Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koszykówka

22 grudnia 2010 r.
11:41
Edytuj ten wpis

Zmarł Zdzisław Niedziela, legenda lubelskiej koszykówki

0 7 A A

Tyle razy wygrywał na boisku: najpierw jako zawodnik i – później – jako trener. Ten najważniejszy, trwający kilka lat mecz – przegrał. Miał 80 lat. Zdzisław Niedziela był autorem największych sukcesów koszykówki w historii Lublina. W Starcie przepracował 35 lat. Dwukrotnie – w 1979 i 1980 r. zdobył brązowe medale mistrzostw Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzięki niemu, w 1978 r. do Lublina przyjechał Kent Washington, pierwszy czarnoskóry koszykarz w polskiej lidze.

– Zdzisław Niedziela był najlepszym trenerem, z jakim przyszło mi pracować – wspomina Andrzej Frączkowski, były dyrektor Startu. – Takich szkoleniowców już teraz nie ma. Zawsze skromny, miał świetny kontakt z zawodnikami, niesamowicie pracowity. O takich sukcesach, jakie wówczas osiągnął, możemy dziś tylko pomarzyć.

Trener Niedziela, już na emeryturze wciąż kibicował swojemu klubowi. Często można go było spotkać na trybunach hali przy al. Zygmuntowskich.

Najstarsi kibice pamiętają pana Zdzisława nie tylko jako trenera, ale również jako wybitnego sportowca. Grał nie tylko w koszykówkę. Uprawiał także piłkę nożną, piłkę ręczną, lekkoatletykę, siatkówkę i tenis stołowy. W 1950 r. został wybrany najwszechstronniejszym sportowcem Lublina. Był niezwykle popularny w mieście.

Na mecze jego podopiecznych przychodziły tłumy – najpierw w wysłużonej hali Koziołka przy ul. Lubartowskiej, później w hali MOSiR. W czasie występów Kenta Washingtona kibice często stali przez całą noc w kolejce po karnety. A ta ciągnęła się od kasy przy hali aż do mostu na Bystrzycy. Zdarzyły się nawet przypadki…fałszowania biletów.

Zdzisław Niedziela stworzył drużynę, która wygrywała z ówczesnymi potęgami: Śląskiem, Resovią czy Wisłą. Gra była oparta na szybkości. Nic dziwnego, w Starcie nie było wielu wysokich koszykarzy. Ale kontry lubelskiej drużyny były niezwykle efektowne i skuteczne.

– To był wspaniały trener – mówi Jerzy Żytkowski, były zawodnik Startu. – Dużo wymagał od siebie i od zawodników. Miał wielkie marzenie: stworzyć w Lublinie koszykówkę na najwyższym poziomie. I to mu się udało.

Do końca życia marzył, że "jego” Start – oparty na kolejnym pokoleniu młodych zawodników – znów sięgnie do wspaniałych tradycji klubu.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższą środę o godz. 12 na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kibic / 23 grudnia 2010 o 00:06
Panie Trenerze bedzie nam Pana brakowało. My też marzymy aby Start oparty na kolejnym pokoleniu naszej młodzieży wrócił do najlepszych tradycji tego klubu. Postaramy sie to dla Pana zrobić. Wbrew wszystkim i wszystkiemu.
Avatar
dziękujemy wam panowie / 22 grudnia 2010 o 23:36
PRZYKRO ZE NIE KOSZYKÓWKA W LUBLINIE JEST dziś NA PIERWSZYM MIEJSCU , A JAKIEŚ UKŁADY
Avatar
oldStart / 22 grudnia 2010 o 18:50
Adam Dabrowski, Wojciechowski i kilku innych zawodnikow doczekalo sie najlepszego trenera!!!BYl wybitnym trenerem ktory stworzyl legende lubelskiej koszykowki!!!!
Avatar
Bombelman / 22 grudnia 2010 o 18:24
Każdy fan Startu,który prowadził p.Niedziela,miał swoich ulubionych zawodników.Moimi idolami byli J.Hanaka i W. Krzykała.
Pan Niedziela stworzył piękną kartę Lubelskiej koszykówki.Pokój Jego Duszy.
Avatar
eL. / 22 grudnia 2010 o 18:01
Akurat przykład Hanaki - to "kula w płot". tragedia zawodnika i porażka Niedzieli. Byli inni - Mulak, Florczak, Krzykała, Jargiełło... TO byli zawodnicy!!!!!
Avatar
karol / 22 grudnia 2010 o 15:08
Za czasów Niedzieli grał w tym zespole taki zawodnik Hanaka. Miał wyskok dosiężny ponad 110 cm. Grający w koszą wiedzą co to znaczy...
Trener Niedziela był najlepszym trenerem w historii tego miasta. Szkoda, że odszedł..
Avatar
eL. / 22 grudnia 2010 o 14:33
Ilekroć patrzę na dzisiejszych "kołczów" - wymuskanych, w super garniturach, zawsze staje mi przed oczami p. Zdzisław- zawsze w czerwonej , dresowej bluzie Startu!! Wielka strata lubelskiego sportu.
Avatar
kibic / 23 grudnia 2010 o 00:06
Panie Trenerze bedzie nam Pana brakowało. My też marzymy aby Start oparty na kolejnym pokoleniu naszej młodzieży wrócił do najlepszych tradycji tego klubu. Postaramy sie to dla Pana zrobić. Wbrew wszystkim i wszystkiemu.
Avatar
dziękujemy wam panowie / 22 grudnia 2010 o 23:36
PRZYKRO ZE NIE KOSZYKÓWKA W LUBLINIE JEST dziś NA PIERWSZYM MIEJSCU , A JAKIEŚ UKŁADY
Avatar
oldStart / 22 grudnia 2010 o 18:50
Adam Dabrowski, Wojciechowski i kilku innych zawodnikow doczekalo sie najlepszego trenera!!!BYl wybitnym trenerem ktory stworzyl legende lubelskiej koszykowki!!!!
Avatar
Bombelman / 22 grudnia 2010 o 18:24
Każdy fan Startu,który prowadził p.Niedziela,miał swoich ulubionych zawodników.Moimi idolami byli J.Hanaka i W. Krzykała.
Pan Niedziela stworzył piękną kartę Lubelskiej koszykówki.Pokój Jego Duszy.
Avatar
eL. / 22 grudnia 2010 o 18:01
Akurat przykład Hanaki - to "kula w płot". tragedia zawodnika i porażka Niedzieli. Byli inni - Mulak, Florczak, Krzykała, Jargiełło... TO byli zawodnicy!!!!!
Avatar
karol / 22 grudnia 2010 o 15:08
Za czasów Niedzieli grał w tym zespole taki zawodnik Hanaka. Miał wyskok dosiężny ponad 110 cm. Grający w koszą wiedzą co to znaczy...
Trener Niedziela był najlepszym trenerem w historii tego miasta. Szkoda, że odszedł..
Avatar
eL. / 22 grudnia 2010 o 14:33
Ilekroć patrzę na dzisiejszych "kołczów" - wymuskanych, w super garniturach, zawsze staje mi przed oczami p. Zdzisław- zawsze w czerwonej , dresowej bluzie Startu!! Wielka strata lubelskiego sportu.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 0 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 0

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć 0 0

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 0 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 9 3

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 16 6

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 26 60

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 9 22

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 13

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 14 7

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 6 2

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

TAURON BASKET LIGA
Półfinały

Wyniki:

Slam Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Toruń
Slam Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Toruń
Polski Cukier Toruń - Slam Ostrów Wielkopolski
Anwil Włocławek - Stelmet Zielona Góra
Anwil Włocławek - Stelmet Zielona Góra
Stelmet Zielona Góra - Anwil Włocławek

Tabela:

1. Anwil 32 56 2732-2366
2. Ostrów Wlkp. 32 55 2586-2350
3. Polski Cukier 32 55 2730-2427
4. Stelmet 32 53 2738-2505
5. Dąbrowa Górnicza 32 52 2643-2477