sobota, 17 marca 2018 r.

Świdnik

Gardzienice: Nie chcą składowiska pod oknami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2010, 09:27

Mieszkańcy Gardzienic protestują przeciwko lokalizacji składowiska odpadów górniczych. Tony skalnych łupków mają lądować kilkanaście metrów od najbliższych zabudowań.

– To jest teren w środku wsi – mówi Gabriela Jaromin z Gardzienic (pow. świdnik). – Nie wiem, jak urzędnicy mogli pozwolić na taką inwestycję. To jest jedno wielkie nieporozumienie. Podczas ostatniego zebrania mieszkańców wszyscy byli przeciwni.

– Z tym, że nas nikt o zdanie nie pyta – wtóruje sąsiadce Henryka Krysa, której dom stoi tuż obok planowanego składowiska. – Nikt nawet nas nie uprzedził. Jak tak można? Przecież mieszkamy po drugiej stronie drogi.

Mieszkańcy twierdzą, że o budowie składowiska dowiedzieli się przed Wielkanocą, kiedy w dawnej kopalni piachu pojawiły się spychacze.

– Okazało się, że w starym wyrobisku chcą złożyć prawie 300 tys. ton odpadów z kopalni Bogdanka – mówi Jan Ziętek, mieszkaniec Gardzienic. – Interweniowaliśmy w różnych urzędach, ale wszędzie odsyłali nas z kwitkiem. Jesteśmy bezsilni. Teren przyszłego składowiska należy do prywatnego właściciela. Przez lata czerpano tam piasek. Zgodnie z przepisami, po zakończeniu wydobycia cały obszar należy zrekultywować. Jedna z możliwości to zasypanie wyrobiska skałami z kopalni. Zajmuje się tym prywatne konsorcjum, współpracujące z kopalnią.

– To typowe rozwiązanie, więc nie było podstaw, by się sprzeciwiać – mówi Radosław Brzózka, rzecznik świdnickiego starostwa, które pozwoliło na inwestycję. – Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Poza tym dobro środowiska wymaga, by zrekultywować teren.

Mieszkańcy są przeciwnego zdania. – Żyje tu sporo chronionych gatunków. Poza tym, to podmokły teren, regularnie zalewny przez pobliską rzekę – dodaje Gabriela Jaromin. – Osady z tych łupków będą więc wymywane przez wodę. To raczej nie wpłynie dobrze na środowisko. Na dodatek składowisko oznacza duży ruch ciężarówek.

Przedstawiciele kopalni uspokajają. Odpady mają nie być szkodliwe.
– To tzw. skała płonna czyli po prostu kamień, który nie ma właściwości energetycznych – mówi Tomasz Zięba, rzecznik LW Bogdanka SA. – Odpady wydobywcze to doskonały materiał służący bardzo często do niwelacji czy rekultywacji zdegradowanych terenów. Mogę przyjąć, że administracja samorządowa uznała celowość zagospodarowywania kamienia z kopalni Bogdanka na terenie Gardzienic.

Samorządowcy zmieniają jednak stanowisko. Postanowili raz jeszcze przyjrzeć się planowanej inwestycji.

– W wyniku interwencji mieszkańców ponownie wszczęto postępowanie – wyjaśnia Brzózka. – Pierwsza decyzja była wydana w zimie. Teraz warunki przyrodnicze w tym rejonie się zmieniły. Trzeba raz jeszcze ocenić sytuację.

Starostwo zapowiada, że nie będzie zwlekać z rozstrzygnięciem sporu. Decyzja w sprawie składowiska ma zapaść w ciągu dwóch miesięcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mieszkaniec Gardzienic
kieeerowca
dar
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec Gardzienic
mieszkaniec Gardzienic (29 maja 2010 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciemnogród? W Gardzienicach mieszkają kompetentne osoby. Ludzie wstawiają komentarze nie znając sprawy do końca. Jezeli ktoś uważa, że składowanie łupka w kopalni obok rzeki bez postawienia wałów ochronnych i wyworzenie go 20 ciężarówkami dziennie przez 5 lat jest ok to ta osoba niech pozwoli na wyworzenie go do swojej miejscowosci. My nie chcemy mieć dziurawej drogi która dość niedawno została położona od nowa!
Rozwiń
kieeerowca
kieeerowca (21 maja 2010 o 23:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale ciemnogród w tych Gardzienicach. Nie chcą naturalnego składowiska odpadów - kamienia ! Rozumiem jakby to były odpady z elektrowni atomowej itp ale żeby bać się zwykłego kamienia ? To trzeba być chorym na głowę. Bywam w Gardzienicach i wiem jacy ludzie tam mieszkają i jak wygląda teren dookoła. Tak to jest jak się żyje w niewiedzy... Ta dawna kopalnia piachu tylko jest brzydką ozdobą terenu. Nie wiem na ile wytrzymały jest ten kamień z odpadów górniczych węgla ale być może da się nic utwardzić drogi a to by się w Gardzienicach na polnych dojazdach przydało !!! Ja mogę wziąść trochę kamienia na dzialkę do utwardzenia podjazdu - o ile jest twardy to doskonale poratuje mnie po zimie !
Rozwiń
dar
dar (21 maja 2010 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz wiem dlaczego położono tam nową nawierzchnie na jezdni .Nowy asfalt konczy sie zaraz za wyrobiskiem piachu.Tylko szkoda tego nowego asfaltu bo pod takim ciężarem zrobią się koleiny i droga sie rozpadnie ,ale kogo to potem będzie interesowało,U nas w Polsce nikt się nie interesuje co będzie potem!!!!
Rozwiń
inzbudownictwa
inzbudownictwa (21 maja 2010 o 20:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O jakim sortowaniu i budowaniu dróg mowa ? To śmieszne - są to odpady nienadające się do budowy czegokolwiek. Tego typu skały utylizuje się na terenach byłych kopalni piachu i innych. Akurat nikomu nie przeszkadzała kopalnia a teraz jak chcę zrekultywować teren ,,skałą" to są protesty... Na każdym kroku wyłania się brak wykształcenia i wiedzy - dlatego ludzie protestują. Na terenach zrekultywowanych zazwyczaj sadzi się drzewa - proste rozwiązanie - park dla mieszkańców w przyszłości. Odpady nie są szkodliwe i nie mają wpływu na środowisko - nie mają wpływu takiego jak pseudo ekolodzy starają się ludziom wmówić. W Polsce termin ekologia jest bardzo modny - mimo iż nie wszyscy wiedzą co oznacza. Wystarczy nadać miano ( dla obojętnie czego ) - EKOLOGICZNE - i można sprzedać 3 razy drożej.
Rozwiń
ekolog
ekolog (21 maja 2010 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba pozwolić na składowanie odpadów skalnych w wyznaczonym terenie pod warunkiem przekazania na własnośc mieszkańcom.To jest twardy materiał skalny,całkowicie naturalny. Nastepnie trzeba wynająć maszynę do sortowania tego materiału na poszczególne asortymenty i sprzedawać na budowę dróg, nasypów kolejowych i wałów przeciwpowodziowych. To doskonały interes.Zapytajcie ile kosztuje wywrotka tłucznia. Macie odpowiedż ile dostaniecie pieniedzy. Ja bym sie cieszył z takiego prezentu. Zakładajcie firmę i kupujcie portfele na pieniadze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!