, że wielu prawników wskazuje na łamanie prawa. Chodzi o przejęcie i obsadzenie swoimi ludźmi – uważa Grzegorz Podgórski, opozycyjny radny, który w tym pomyśle widzi jedynie zamach na stołki.

- Bardzo bym chciał, żeby w Zamościu znów była Akademia Zamojska, ale nie w ten sposób. To co się dzieje teraz, wygląda na wrogie przejęcie majątku uczelni, w której funkcjonowanie ktoś włożył wiele wysiłku, czasu i pieniędzy. Zaczynali od dwóch pomieszczeń, nawet miasto dawało im działki. Jestem zbulwersowany. I nie chodzi o posła Zawiślaka. Gdyby to robił Tusk czy ktokolwiek inny, też bym protestował – dodaje.

Dziś władze Uczelni Państwowej szacują jej majątek na około 50 milionów złotych. Zgodnie z ustawą, która trafiła do Senatu stanie się ono mieniem Akademii Zamojskiej z dniem jej utworzenia.

Akademia jest uczelnią publiczną

- KO, Lewicy, KP i Polska2050 nie wpuszczać do grodu - wyłapywać i wywozić na taczkach za witacze – apeluje internauta Kazimierz pod postem posła Zawiślaka informującym o przegłosowaniu ustawy.

Bo „akademicka” ustawa przeszła głosami posłów PiS (217), Konfederacji (6), Kukiz15 (3), PS (3), niez. (3). Jedyny poseł z KO, który był „za” to  Riad Haidar.

- Nie znam podtekstów politycznych. Głosując za projektem uchwały brałem pod uwagę ogólny interes społeczny naszego województwa i regionu. Rozwój nauki i szkolnictwa to determinacja rozwoju. Nowa uczelnia, która wykształci specjalistów w jakiejkolwiek dziedzinie, to ruch do przodu.  Kierowałem się zdrowym rozsądkiem, nie było dyscypliny klubowej. Uważam, że nie wolno na starcie przeszkadzać. Wszystkim należy dać szansę i pilnować. To życie zweryfikuje los akademii. Nie jestem specjalistą od szkolnictwa, jestem lekarzem, który zajmuje się noworodkami. Trzeba dziecku pozwolić nauczyć się raczkować, dać mu warunki rozwoju a nie łamać nogę. Moją intencją było danie szansy nowej uczelni – tłumaczy swoją decyzję poseł Riad Haidar.

121 posłów KO głosowało „przeciw”.

- Liczę, że ta ustawa zostanie poparta także przez Senat RP a następnie w III czytaniu ponownie przez Sejm RP. Ostateczne jej przyjęcie, zgodne z oczekiwaniami także mieszkańców, samorządowców uruchomi w Zamościu (od nowego roku akademickiego) działalność nowej, aktywnie kreującej rozwój naszego regionu uczelni – informuje poseł Sławomir Zawiślak.

Najbliższe posiedzenie Senatu jest planowane między 21 a 23 lipca.

 

*) Za tekstem interpelacji posła Sławomira Zawiślaka skierowanej do ministra Przemysława Czarnka jesienią 2020 roku

 Śródtytuły, to cytaty z tekstu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej, przekazanego do Senatu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co na prezent dla 4-letniej dziewczynki - 3 sprawdzone pomysły

Co na prezent dla 4-letniej dziewczynki - 3 sprawdzone pomysły

Wybór prezentu dla 4-letniej dziewczynki to poszukiwanie przedmiotu, który zachwyci dziewczynkę oraz jednocześnie zapewni jej w tym ważnym okresie wartości edukacyjne. Na tym etapie dzieci są pełne ciekawości świata, energii i chęci do zabawy, ale także bardzo szybko się uczą. Dlatego warto wybrać prezent dla 4-latki, który nie tylko bawi, ale także wspiera jej rozwój. Idealny prezent powinien pobudzać wyobraźnię, rozwijać umiejętności manualne i zachęcać do odkrywania nowych rzeczy. W tym artykule przedstawiamy 3 popularne propozycje na prezenty dla 4-letniej dziewczynki, które z pewnością przypadną do gustu każdej małej damie.

Ile razy w roku celebrować dzień seksu?
Wideo
film

Ile razy w roku celebrować dzień seksu?

7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seksu. Lekarze wskazują, że jest to bardzo ważny aspekt budowania więzi oraz sposób na pozostanie w zdrowiu i wparcie w procesie leczenia. Czy dalej się wstydzimy o nim mówić? Jak długo powinien trwać seks i jakie ma pozytywne skutki? O tym rozmawiamy z dr n. med. Szymonem Bakalczukiem, seksuologiem, ginekologiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.

Nagrodzeni w rankingu Złota Setka 2022
Złota Setka
galeria

Zgłoś swoją firmę do rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2023

28. edycja rankingu najlepszych firm województwa lubelskiego Złota Setka 2023 będzie miała swój finał we wrześniu. Dowiemy się wtedy, które firmy skorzystały na 20-leciu Polski w Unii Europejskiej. Przekonamy się też czy ubiegłoroczni liderzy utrzymali dotychczasowe pozycje rankingu.

Czerwona wstęga musiała być. Nowa ulica, rondo, chodniki i autobus
biała podlaska
galeria

Czerwona wstęga musiała być. Nowa ulica, rondo, chodniki i autobus

Odliczanie do otwarcia nowej ulicy trochę trwało, ale w końcu po Armii Krajowej można już oficjalnie jeździć. W piątek w trasę wyruszyła też nowa linia autobusowa „L”.

Policja ostrzega przed rosnąca plagą przestępstw tego typu

Podarował pół miliona... oszustom od bitcoinów

72-letni mieszkaniec Lublina padł ofiarą oszustów, którzy oferowali zysk na kryptowalutach. Łupem oszustów padło 500 tys. zł

Potańczyli i zachwycili - za nami Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem
ZDJĘCIA
galeria

Potańczyli i zachwycili - za nami Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem

Do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zjechali się tancerze z całej Polski. A to wszystko z powodu Balansu, czyli Ogólnopolskich spotkań z tańcem.

KO podsumowała kampanię do Parlamentu Europejskiego: Wybierzcie przyszłość w Europie!
Zdjęcia
galeria

KO podsumowała kampanię do Parlamentu Europejskiego: Wybierzcie przyszłość w Europie!

– Trudna, intensywna ale bardzo dobra, merytoryczna kampania – posłanka Marta Wcisło, liderka lubelskiej listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego podsumowała podczas piątkowej konferencji na placu Litewskim ostatnie tygodnie. Kandydaci KO do Brukseli idą po to, żeby walczyć o silną pozycję Polski i Lubelszczyzny, o wzmocnienie kraju i regionu w Unii Europejskiej.

Samochody parkują na poboczach jezdni

Bałagan z parkowaniem przy targowisku. Policyjne patrole pomogą?

Targowisko w Radzyniu Podlaskim gromadzi tłumy klientów, ale mieszkańcy narzekają na bałagan z parkowaniem. Radna Iwona Niebrzegowska-Kuchnia o pomoc zwróciła się do policjantów.

Konfederacja: „Na granicy polskiej powinniśmy używać broni”
galeria

Konfederacja: „Na granicy polskiej powinniśmy używać broni”

W obliczu ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej i śmierci polskiego żołnierza Konfederacja domaga się dymisji ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Politycy tej partii chcą również wydania polskim żołnierzom broni oraz ostrej amunicji.

Adam Skiba
Pogoda na weekend
film

To już weekend! Jaka będzie pogoda?

To będzie weekend w pogodową kratkę. Tradycyjnie przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez dr. Krzysztofa Siwka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. Prezentuje Adam Skiba.

Pożałuje butów z pytona

Pożałuje butów z pytona

Mieszkaniec USA zatrzymany na granicy. Okazało się, że w bagażu ma buty ze skóry chronionego gatunku węża.

W niedzielę odbędą się dwie imprezy. Podczas jednej z nich ruch zostanie całkowicie wstrzymany i komunikacja miejska będzie jeździć objazdami.

Komunikacja miejska znów pojedzie inaczej. Powodem weekendowe imprezy

Szykuje sie kolejny weekend z objazdami komunikacji miejskiej. Powodem są zawody biegowe oraz festyn.

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie
NASZ PATRONAT

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie

Trwający do końca czerwca Wschodni Festiwal Fotografii to miesiąc wrażeń dla pasjonatów, którzy swoimi aparatami lubią zatrzymywać czas w miejscu. To nie tylko wystawy fotografów z regionu, ale także seria spotkań z artystami, czy warsztaty fotograficzne, z których można wyciągnąć ogrom wiedzy.

Duchowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”
21 czerwca 2024, 18:00

Duchowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”

Eseje, debaty, teatr, koncerty, historia, smak, spacery w rytmie słów – to wszystko czeka na nas podczas Festiwalu „Drzewo Życia”, który odbędzie się od 21 do 23 czerwca na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Gardzienicach.

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom
ZDJĘCIA
galeria

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom

Dziecko ma prawo do wychowywania się w rodzinie pełnej ciepła, miłości, wsparcia, wartości i możliwości rozwoju psychicznego i społecznego. Mówi się, że rodziców się nie wybiera. Czasem jednak los sprawia, że dzieci wychowują się poza biologiczną rodziną. Rodzinna piecza zastępcza to szansa na stabilność, bezpieczne środowisko i miłość. Szansa na „drugi dom”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium