piątek, 23 marca 2018 r.

Świdnik

Lotniska w Świdniku już nic nie zablokuje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2009, 13:28

Sejm jednogłośnie przyjął dziś przed południem tzw. specustawę lotniskową. Dzięki temu budowa portu lotniczego dla Lubelszczyzny nabierze przyspieszenia. Niższe będą też jej koszty.

Głosowało 424 posłów. Wszyscy byli za przyjęciem specjalnej ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Jej inicjator i autor, lubelski poseł PO Stanisław Żmijan nie krył satysfakcji.

- To będzie ogromne ułatwienie dla wszystkich samorządów. Pozwoli im na rozwój. I nie chodzi tylko o budowę nowych portów lotniczych, ale też o rozbudowę już istniejących - ocenia poseł Żmijan.

Na specustawę od dawna czekały władze naszego województwa i Portu Lotniczego Lublin. Nowe przepisy ułatwiają bowiem m.in. wykup gruntów pod inwestycję, czy zmiany planów zagospodarowania przestrzennego.

- Wejście tej ustawy w życie oznacza, że już nic nie zablokuje budowy portu lotniczego w Świdniku - mówi Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa. - Dla nas ta ustawa ma ogromną wagę. Przede wszystkim daje nam skuteczne instrumenty przyspieszające tę inwestycje.

Port Lotniczy Lublin ma do wykupienia jeszcze ok. 20 proc. gruntów od prywatnych właścicieli. Ci, którzy nie chcieli dotąd sprzedać swojej ziemi, teraz nie będą mieli wyjścia.

- Ustawa pozwala nam na przejęcie gruntów w drodze wywłaszczenia - informuje Piotr Jankowski, rzecznik PLL. - Co nie oznacza wcale, że nie będziemy próbowali dojść do porozumienia i na pewno z częścią z tych osób się dogadamy. Natomiast nie będzie już zagrożenia, że jedna, czy dwie osoby zastopują najważniejszą dla Lubelszczyzny inwestycję.

Druga sprawa to 133 ha lasu w Wólce Lubelskiej, które trzeba przeznaczyć pod budowę portu. Specustawa lotnicza pozwala na szybkie zniesienie statusu ochronnego, odleśnienie gruntów w granicach inwestycji i zmianę sposobu ich użytkowania.

- Nie dość, że to przyspiesza nam procedury, to dodatkowo będą one w tym przypadku dwukrotnie tańsze - dodaje Sobczak. - Myślę, że to jeden z przełomowych momentów dla budowy portu lotniczego w Świdniku.

Specustawa trafi teraz do Senatu, a potem do podpisu prezydenta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
inteligetny
jerry
Świdniczanka
(39) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

inteligetny
inteligetny (24 stycznia 2009 o 12:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale komentarze, jeden jest PRZECIW, ponieważ jego dom wyburzą lub jego znajomych, drugi jest ZA, ponieważ nie mieszka tam gdzie ma powstać lotnisko i po co takie kłótnie?

ja jestem za powstaniem lotniska w Świdniku, ponieważ jest tam fabryka samolotów i to bardziej opłaca się budować lotnisko, w dodatku lotnisko będzie stało w centralnej części Lubelszczyzny i kropka

oby prezydent zgodził się
Rozwiń
jerry
jerry (23 stycznia 2009 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świdniczanka napisał:
Ja jako mieszkanka Świdnika uważam, że budowa lotniska to szansa na rozwój miasta i nowe miejsca pracy.
A lotnisko w naszym regionie po prostu jest potrzebne.


tak , będzie 3500 nowych miejsc pracy !!!
Rozwiń
Świdniczanka
Świdniczanka (14 stycznia 2009 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja jako mieszkanka Świdnika uważam, że budowa lotniska to szansa na rozwój miasta i nowe miejsca pracy.
A lotnisko w naszym regionie po prostu jest potrzebne.
Rozwiń
rew
rew (12 stycznia 2009 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za fotografa? Ja mam w domu projekt bazy kosmicznej na Marsie, może też by się nadawał do tego artykułu??? Ale jaja !!!
Rozwiń
krach
krach (10 stycznia 2009 o 19:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
OnLbn napisał:
Z tym że Niedźwiada wyszłaby taniej też bym dyskutował. Nie jestem rzeczoznawcą, ani nie znam się na wycenach ale w Świdniku jest na miejscu cała infrastruktura wodociągowa i przeciwpożarowa ze względu na to że lotnisko de facto istnieje tam od wielu lat (w innym miejscu, ale niedaleko). To co obecnie ma być wykonane jest tylko pracą modernizacyjną- to że akurat nie tam zadecydowała Natura 2000 oraz to że na trawiastym lotnisku nie można umieścić pasa dłuższego niż 1700 m (tanie linie potrzebują co najmniej 2100). Na dodatek jest tam węzeł kolejowy, co też ma spore znaczenie przy budowie i funkcjonowaniu lotniska. Zrobili jak zrobili, jednak skoro już jest przydzielona dotacja unijna, dotacja z budżetu państwa, pozwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wykupione 80% gruntów i wiele wiele innych spraw- nie niszczmy i nie sabotujmy tego. To że jesteśmy wraz z Białymstokiem najsłabszymi metropoliami w kraju ma z brakiem lotniska bardzo wiele wspólnego. W "Białym" się kłócą i zastanawiają nad Krywlanami i Topolanami, tracąc czas i denerwując zwykłych ludzi. U nas doszło do kompromisu, przez 2 lata zrobili naprawdę wiele, nie zmarnujmy tego. Jestem za godziwymi odszkodowaniami dla tych ludzi, niejeden dom w kraju i za granicą jeszcze się zburzy pod budowę jakiejś drogi/autostrady/lotniska, niejedna linia wysokiego napięcia czy odwiert gazu zostanie przesunięty...trudno, ale nic by nie powstawało gdyby nie takie przepisy w Polsce i wszystkich cywilizowanych krajach. Rozwijać się trzeba.


Ja ponaglam temat " Czyste Ręce"
Żeby było wszystko jasne i każdy miał czyste ręce i nie było lobbingu przez urzędników dla spółki Port lotniczy, niech każdy z urzędników związany z tą inwestycją podpisze zobowiązanie, że w okresie 10 - 15lat nie będzie związany żadną umową( umowa o pracę, itp. ) z Portem Lotniczym Świdnik - Lublin!! I wszystko będzie jasne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (39)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!