Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

5 sierpnia 2005 r.
13:18
Edytuj ten wpis

Holenderski bubel

0 0 A A

Odpadający tynk, zamarzające rury, woda lejąca się po ścianach. To tylko niektóre problemy mieszkańców TBS „Lokum” w Świdniku. Administracja każe jeszcze lokatorom za to słono płacić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
TBS „Lokum” powstało w 1996 roku jako polsko-holenderska spółka. Miała budować tanie mieszkania dla średnio zarabiających. Holendrzy zrobili projekt. Gmina Świdnik dołożyła na budowę 30 proc., Skarb Państwa 10, pozostałe pieniądze miały pochodzić od przyszłych mieszkańców. Przy ul. Modrzewiowej szybko powstało osiedle. Na pierwszy rzut oka nowe, estetyczne bloki. Ale wystarczy wejść na klatkę i wrażenie znika.
Szczeliny w ścianach ciągną się od samego parteru. Na klatce jest duszno, bo okna się nie otwierają. Ale to dopiero początek.
– To nie są wasze mieszkania – powtarzają nam w administracji. – Ale my w nich chcemy żyć w godziwych warunkach. Chcemy wiedzieć, ile i za co płacimy – mówi Beata Guz. – Do ręki dostajemy tylko druk z sumą, jaką mamy zanieść do banku i tyle. A płacimy sporo. Ja co miesiąc wpłacam od 415 do 470 złotych za dwupokojowe mieszkanie. A przecież mamy prawo wiedzieć, ile z czynszu przeznaczone jest na przykład za remonty naszych domów.
Zwłaszcza że usterki w mieszkaniach trzeba usuwać niemal na okrągło.
– W tych blokach wszystko się sypie – denerwują się mieszkańcy. – Od początku widać było źle ułożoną terakotę. Ale to był najmniejszy problem. Ledwie minęło kilka miesięcy, a zaczęła się nam lać do domów woda.
Według prezesa spółdzielni w najgorszym stanie jest 10 mieszkań i to one stanowią problem. Z pozostałymi nie ma trudności.
– Cały czas zajmujemy się przeciekającymi ścianami. Staramy się coś z tym zrobić. W tej chwili zastosowaliśmy już piątą technologię. Mamy nadzieję, że ta będzie trafiona – zapewnia Krzysztof Wilkołazki, prezes TBS „Lokum”. – Teraz testujemy uszczelnianie ścian folią w płynie. Ale czy to zadziała – będziemy wiedzieć dopiero po wiosennych roztopach.
Takie zapewnienia nie zadowalają mieszkańców.
– A odpadający tynk, zamarzające rury, okna, które już nadają się tylko do wymiany? – pyta Beata Guz – Co z tym mamy zrobić?
Prezes Wilkołazki wyjaśnia, że to są konsekwencje cieknących ścian. Jeśli znajdzie się wreszcie technologię, która zapobiegnie dalszemu przemakaniu bloków, to i te problemy znikną. Poza tym poszczególne usterki będą systematycznie usuwane.
– Obiecują nam to od dawna. Przyjdą, popatrzą, coś zakleją. Tylko po to, żebyśmy się odczepili, bo to i tak nic nie pomaga. Po prostu traktują nas jak uciążliwych klientów – żali się pani Maria. – Nic nie pomagają tłumaczenia w administracji, że zgłaszając usterki dbamy o ich mienie.
O problemach w TBS wie gmina, która jest właścicielem spółki.
– Było źle, mieszkańcy się żalili, więc zmieniliśmy w zeszłym roku prezesa – wyjaśnia Ryszard Sudoł, zastępca burmistrza miasta – Teraz problemy powinny zniknąć.
Ale nie zniknęły. Mieszkańcy twierdzą, że zmiana prezesa nic nie dała. A problemy z mieszkaniami jak były – tak są.
– One się wzięły stąd, że przy budowie bloków zastosowano holenderski projekt. On świetnie się sprawdza za granicą, ale nie u nas – mówi Krzysztof Wilkołazki.
Co gorsza, kolejne bloki – które właśnie powstają – są budowane w oparciu o ten sam projekt.
– Nie stać nas na jego zmianę – wyjaśnia prezes TBS „Lokum”.
– Za kolejne błędy i wadliwe technologie zapłacą i tak kolejni lokatorzy – ripostują mieszkańcy.

Pozostałe informacje

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

W najbliższy weekend nie odbędą się mecze w PGE Ekstralidze. Jednak kibice speedwaya nie będą mieli prawa narzekać, bo na PGE Stadionie Narodowym zostanie rozegrany kolejny ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

W piątek rano doszło do wypadku w powiecie łukowskim. Zderzyły się dwa samochody osobowe.

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

11 maja na boisku piłkarskim przy ul. Wacława Moritza odbędzie III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast. Celem tegorocznej edycji będzie zebranie funduszy na wsparcie dzieci  z niepełnosprawnościami ruchowymi

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

FINAŁ XI EDYCJI DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

FINAŁ XI EDYCJI DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

LUBLIN, SOBOTA 11 MAJA 2024 r.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium