Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

21 października 2019 r.
15:43

Sukces ekologów, radni gminy przeciwko kopalni. "Wygraliśmy bitwę, ale wojna o Poleski Park Narodowy wciąż trwa"

113 17 A A
W marcu 2019 r. przeciwnicy kopalni protestowali przeciwko kopalni na sesji Rady Gminy Hańsk
W marcu 2019 r. przeciwnicy kopalni protestowali przeciwko kopalni na sesji Rady Gminy Hańsk (fot. Jarosław Kopiński / archiwum)

Sukces ekologów. Radni gminy Hańsk usunęli ze studium zagospodarowania przestrzennego zapis, który zezwalał na budowę kopalni węgla kamiennego. – Wygraliśmy bitwę, ale wojna o Poleski Park Narodowy wciąż trwa – komentuje prof. Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po raz pierwszy mieszkańcy gmin Hańsk, Cyców, Stary Brus, Sawin, Wierzbica i Urszulin usłyszeli o kopalni „Karolina” pod koniec 2014 r. Ówczesny główny geolog kraju wydał wówczas koncesję poszukiwawczą firmie Global Mineral Prospects z grupy kapitałowej Balamara z Australii.

Natychmiast zareagowali ekolodzy.

Będzie kopalnia, nie będzie wody

– Tereny zagrożone przez plany wydobywcze to jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Europy – powtarza Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. – Budowa i eksploatacja kopalni to drastyczna ingerencja w zasoby wodne. Tymczasem występowanie setek rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz podmokłych środowisk związane jest z delikatnymi stosunkami wodnymi.

W marcu do Rady Gminy Hańska wpłynęła petycja podpisana przez 5,5 tys. osób. W międzyczasie we wsiach trwały spotkania z mieszkańcami.

– Jeśli za 10-20 lat będzie tu kopalnia, to miejcie tą świadomość, że będziecie musieli się stąd wynosić, bo tu się wszystko zapadnie – ostrzegał ludzi na spotkaniu w Kulczynie prof. Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wójt: Codziennie patrzę na puste domy

Rada Gminy Hańsk uznała petycję za bezzasadną. Ale zapowiedziała, że nowy projekt studium „nie będzie dopuszczał wydobycia węgla kamiennego”. Tak też się stało.

– W sumie przygotowaliśmy 49 zmian w studium – mówi Marek Kopieniak, wójt gminy Hańsk. – Po dyskusji zdjęliśmy punkt dotyczący dopuszczenia budowy kopalni. Zrobiliśmy to z dwóch przyczyn. Po pierwsze budowa „Karoliny” budzi wiele kontrowersji i spodziewając się reakcji ekologów nie chciałem dopuścić do zablokowania głosowania. Zależało mi na zatrzwierdzeniu 48 zmian, na które czekają mieszkańcy Hańska.

Sam wójt budowę kopalni popiera.

– Chcę, żeby powstał w mojej gminie nowoczesny zakład – przyznaje. – Co z tego, że protest podpisało 5-6 tysięcy osób, kiedy w większości nie byli to mieszkańcy gminy? Ja codziennie obserwuję jak gmina się wyludnia, patrzę na puste domy. Co z tego, że mam w księgach meldunkowych setki mieszkańców, gdy za śmieci płaci o jedną trzecią mniej? Ludzie rozjeżdżają się za pracą i lepszym życiem. Kopalnia zmieniłaby wszystko.

Zdecyduje „góra”

– Górnictwo to biznes na krótką metę, które nieodwracalnie zmienia stosunki wodne. A nie ma ważniejszego i bardziej strategicznego surowca niż woda – komentuje Krzysztof Gorczyca. – Wraz z tysiącami sygnatariuszy petycji apelujemy także do władz pozostałych gmin, aby nie ulegały węglowym mirażom.

– Dlaczego wszyscy uparli się na zniszczenie Poleskiego Parku Narodowego, skoro kilka kilometrów dalej są idealne warunki do inwestowania? – zastanawia się z kolei prof. Grzywaczewski. – Mamy przecież tereny gdzie środowisko już jest zdegradowane i nie ma obszarów cennych przyrodniczo. Tak jest w okolicy Rejowca. Tam jest pełna infrastruktura, nawet są wyrobiska po cementowni na odpady kopalniane.

– My tu na dole możemy się spierać, ale ostateczna decyzja i tak zależy od władz państwa. Jeżeli na „górze” tak zdecydują, to w Hańsku będzie kopalnia – nie ma wątpliwości wójt Kopieniak.

