Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 kwietnia 2023 r.
10:09

Strefa wolna od LGBT zostaje w powiecie świdnickim. Zaskakujący ruch opozycji

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 12 A A
Rok 2020. Pikink LGBT w Świdniku
Rok 2020. Pikink LGBT w Świdniku (fot. Archiwum)

Nadzwyczajna sesja i nadzwyczajny rozkład głosów. Powiat świdnicki nadal wolny od ideologii LGBT – jak chwali się część radnych PiS i cieszy, że opozycja stanęła po ich stronie. A ta tłumaczy: Oni sami muszą zjeść tę żabę. Wykluczające stanowisko zostaje, dzięki niemożliwej zgodności radnych opozycji oraz z partii rządzącej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia politycznego sporu, który nie dość, że podzielił rządzącą większość a nawet członków zarządu powiatu sięga 26 marca 2019 roku. Wtedy powiat świdnicki, jako jeden z pierwszych przyjął stanowisko dotyczące powstrzymania ideologii „LGBT” przez wspólnotę samorządową. Potocznie mówiło się, że tak powstała „strefa wolna od LGBT”.

Teraz kolejne samorządy, bojąc się utraty unijnych pieniędzy, uchylają przyjęte wówczas uchwały i stanowiska.

Radni starosty podzieleni

Na wtorkowej sesji rady powiatu starosta świdnicki Łukasz Reszka chciał by problemem zajęli się też powiatowi radni. Tymczasem staroście, który wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad projektu stanowiska uchylającego stanowisko z 2019 roku, to się nie udało.

Po głosowaniu okazało się, że na 19 osób jedynie 5 głosowało „za” pomysłem starosty, 4 były „przeciw” a 10 wstrzymało się od głosu.

Wniosek przepadł, więc w czwartek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady powiatu. W programie: jeden punkt – przegłosowanie stanowiska uchylającego stanowisko z 2019 roku. W dyskusji padały oskarżenia o szantaż, stosowanie metod faszystowskich i komunistycznych, odwracanie kota ogonem, brak umiejętności przyznania się do winy, prześladowanie za poglądy. Opozycja i zwolennicy powstrzymywania ideologii LGBT paradoksalnie używali tych samych argumentów przy diametralnie różnym podejściu do problemu.

Efekt głosowania był bardziej zaskakujący. Z 18 osób obecnych na sali 5 było „za” uchyleniem, 2 się wstrzymały a 11 było „przeciw”.

Najbardziej zaskakujące

Na tak dużą grupę przeciwników likwidacji w powiecie świdnickim „strefy wolnej od LGBT” złożyli się radni PiS, którzy działali wbrew intencji starosty oraz... cała opozycja.

- Dla mnie najbardziej zaskakujące jest to, że środowisko Lewicy, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego głosowało za pozostawieniem stanowiska z 2019 roku. Podmioty, które do tej pory mówiły, że należy podjąć działania aby je uchylić, w momencie kiedy miały taką możliwość zagłosowały przeciw – komentuje Łukasz Reszka starosta, który zapowiada, że będzie aplikował i startował w każdym konkursie gdzie jest możliwość uzyskania środków UE, bo jego zdaniem w powiecie świdnickim nie doszło do żadnej dyskryminacji przedstawicieli osób LGBT i gwarantuje, że nie dojdzie.

- Jeśli jakakolwiek instytucja odmówi nam finansowania, będziemy dyskryminowani ze względu na poglądy. I to my będziemy ofiarami dyskryminacji i to tej faktycznej a nie iluzorycznej. Możemy mówić o szantażu. I ja się zgodziłem na ten szantaż, stąd proponowałem, żebyśmy stanowisko uchylili. Gdyby opozycja chciała, to by je uchyliła. Biorą odpowiedzialność tylko i wyłącznie na siebie – komentuje świdnicki starosta, który ma w radzie większość i „jego” radnych by wystarczyło by „strefę wolna od LGBT” zlikwidować.

Ale w tej sprawie starosta poparcia wśród swoich sympatyków nie ma. Dość powiedzieć, że wicestarosta Bartłomiej Pejo wstrzymał się od głosu.

A gdzie „przepraszam”

Opozycja jest zdania, że wcale nie przestrzeliła, ich decyzja była słuszna, a wyborcy to zrozumieją.

 - Powiedziałem po sesji, że jestem gotowy podyktować tekst uchwały którą zaakceptujemy. Jak się wyrządza krzywdę, to trzeba później powiedzieć „przepraszam”. Starosta mówił otwartym tekstem, że oni nie zmieniają poglądów, dalej jest jak było. Niech w takim razie sami sobie jedzą tę żabę. Ja jej nie smażyłem i nie muszę jej jeść – mówi radny Jakub Osina (Świdnik Wspólna Sprawa). - Z przyjemnością, ja i cała opozycja możemy nawet jutro znieść „strefę wolną od LGBT”, jednakże w sposób kulturalny, mówiący o tym, że to są ludzie a nie ideologia – dodaje.

Mniejszościowi radni chcą by w tekście nowego stanowiska podkreślić, że powiat świdnicki jest miejscem przyjaznym wszystkim ludziom, bez względu na to z kim śpią, jak śpią, w co wierzą albo nie wierzą. Bo to są ogólnie przyjęte prawa człowieka.

Na razie radni PiS, którzy głosowali wbrew intencji starosty rozsyłają do mediów informacje, że „dzięki głosom radnych Wspólnoty Świdnickiej w mocy pozostaje stanowisko podjęte dla dobra życia, rodziny i wolności” i wyliczają, że oprócz nich przeciw uchwale je uchylającej głosowali wszyscy radni opozycji.

Świdnicki i rycki

- Mieszkańcy świdnickiego powiatu pozostali zakładnikami ideologicznych obsesji świdnickich radnych. Ci wciąż są przywiązani do zużytej i tymczasowo porzuconej przez PiS narracji wyborczej z 2019 robiącej ze społeczności LGBT wroga polskiego narodu. Ponadto to stanowisko uniemożliwia wszystkim lubelskim powiatom dostęp do środków na strategiczny partnerski projekt „e-geodezja II” adresowany własnie do powiatów. Jego dofinansowanie wynosi około 112 mln zł. Żeby uzyskać do nich dostęp, 8 z 10 lubelskich powiatów uchyliło swoje uchwały anty-LGBT. Zostały tylko powiaty rycki i świdnicki – komentuje Kuba Gawron, współautor „Atlasu nienawiści” i współorganizator marszów równości w Rzeszowie.

„Atlas nienawiści” to internetowy projekt zbierający informacje o wykluczających działaniach samorządów w całej Polsce. Tam oprócz dwóch wspomnianych powiatów jest jeszcze osiem gmin z naszego regionu (stan na 28 kwietnia 2023.

(fot. Atlas nienawiści)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Potrącenie cyklistki w Zamościu
WIDEO
film

Potrącenie cyklistki w Zamościu

Policjanci z Zamościa ustalają przyczyny wypadku do którego doszło we wtorek na jednym ze skrzyżowań.

Wyjątkowe warsztaty kulinarne z mamami
LUBLIN

Wyjątkowe warsztaty kulinarne z mamami

W piątek 24 maja, z okazji Dnia Matki, Lublin organizuje bezpłatne warsztaty kulinarne dla mam i ich pociech. Od 17 maja ruszy rekrutacja na to wydarzenie.

Liga Narodów: Udane otwarcie siatkarek reprezentacji Polski

Liga Narodów: Udane otwarcie siatkarek reprezentacji Polski

Na inaugurację tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarek reprezentacja Polski pokonała Włoszki 3:0. Kolejnym rywalem Polek będzie w piątek drużyna Francji.

Kolejni pijani kierowcy złapani

Kolejni pijani kierowcy złapani

Policjanci z Ryk złapali motocyklistę, który kierował pojazdem mając ponad 2 promile alkoholu. Natomiast pijany kierowca z Hrubieszowa zatrzymali kierowcę, który ukrył się przed nimi w szafie.

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym zostały rozegrane w Gdańsku. W rywalizacji panów ponownie najlepsza okazała się Akademia Zamojska. Z kolei wśród pań tytuł obronił Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Brąz wywalczyła za to Politechnika Lubelska.

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło we wtorek w powiecie tomaszowskim. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika
Dzień Wschodzi
film

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika

Nowy burmistrz Świdnika a koalicja PIS, PO, PSL – jak jest w rzeczywistości? Co mówi na ten temat Marcin Dmowski? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy w cyklu - Dzień Wschodzi, w której gościem Krzysztofa Kota jest nowy włodarz Świdnika.

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah
10 sierpnia 2024, 10:00
galeria

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah

Miłośnicy wina już mogą odliczać dni do tegorocznej edycji Zamojskiego Winogrania, festiwalu win polskich, który w jedną z wakacyjnych sobót odbędzie się na Starym Mieście w Zamościu. Wejściówki są już w sprzedaży. Wiadomo, co w programie: wiele atrakcji.

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Przed zespołami z grupy czwartej III ligi 30. kolejka. Domowe spotkanie z Wisłoką Dębica czeka piłkarzy Świdniczanki. Reszta naszych ekip zagra na wyjazdach. Wszystkie spotkania z udziałem zespołów, z województwa lubelskiego rozpoczną się o godz. 17.

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Czas egzaminów w pełni. Ósmoklasiści z całej Polski dzisiaj zmierzy się z królową nauk.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!