sobota, 24 marca 2018 r.

Świdnik

Ludzie żyją z rolnictwa i modlą się w kościele, którego nie ma - czyli raport bubel o Świdniku

  Edytuj ten wpis

Mieszkańcy żyją z rolnictwa i modlą się w kościele, którego nie ma. A młodzi uciekają,
bo miastu brakuje rozwiniętego szkolnictwa wyższego. Takie kwiatki znaleźli radni w Lokalnym Programie Rewitalizacji. I mimo to nadali mu rangę uchwały.

Od 16 października żadna gmina nie będzie mogła się ubiegać o pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego bez Lokalnego Programu Rewitalizacji. Przed tym problemem stanęli też świdniccy radni. W zewnętrznej firmie zamówili program na lata 2007–2015. Zlecenie zostało wykonane, ale samorządowcy przecierają oczy ze zdumienia: w dokumencie jest błąd na błędzie.

– Zapłaciliśmy za to z miejskiej kasy i teraz czuję się jak frajer – nie kryje złości radny Jakub Osina. – Dokument nie jest zły, ale wymaga mnóstwa poprawek.

Radny wytknął autorom programu, że oparli się na przestarzałych danych. Chodzi m.in. o stopę bezrobocia z 2007 roku.

– Ale dowiedziałem się także, że powstające lotnisko nazywa się Świdnik-Lublin (w rzeczywistości Port Lotniczy Lublin – dop. red.) i jego budowa zakończy się w 2011 roku (optymistyczna wersja to 2012). I podobno nadal mamy cmentarz wojenny (polegli zostali ekshumowani i przeniesieni na cmentarz komunalny) – ironizuje radny Osina. – Według programu, na tzw. starówce stoi kościół. Chyba podziemny, bo żadnej świątyni tam nie zauważyłem.

W programie szpital powiatowy stał się miejskim, Świdnikowi przybył park, ale ubyło młodych ludzi, bo brakuje… rozwiniętego szkolnictwa wyższego.

– Przecież blisko jest Lublin, który jest ośrodkiem akademickim. Podobno mamy też duży odsetek ludzi utrzymujących się z rolnictwa, za to zatrudnionych w usługach jest niewielu – wymienia błędy Osina.

Co na to autorzy programu? – Kiedy powstała jego pierwsza wersja, dane były w większości aktualne – tłumaczy Paweł Dryl, prezes firmy Logos Consulting w Lublina. – Program przekazaliśmy miastu w 2008 roku, nikt nie zlecił nam jego aktualizacji. Nikt też w trakcie powstawania dokumentu nie zwrócił nam uwagi na to, że nie ma parku miejskiego czy szpitala miejskiego. A szkoda, bo można było te błędy wyeliminować.

– Jeśli nie będzie tego programu, to nikt z gminy Świdnik nie otrzyma pieniędzy ze źródeł zewnętrznych – oświadczyła radnym Urszula Łopatyńska z Urzędu Miasta.
Finansowy argument przekonał większość radnych, którzy program uchwalili.

– Niektóre pomyłki zostały skorygowane od razu, np. sprawa cmentarza wojennego. Inne, takie oczywiste, zostaną wkrótce poprawione – wyjaśnia Artur Soboń, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik. Dodał, że miasto za przygotowanie programu zapłaciło zewnętrznej firmie 23 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
xy
g```
~piotr~
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

xy
xy (12 października 2009 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie zróbmy wkoncu coś przyłączmy się wkońcudo Lublina drogi i lotnisko połączą nasze miasta na stałe
Rozwiń
g```
g``` (7 października 2009 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczyło poszukać innej firmy lub osoby prywatnej, która wykonuje takie dokumenty za o wiele niższe pieniądze, i która na bieżąco współpracuje ze zlecającym, a jakość opracowania jest na dobrym poziomie.
Rozwiń
~piotr~
~piotr~ (6 października 2009 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Normalnie nóż się w kieszeni otwiera, co za barany!!!! Mam namyśli tych co pisali i tych co zlecili!!!
Nieroby jedne, tylko pieniądze brać potrafią ale wybory już niedługo:)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!