Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 września 2021 r.
9:04

Średni wiek pielęgniarki w Lubelskiem to 52 lata. Bez młodych czeka nas zapaść

133 15 A A
Nie każdy radzi sobie z taką ilością nauki, a także tym, co go spotyka podczas praktyk na oddziale. Mamy do czynienia z chorobami, a także ze śmiercią. Nie wszyscy potrafią się psychicznie zdystansować - mówi Katarzyna Klimek
Nie każdy radzi sobie z taką ilością nauki, a także tym, co go spotyka podczas praktyk na oddziale. Mamy do czynienia z chorobami, a także ze śmiercią. Nie wszyscy potrafią się psychicznie zdystansować - mówi Katarzyna Klimek (fot. Maciej Kaczanowski)

Jak tak dalej pójdzie, pacjentami nie będzie miał kto się opiekować – skarżą się pielęgniarki. Już teraz w szpitalach trudno jest ułożyć grafik. Młode osoby nie garną się na miejsce idących na emeryturę. Ta luka będzie coraz większa – alarmuje samorząd zawodowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Młoda pielęgniarka w szpitalu to rzadkość – przyznaje Katarzyna Klimek, studentka trzeciego roku pielęgniarstwa na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Podczas zajęć w szpitalach widzi głównie osoby w średnim wieku. – Cieszą się, że są studenci, którzy mogą im pomóc, bo jest naprawdę ciężko. Zdarza się, że na przepełnionych oddziałach pacjentami opiekują się tylko dwie pielęgniarki.

– Jest bardzo duży problem, szczególnie tych w wąskich specjalizacjach, np. anestezjologicznych czy instrumentariuszek. Większość pracujących jest w zawodzie wiele lat, młode pielęgniarki to pojedyncze przypadki – mówi Tomasz Kwiatkowski, dyrektor szpitala w Biłgoraju. – Gdyby nie pielęgniarki na emeryturze, które decydują się, żeby jeszcze pracować, mielibyśmy problem z ułożeniem grafiku i obsadzeniem dyżurów.

– Braki w naszej grupie zawodowej są tak duże, że pracują nawet pielęgniarki na emeryturze. Dużo młodych wybiera pracę za kilkakrotnie wyższe stawki za granicą, np. w Niemczech. A jeśli zostają w Polsce, to w zachodnich województwach – przyznaje Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca zarządu Regionu Lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Pracując ponad siły, nawet 300 godzin w miesiącu, pielęgniarki i położne narażają zdrowie swoje oraz pacjentów. Za chwilę nie będzie miał kto się opiekować chorymi.

– To może odstraszać część młodych ludzi i powodować, że albo w ogóle nie decydują się na takie studia, albo rezygnują w trakcie – dodaje studentka pielęgniarstwa. – Nie każdy radzi sobie z taką ilością nauki, a także tym, co go spotyka podczas praktyk na oddziale. Mamy do czynienia z chorobami, a także ze śmiercią. Nie wszyscy potrafią się psychicznie zdystansować.

– Nie wszyscy, którzy studiują pielęgniarstwo, decydują się na wykonywanie tego zawodu. Część z nich po studiach pierwszego stopnia stwierdza, że to kompletnie nie dla nich. Wybierają pracę poza systemem opieki zdrowotnej – potwierdza dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Co roku do zawodu wchodzi ok. 60-70 proc. absolwentów kierunku pielęgniarstwa.

Już teraz województwo lubelskie jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem średniej wieku osób pracujących w pielęgniarstwie (ponad 52 lata) i położnictwie (blisko 50 lat).

Twarde liczby potwierdzają, że bez dopływu młodych kadr pielęgniarstwo czeka zapaść. Z raportu samorządu pielęgniarskiego wynika, że jeszcze w tym roku prawo do emerytury nabędzie 8755 pielęgniarek i położnych, a do zawodu wejdzie tylko 5693. Ta luka pokoleniowa z roku na rok będzie coraz większa. W roku 2029 w wieku emerytalnym będzie już 10043 pielęgniarek, a liczba zaczynających pracę nie wzrośnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!