TAURON BASKET LIGA KOBIET

Pszczółka gra o awans

Dodano: 5 stycznia 2017, 18:24

Asia Boyd i jej koleżanki z Pszczółki AZS UMCS Lublin walczą o awans do turnieju finałowego Eastern European Women’s Basketball League<br />

Koszykarki wracają do gry po świąteczno-noworocznej przerwie. Pszczółka AZS UMCS Lublin przełożyła mecz ligowy, bo w weekend gra w europejskich pucharach.

Nieco ponad dwa tygodnie przerwy w rozgrywkach przyniosło sporo zmian, szczególnie jeśli chodzi o sytuację kadrową poszczególnych zespołów. Ekipy z czołówki mocno się wzmocniły, więc Pszczółce może być nieco trudniej niż w minionym roku walczyć o ligowe punkty. Oczywiście, nie można jeszcze przesądzać sprawy, bo i w pierwszej części rozgrywek lublinianki na papierze nie były faworytkami, a mimo tego potrafiły sprawić niejedną niespodziankę, ale nazwiska zawodniczek, po które sięgnęły ich rywalki, robią wrażenie.

Hitowego transferu dokonało w szczególności CCC Polkowice. Zespół, który dotychczas mocno zawodził ma odmienić Jamierra Faulkner, która była ostatnio gwiazdą tureckiego Mersin MBK Dogus Hastanesi. W barwach tego klubu rozegrała dziewięć spotkań, notując przeciętnie 15,2 punktów, 4,3 zbiórki i 6,9 asyst. Zanim trafiła do występującej w Eurolidze ekipy znad Bosforu, regularnie grała w WNBA. W 34 meczach sezonu zasadniczego dla Chicago Sky rzucała średnio 7,8 punktów i miała 4,6 asysty, spędzając na parkiecie mniej niż 20 minut.

Artego Bydgoszcz wzmocniło się reprezentantką Nowej Zelandii Erin Rooney oraz Amerykaną Bernice Mosby, która w przeszłości broniła barw Washington Mystics z WNBA, jednocześnie rezygnując z Anne Marie Armstrong. Natomiast Energa Toruń z powrotem ściągnęła Nicole Michael, która ostatnio była zawodniczką Zagłębia Sosnowiec.

O tym, jak nowe zawodniczki wpłyną na układ sił w TBLK przekonamy się już w najbliższej kolejce. W pierwszej serii gier po świąteczno-noworocznej przerwie szczególnie interesująco zapowiada się starcie lidera z wiceliderem, czyli Wisły Can-Pack Kraków ze Ślęzą Wrocław. Wyjazdowy mecz Pszczółki Polskiego Cukru AZS UMCS z MKK Siedlce został przełożony ze względu na grę lubelskiej ekipy w kolejnym turnieju Eastern European Women’s Basketball League.

Akademiczki wyjechały na Łotwę w nocy ze środy na czwartek. W piątek rozpoczną zmagania w Lipawie. Kolejno zmierzą się z: Istanbul University (piątek, godz. 13), VEGA1 Lipawa (sobota, godz. 16.30) oraz Astana Tigers (niedziela, godz. 10.15). Żeby awansować do turnieju finałowego, muszą wygrać przynajmniej jeden z tych meczów.

– Na papierze będziemy faworytkami, ale każdy mecz jest inny. Mieliśmy dziesięć dni przerwy, teraz trzeba z powrotem wejść w rytm meczowy. Turniej w Lipawie ma nam w tym pomoc. Spotkania, które tam rozegramy potraktujemy jak jednostki treningowe, które mają nam pomóc przygotować się do kolejnego meczu ligowego, ze Ślęzą Wrocław. Choć oczywiście zależy nam również na awansie do najlepszej ósemki – zapewnia szkoleniowiec Pszczółki Krzysztof Szewczyk, a pytany o sytuację kadrową, dodaje:

– Dominika Owczarzak jest w stu procentach zdrowa, od początku roku trenowała na pełnych obrotach. Gorzej wygląda sytuacja Marty Mistygacz i Marty Jujki. Powinny zagrać, ale nie mogę dać gwarancji.

(7) komentarzy

Gość (8 stycznia 2017 o 14:40) 0
Znane są już pary ćwierćfinałowe Final Eight rozgrywek EEWBL, który to turniej odbędzie się w Koszycach w dniach od 30 marca do 2 kwietnia 2017 r. W tej fazie spotkają się: Ćwierćfinał nr 1: Good Angels Koszyce – Kibirkštis Wilno Ćwierćfinał nr 2: Pszczółka AZS UMCS Lublin – Dynamo Moskwa Ćwierćfinał nr 3: TTT Ryga – Horizont Mińsk Ćwierćfinał nr 4: Istanbul University – Basket 90 Gdynia Półfinały: – zwycięzca ćwierćfinału nr 1 ze zwycięzcą ćwierćfinału nr 2 i triumfator ćwierćfinału nr 3 z triumfatorem ćwierćfinału nr 4. Wydaje się, że nieco łatwiejszego przeciwnika w ćwierćfinale będą mieć gdynianki, ale Pszczółki nie stoją na straconej pozycji w pojedynku z drużyną Any Dabović i Katie Rae Ebzery, o ile do dobrej defensywy dojdzie jeszcze przyzwoita skuteczność w ataku. Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że w dzisiejszym meczu lublinianki wygrały z drużyną Astana Tigers 70-51. Trener Szewczyk dał pograć w większym wymiarze czasowym zawodniczkom rezerwowym i co jest istotne, wszystkie koszykarki w zespole Pszczółek zdobyły punkty w tym meczu.
Gość (7 stycznia 2017 o 18:59) 0
W kontekście ewentualnego poszerzenia składu lublinianek (o ile byłoby to możliwe pod względem finansowym) warto zwrócić uwagę na 22-letnią rozgrywającą zespołu VEGA1/Liepaja - Ilze Jakobsone. Zawodniczka ta rzuciła dzisiaj 14 punktów przy skuteczności z gry na poziomie 50% dokładając do tego 8 asyst i 5 zbiórek. Wydaje się, że byłaby to niezła zmienniczka dla Dominiki.
Gość (7 stycznia 2017 o 18:55) 0
W dzisiejszym meczu turnieju EEWBL w Lipawie, Pszczółki pokonały VEGA1/Liepaja 85-63. Suchy wynik może sugerować łatwe zwycięstwo nad wicemistrzem Łotwy, ale rzeczywistość była nieco inna. Przez 3 kwarty wynik oscylował wokół remisu i dopiero w 4 kwarcie lublinianki odjechały swoim rywalkom wygrywając ją 28-5. Punkty dla Pszczółek zdobyły Madgen 16, Dorogobuzowa 16, Ugoka 14, Boyd 11, Owczarzak 8, Dorota Mistygacz 7, Dobrowolska 6, Jujka 4, Marta Mistygacz 3. Skuteczność za 2 pkty - 51% (29/56) - za 3 pkty 33% (3/9). Dodać jeszcze należy, iż Ugoka uzyskała double-double (13 zb.) a Owczarzak miała 6 asyst. Najwięcej punktów dla przeciwniczek zdobyły: Silaraja 18, Jakobsone 14, Vitola 12.
Gość (6 stycznia 2017 o 16:39) 0
Gra z Dominika wygląda naprawde bardzo dobrze. Oby tak dalej!
Gość (6 stycznia 2017 o 15:34) 0
Pszczółki wygrały z Istanbul University 67-64. Punkty dla lubelskiego zespołu zdobyły: Dorogobuzowa 18, Magden 16, Ugoka 13, Boyd 9, Owczarzak 5, Dobrowolska 3, Marta Mistygacz 3. Skuteczność rzutów za 2 pkty lubelskiej ekipy - 55% (18/33), za 3 pkty - 41% (7/17). Zbiórki 35 do 31 na korzyść Pszczółek, w asystach też lepsze były lublinianki - 11 przy 9 Turczynek. Najwięcej punktów dla zespołu z Turcji, grającego w tym meczu praktycznie w najsilniejszym składzie, zdobyły zawodniczki zagraniczne: Sasa Cado 21, Tan White 16, Jordan Renee Hooper 11, Aija Putnina 9.