Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

19 sierpnia 2013 r.
16:34
Edytuj ten wpis

Historyczne murale w Świdniku zniszczone. "Jude raus"

Autor: Zdjęcie autora (pab)
26 26 A A
Na muralach pojawiły się antysemickie dopiski (UM Świdnik)
Na muralach pojawiły się antysemickie dopiski (UM Świdnik)

Wandale zniszczyli pięć z dziewięciu murali, które upamiętniają ważne wydarzenia z życia miasta. Na obrazach pojawiły się dopiski takie jak: "Jude raus” i powieszona na szubienicy gwiazdy Dawida.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Prowadzimy postępowanie w sprawie ewentualnego znieważenia z powodu przynależności rasowej i wyznaniowej – informuje asp. Magdalena Szczepanowska, rzeczniczka świdnickiej policji. – Zabezpieczymy monitoring, będziemy też rozmawiać z mieszkańcami okolicznych bloków i administratorami nieruchomości – dodaje policjantka.

Każdy z dziewięciu świdnikich murali powstał, aby upamiętnić jakieś wydarzenie istotne z historii miasta. Jest to m.in. otwarcie Szkoły Pilotów, Świdnickie Spacery, bombardowanie lotniska, pierwsze wolne wybory czy wprowadzenie stanu wojennego. "Kadry Świdnika”, bo tak nazywa się cały projekt, upamiętniają też osoby: gen. Tadeusz Górę czy Janusza i Stanisława Kasperków.

– Murale powstawały sukcesywnie przez kilka ostatnich lat w różnych częściach miasta. Były malowane na elewacjach bloków, garażach – wylicza Piotr Jankowski, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Świdnik.
W ubiegłym tygodniu pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury zauważyli, że na obrazach pojawiły się wulgarne i antysemickie dopiski. – To przejaw czystej głupoty – dodaje Jankowski.

Według urzędników wandalami mogą być osoby ze świdnickiego środowiska graficiarzy. – Oczywiście nikt nie został złapany na gorącym uczynku – zastrzega Artur Soboń, sekretarz miasta Świdnik.

Zniszczone murale zostaną odnowione. Ich autorzy zrobią to społecznie, a za potrzebne materiały zapłaci urząd.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Hans Lippke / 25 sierpnia 2013 o 18:03

Je....c faszoli

Jallla !!!!

Avatar
damian / 25 sierpnia 2013 o 17:54
Je....c faszoli
Avatar
kierowca bombowca / 24 sierpnia 2013 o 19:40

W 10 minut po całym zdarzeniu kamery miejskiego monitoringu zarejestrowały Świńskiego Ryja vel Lateksowa Pała który wraz z drugim osobnikiem w kominiarce pośpiesznie oddalił się z miejsca zdarzenia na różowej motorynce w kierunku na Biłgoraj,mimo szybkiej reakcji policji i rozłożeniu olbrzymich ilości kolczatek na drogach udało się im umknąć wymiarowi sprawiedliwośći.

he.he.he PAŁY po prostu przymknęły oko.

Avatar
Dziennikarz śledczy / 24 sierpnia 2013 o 17:26

Sprawców należy szukać na placyku :) To, jak wszyscy dobrze wiemy, wylęgarnia faszyzujących, odmóżdżonych kiboli. Idę o zakład, że to ich robota :) U siebie pod blokiem, już dawno temu, "ozdobili" ściany swastykami i różnymi "narodowymi" napisami, a teraz te ścierwa latają po mieście z wlepkami "narodowy świdnik" i jeszcze jakimiś innymi z rasistowskimi hasełkami (muszę się przyjrzeć, co tam dokładnie pisze). To robactwo powinno się w końcu wyplenić, zanim wybiją tę garstkę obcokrajowców w mieście, albo znowu coś zdemolują. Że o nocnym darciu mordy i kibolskich przyśpiewkach nie wspomnę.

PS. ciekawi mnie ilu z tych "narodowców" ma wśród swoich przodków Żydów i nawet o tym nie wie :)

W 10 minut po całym zdarzeniu kamery miejskiego monitoringu zarejestrowały Świńskiego Ryja vel Lateksowa Pała który wraz z drugim osobnikiem w kominiarce pośpiesznie oddalił się z miejsca zdarzenia na różowej motorynce w kierunku na Biłgoraj,mimo szybkiej reakcji policji i rozłożeniu olbrzymich ilości kolczatek na drogach udało się im umknąć wymiarowi sprawiedliwośći.

W 10 minut po całym zdarzeniu kamery miejskiego monitoringu zarejestrowały Świńskiego Ryja vel Lateksowa Pała który wraz z drugim osobnikiem w kominiarce pośpiesznie oddalił się z miejsca zdarzenia na różowej motorynce w kierunku na Biłgoraj,mimo szybkiej reakcji policji i rozłożeniu olbrzymich ilości kolczatek na drogach udało się im umknąć wymiarowi sprawiedliwośći.

rozwiń
Avatar
nauczyciel W-F / 24 sierpnia 2013 o 16:33

Przecież to Polacy mordowali Polaków, to Polacy napadli na siebie w 1939 tylko po to, by było na Niemców, to takie znamienne :) :) :)

A tak na poważnie, weź koleś młotek, ale taki ogromny i walnij się w ten pusty łeb. Nie pomoże ci to, ale może się zabijesz i będzie jednego faszyzującego śmiecia mniej :) Przemyśl moje słowa, zanim ktoś cię z tym młotkiem wyręczy... :)

Przecież tępa barania głowo to nie kto inny  jak austriacki żyd HITLER i ze szwabami w 1939 r najechał nasz dom POLSKĘ ,w twojej szkole tego nie uczą??

Przecież tępa barania głowo to nie kto inny  jak austriacki żyd HITLER i ze szwabami w 1939 r najechał nasz dom POLSKĘ ,w twojej szkole tego nie uczą??

rozwiń
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 24 sierpnia 2013 o 16:25

Niestety na prawdziwych patriotow i polakow nie ma innej rady tylko pała w łeb az do skutku....

JUDE ???

Avatar
schaboszczak / 24 sierpnia 2013 o 16:20

Przecież to Polacy mordowali Polaków, to Polacy napadli na siebie w 1939 tylko po to, by było na Niemców, to takie znamienne :) :) :)

A tak na poważnie, weź koleś młotek, ale taki ogromny i walnij się w ten pusty łeb. Nie pomoże ci to, ale może się zabijesz i będzie jednego faszyzującego śmiecia mniej :) Przemyśl moje słowa, zanim ktoś cię z tym młotkiem wyręczy... :)

BUCU całe NKWD żydem stało i cała UBecja,SBecja,wszystkie sądy [niektóre aż do dzisiaj ] w powojennej POLSCE, nic tylko ci naszczać pod ten beret., w ten pusty czerwony,konfidencki łeb.

BUCU całe NKWD żydem stało i cała UBecja,SBecja,wszystkie sądy [niektóre aż do dzisiaj ] w powojennej POLSCE, nic tylko ci naszczać pod ten beret., w ten pusty czerwony,konfidencki łeb.

rozwiń
Avatar
kamil / 24 sierpnia 2013 o 15:41
Niestety na prawdziwych patriotow i polakow nie ma innej rady tylko pała w łeb az do skutku....
Avatar
febać jaszystów / 23 sierpnia 2013 o 23:35

Przecież to żyd ,żydowi wymalował,aby potem było na naszych !!! to jest takie znamienne.

Przecież to Polacy mordowali Polaków, to Polacy napadli na siebie w 1939 tylko po to, by było na Niemców, to takie znamienne :) :) :)

A tak na poważnie, weź koleś młotek, ale taki ogromny i walnij się w ten pusty łeb. Nie pomoże ci to, ale może się zabijesz i będzie jednego faszyzującego śmiecia mniej :) Przemyśl moje słowa, zanim ktoś cię z tym młotkiem wyręczy... :)

Przecież to Polacy mordowali Polaków, to Polacy napadli na siebie w 1939 tylko po to, by było na Niemców, to takie znamienne :) :) :)

A tak na poważnie, weź koleś młotek, ale taki ogromny i walnij się w ten pusty łeb. Nie pomoże ci to, ale może się zabijesz i będzie jednego faszyzującego śmiecia mniej :) Przemyśl moje słowa, zanim ktoś cię z tym młotkiem wyręczy... :)

rozwiń
Avatar
koserwator zabytków / 22 sierpnia 2013 o 15:25

bardzo patriotyczny wyczyn?, jak tatuś z mamusią zapłacą za czyszczenie to taki matejko na długo zapamięta, a swoją drogą to w kościele modlitwy wznoszą do wybrańców tego narodu, może nie chodzili na lekcje religii?

Przecież to żyd ,żydowi wymalował,aby potem było na naszych !!! to jest takie znamienne.

Avatar
Hans Lippke / 25 sierpnia 2013 o 18:03

Je....c faszoli

Jallla !!!!

Avatar
damian / 25 sierpnia 2013 o 17:54
Je....c faszoli
Avatar
kierowca bombowca / 24 sierpnia 2013 o 19:40

W 10 minut po całym zdarzeniu kamery miejskiego monitoringu zarejestrowały Świńskiego Ryja vel Lateksowa Pała który wraz z drugim osobnikiem w kominiarce pośpiesznie oddalił się z miejsca zdarzenia na różowej motorynce w kierunku na Biłgoraj,mimo szybkiej reakcji policji i rozłożeniu olbrzymich ilości kolczatek na drogach udało się im umknąć wymiarowi sprawiedliwośći.

he.he.he PAŁY po prostu przymknęły oko.

Avatar
Dziennikarz śledczy / 24 sierpnia 2013 o 17:26

Sprawców należy szukać na placyku :) To, jak wszyscy dobrze wiemy, wylęgarnia faszyzujących, odmóżdżonych kiboli. Idę o zakład, że to ich robota :) U siebie pod blokiem, już dawno temu, "ozdobili" ściany swastykami i różnymi "narodowymi" napisami, a teraz te ścierwa latają po mieście z wlepkami "narodowy świdnik" i jeszcze jakimiś innymi z rasistowskimi hasełkami (muszę się przyjrzeć, co tam dokładnie pisze). To robactwo powinno się w końcu wyplenić, zanim wybiją tę garstkę obcokrajowców w mieście, albo znowu coś zdemolują. Że o nocnym darciu mordy i kibolskich przyśpiewkach nie wspomnę.

PS. ciekawi mnie ilu z tych "narodowców" ma wśród swoich przodków Żydów i nawet o tym nie wie :)

W 10 minut po całym zdarzeniu kamery miejskiego monitoringu zarejestrowały Świńskiego Ryja vel Lateksowa Pała który wraz z drugim osobnikiem w kominiarce pośpiesznie oddalił się z miejsca zdarzenia na różowej motorynce w kierunku na Biłgoraj,mimo szybkiej reakcji policji i rozłożeniu olbrzymich ilości kolczatek na drogach udało się im umknąć wymiarowi sprawiedliwośći.

W 10 minut po całym zdarzeniu kamery miejskiego monitoringu zarejestrowały Świńskiego Ryja vel Lateksowa Pała który wraz z drugim osobnikiem w kominiarce pośpiesznie oddalił się z miejsca zdarzenia na różowej motorynce w kierunku na Biłgoraj,mimo szybkiej reakcji policji i rozłożeniu olbrzymich ilości kolczatek na drogach udało się im umknąć wymiarowi sprawiedliwośći.

rozwiń
Avatar
nauczyciel W-F / 24 sierpnia 2013 o 16:33

Przecież to Polacy mordowali Polaków, to Polacy napadli na siebie w 1939 tylko po to, by było na Niemców, to takie znamienne :) :) :)

A tak na poważnie, weź koleś młotek, ale taki ogromny i walnij się w ten pusty łeb. Nie pomoże ci to, ale może się zabijesz i będzie jednego faszyzującego śmiecia mniej :) Przemyśl moje słowa, zanim ktoś cię z tym młotkiem wyręczy... :)

Przecież tępa barania głowo to nie kto inny  jak austriacki żyd HITLER i ze szwabami w 1939 r najechał nasz dom POLSKĘ ,w twojej szkole tego nie uczą??

Przecież tępa barania głowo to nie kto inny  jak austriacki żyd HITLER i ze szwabami w 1939 r najechał nasz dom POLSKĘ ,w twojej szkole tego nie uczą??

rozwiń
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 24 sierpnia 2013 o 16:25

Niestety na prawdziwych patriotow i polakow nie ma innej rady tylko pała w łeb az do skutku....

JUDE ???

Avatar
schaboszczak / 24 sierpnia 2013 o 16:20

Przecież to Polacy mordowali Polaków, to Polacy napadli na siebie w 1939 tylko po to, by było na Niemców, to takie znamienne :) :) :)

A tak na poważnie, weź koleś młotek, ale taki ogromny i walnij się w ten pusty łeb. Nie pomoże ci to, ale może się zabijesz i będzie jednego faszyzującego śmiecia mniej :) Przemyśl moje słowa, zanim ktoś cię z tym młotkiem wyręczy... :)

BUCU całe NKWD żydem stało i cała UBecja,SBecja,wszystkie sądy [niektóre aż do dzisiaj ] w powojennej POLSCE, nic tylko ci naszczać pod ten beret., w ten pusty czerwony,konfidencki łeb.

BUCU całe NKWD żydem stało i cała UBecja,SBecja,wszystkie sądy [niektóre aż do dzisiaj ] w powojennej POLSCE, nic tylko ci naszczać pod ten beret., w ten pusty czerwony,konfidencki łeb.

rozwiń
Avatar
kamil / 24 sierpnia 2013 o 15:41
Niestety na prawdziwych patriotow i polakow nie ma innej rady tylko pała w łeb az do skutku....
Avatar
febać jaszystów / 23 sierpnia 2013 o 23:35

Przecież to żyd ,żydowi wymalował,aby potem było na naszych !!! to jest takie znamienne.

Przecież to Polacy mordowali Polaków, to Polacy napadli na siebie w 1939 tylko po to, by było na Niemców, to takie znamienne :) :) :)

A tak na poważnie, weź koleś młotek, ale taki ogromny i walnij się w ten pusty łeb. Nie pomoże ci to, ale może się zabijesz i będzie jednego faszyzującego śmiecia mniej :) Przemyśl moje słowa, zanim ktoś cię z tym młotkiem wyręczy... :)

Przecież to Polacy mordowali Polaków, to Polacy napadli na siebie w 1939 tylko po to, by było na Niemców, to takie znamienne :) :) :)

A tak na poważnie, weź koleś młotek, ale taki ogromny i walnij się w ten pusty łeb. Nie pomoże ci to, ale może się zabijesz i będzie jednego faszyzującego śmiecia mniej :) Przemyśl moje słowa, zanim ktoś cię z tym młotkiem wyręczy... :)

rozwiń
Avatar
koserwator zabytków / 22 sierpnia 2013 o 15:25

bardzo patriotyczny wyczyn?, jak tatuś z mamusią zapłacą za czyszczenie to taki matejko na długo zapamięta, a swoją drogą to w kościele modlitwy wznoszą do wybrańców tego narodu, może nie chodzili na lekcje religii?

Przecież to żyd ,żydowi wymalował,aby potem było na naszych !!! to jest takie znamienne.