Wiertnia poszukiwawcza w okolicach Poleskiego Parku Narodowego (fot. czytelnik)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Ireneusz Baran zastąpi w roli trenera Tomasovii Marka Sadowskiego

Marek Sadowski kończy przygodę z Tomasovią. „Odmłodniałem o kilka ładnych lat”

Krótko, bo tylko kilka miesięcy trwała przygoda Marka Sadowskiego z Tomasovią. Doświadczony szkoleniowiec w zimie zgodził się pomóc drużynie z Tomaszowa Lubelskiego i poprowadził ją wiosną. Obie strony doszły jednak do porozumienia, żeby jeszcze przed końcem rozgrywek zakończyć współpracę. Miejsce „Sadka” zajmie teraz Ireneusz Baran.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

Grafiki Picassa na wystawie w Muzeum Zamojskim
5 czerwca 2024, 16:00

Grafiki Picassa na wystawie w Muzeum Zamojskim

Doświadczycie nie tylko wyjątkowych dzieł sztuki, ale także nowoczesnych rozwiązań multimedialnych, które sprawią, że ta wystawa będzie jeszcze bardziej inspirująca! - tak Muzeum Zamojskie zachęca do udziału w wernisażu i odwiedzenia wystawy grafik Pabla Picassa, które placówka udostępniać będzie przez najbliższy miesiąc.

Energooszczędne okna: Jak nowoczesna stolarka okienna pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie

Energooszczędne okna: Jak nowoczesna stolarka okienna pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie

Czy możliwe jest skuteczne ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu? Współczesne okna charakteryzują się rewelacyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi, które przekładają się na ograniczenie strat energii cieplnej i znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Moto.DW Diesel jeszcze nie zginął
WIDEO
film

Moto.DW Diesel jeszcze nie zginął

Dwa tygodnie szybko minęły. Dziś zapraszamy na drugi odcinek naszego nowego programu motoryzacyjnego Moto.DW. Dziś zajmiemy się sprawą zamykania w weekendy ulicy Królewskiej w Lublinie, sprawdzimy jak się spisuje Skoda Kodiaq ze starym, dobrym dieslem pod maską oraz zajmiemy się pamięcią mięśniową motocyklistów. Zapraszamy do oglądania.

Rodzice i szkoła nie zapłacą za wycieczki szkolne. Zrobi to ministerstwo

Rodzice i szkoła nie zapłacą za wycieczki szkolne. Zrobi to ministerstwo

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymali nagrody

Miejsca na studiach w przyszłym roku mają już zapewnione

Wygrali indeksy na Politechnikę Lubelską. Chodzi o osiemnastu zwycięzców ogólnopolskiego etapu Olimpiady Zawodowej "Rok przed dyplomem” skierowanej do uczniów techników.

Kiedyś zboczyli z drogi, ale teraz chcą na nią wrócić. Jak studia zmieniają osadzonych w Areszcie

Kiedyś zboczyli z drogi, ale teraz chcą na nią wrócić. Jak studia zmieniają osadzonych w Areszcie

Kiedyś w życiu podwinęła im się noga i trafili do Aresztu Śledczego. Dzięki studiom mają szansę zmienić się i po wyjściu z aresztu planują przyszłość.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Polski Cukier Start Lublin przedstawił nowego trenera

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Zasadzka, szturm i obrona budynku - tak ćwiczyli lubelscy terytorialsi
ZDJĘCIA
galeria

Zasadzka, szturm i obrona budynku - tak ćwiczyli lubelscy terytorialsi

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie na poligonie w Nowej Dębie.

Znowu mecz z rezerwami i znowu pięć goli Lewartu Lubartów [zdjęcia]
galeria

Znowu mecz z rezerwami i znowu pięć goli Lewartu Lubartów [zdjęcia]

Lewart zrobił kolejny krok w kierunku III ligi. Drużyna Grzegorza Białka drugi raz z rzędu zdobyła pięć bramek. Tym razem w Lublinie, w meczu z drugim zespołem Motoru. Spotkanie odbyło się już w piątek ze względu na… wieczór kawalerski Mateusza Kompanickiego.

Wypadek mógł skończyć się tragicznie

Początek długiego weekendu obfitował w wypadki

W ciągu ostatnich dwóch dni w powiecie włodawskim doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Ucierpiała kobieta kierująca samochodem oraz rowerzysta.

Pobiegną z pasji do ratowania życia
16 czerwca 2024, 10:00

Pobiegną z pasji do ratowania życia

Ruszyły zapisy na I Bieg Krwiodawców. Już 16 czerwca Stadion Lekkoatletyczny zamieni się na tętniące dobrem miasteczko.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium