sobota, 20 stycznia 2018 r.

Świdnik

Było nie mieszkać na obrzeżach...

  Edytuj ten wpis

Brzegowa - jak sama nazwa wskazuje - leży na… brzegu miasta. - Nie jest zaznaczona na mapach, nie ma jej w rozkładzie jazdy autobusów - mówi pani Danuta ze Świdnika. - Napiszcie coś o nas, bo my, mieszkańcy, czujemy się jak wyrzutki.

Panie aptekarki podejrzliwie przyglądają się receptom, a bankowcy dowodom wpłat. - A gdzie ta ulica jest? - pytają zdziwieni, kiedy płacę za wywóz śmieci w banku - mówi Stanisław Stelmach, właściciel miejscowego sklepiku.
Jak tam trafić? Jest oddalona 4 kilometry od centrum Świdnika. A z Lublina najlepiej dojechać tam Mełgiewską, aż do Dojazdowej i kierować się do dwupasmówki. Po drodze przejedziemy właśnie Brzegową. Ulica jest usypana ze żwiru. A tam, gdzie wylano coś, co przypomina masę bitumiczną, jest dziura na dziurze. Nie ma tu kanalizacji, szkoły, ani kościoła. Jest jeden sklep spożywczy i zakład stolarski. Po jednej stronie ulicy domki jednorodzinne, po drugiej - pole. - Ani to miasto, ani wieś - mówi Stelmach. - Jeszcze gorzej niż wieś.
Mieszkańcy zastanawiają się, czy ich ulica istnieje w planach geodezyjnych. - Miasto o nas nie dba - żali się Danuta T., jedna z mieszkanek. - Nie chcą nam położyć drogi asfaltowej z prawdziwego zdarzenia. Tak, jakby nie było wiadomo, czy to jeszcze Lublin, czy już Świdnik. A wszystko zaczęło się ok. 5 lat temu, kiedy zmieniły się obwody miasta. Z kawałka ulicy Felin zrobiono Brzegową.
Nawet fachowcy, którzy znają teren miasta jak własną kieszeń, nie kojarzą Brzegowej. - Ja o takiej ulicy nawet nie słyszałem - mówi Mirosław Parada, pośrednik nieruchomości w Świdniku. - Ale jeśli ona fizycznie istnieje, to musi być wytyczona przez geodetów miejskich, a co do jej nazwy, to Rada Miasta musiała wydać stosowną uchwałę - wyjaśnia.
- A gdyby tak zapytać kogoś z Urzędu Miasta, czy wiedzą, gdzie ta ulica jest? - zastanawia się Stanisław Stelmach.
- Wiem, gdzie jest Brzegowa - mówi Artur Soboń, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik. - Ta ulica z pewnością istnieje w planie geodezyjnym miasta - przekonuje. - Na mapie wydanej jakiś czas temu przez nasz urząd jest wyraźnie zaznaczona.
Ale próżno szukać Brzegowej na mapie w portalu internetowym www.swidnik.pl, nie ma jej też na stronie http://mapa.szukacz.pl
- Jeśli na innych mapach jej nie ma, to być może dlatego, że leży na granicy miasta i jest zbyt mała, aby umieścić ją w danej skali - próbuje wyjaśniać Soboń. - Tak to już jest, jak się mieszka na obrzeżach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!