wtorek, 20 lutego 2018 r.

Świdnik

Legendarny śmigłowiec Sokół trafi do muzeum

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2012, 15:56

Zanim model P.11c trafi do muzeum, będzie wymagał dokładnego remontu – mówi Krzysztof Komenda. (Bart
Zanim model P.11c trafi do muzeum, będzie wymagał dokładnego remontu – mówi Krzysztof Komenda. (Bart

Pierwszy egzemplarz śmigłowca Sokół z PZL Świdnik znajdzie się w tworzonej Izbie Tradycji Miasta. To nie jedyny samolot, który będzie firmował powstające muzeum. Miniatura przedwojennego myśliwca serii "P” czeka na remont.

– Cały czas prowadzimy rozmowy z przedstawicielami AgustaWestland dotyczące przekazania pierwszego śmigłowca Sokół, który został w całości wyprodukowany w świdnickiej fabryce – informuje Paulina Niezbecka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, który zajmuje się tworzeniem Izby Tradycji Miasta. – Jest z ich strony wola współpracy. Dla Włochów, też bardzo ważna jest tradycja. Jest to perełka, więc chcemy ten śmigłowiec odnowić, bo jest to sam kadłub bez wyposażenia.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że PZL Świdnik przekaże Sokoła ośrodkowi kultury. W tej chwili śmigłowiec jest na terenie zakładu i jest kompletowany.

Muzeum będzie mieścić się w obecnej dziedzinie MOK przy ul. Wyszyńskiego 14. – Sokół ze względu ma swoje wymiary znajdzie się na zewnątrz – dodaje Niezbecka. – Jest kilka propozycji jak powinien być eksponowany. Na razie nie chcę ich zdradzać.

To nie jedyny latający eksponat, który trafi na wystawę. W zbiorach Izby jest już makieta przedwojennego samolotu myśliwskiego serii "P”, którą wykonała w latach 60-tych grupa pasjonatów z PZL Świdnik. Przez lata samolocik wykonany z aluminium i wypełniony cementem stał na cokole przed wejściem do fabryki. Został usunięty w ub. r. tuż przez obchodami 60-lecia zakładu i trafił do hangaru aeroklubu świdnickiego.

Remontem modelu ma zająć się świdnicki konstruktor Krzysztof Komenda. – Mamy już materiały dotyczące P.11c z krakowskiego muzeum – mówi Komenda. – Przede wszystkim trzeba usunąć beton z wnętrza kadłuba. Należy też poprawić m.in. jego obrys kadłuba i dorobić nowe śmigło.

W Izbie Tradycji Miasta znajdą się nie tylko pamiątki związane z lotnictwem, ale też z NSZZ "Solidarność”. Będą też motocykle WSK jak też pamiątki po "Świdniczance”, legendarnej restauracji, która wraz z nowym rokiem zakończyła swoją działalność. – Kupiliśmy m.in. wielką chochlę, wagę, naczynia, serwetki i obrusy – wylicza przedstawicielka MOK-u. – Przy tworzeniu izby wzorujemy się na istniejących muzeach multimedialnych głównie Muzeum Powstania Warszawskiego. Chcielibyśmy, aby w naszym muzeum można było dotknąć eksponaty i posłuchać, dlatego też nagrywamy wspomnienia osób związanych z miastem m.in. Urszuli Radek czy Ireneusz Haczewski.

Zanim model trafi do muzeum, będzie wymagał dokładnego remontu – mówi Krzysztof Komenda.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jon
bobo
:)
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jon
jon (23 stycznia 2012 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='bobo' timestamp='1327226966' post='586647']
Pani może nie zna , ale ja znam - to pierwszy całkowicie Polski śmigłowiec, skonstruowany i wyprodukowany w naszych zakładach. Wystarczy aby uchodził za legendę
[/quote]
niecałkowita prawda !
wcześniej było kilka innych
r. 1950 - Gil
r. 1959 - Żuk
r. 1962 - Łątka ( nie oblatana)
Rozwiń
bobo
bobo (22 stycznia 2012 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani może nie zna , ale ja znam - to pierwszy całkowicie Polski śmigłowiec, skonstruowany i wyprodukowany w naszych zakładach. Wystarczy aby uchodził za legendę
Rozwiń
:)
:) (22 stycznia 2012 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowna Pani redaktor,

czy zna Pani chocby jedną legendę o tym "legendarnym" śmigłowcu ?
Rozwiń
kk
kk (22 stycznia 2012 o 05:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Autorka artykulu proszona o powtorke szkoly podstawowej.To jest belkot.
Rozwiń
folkatka
folkatka (21 stycznia 2012 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba przypominać o pięknych tradycjach lubelskiego przemysłu.
I o lubelskich tradycjach lotniczych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!