sobota, 17 marca 2018 r.

Świdnik

 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

Rozmowa z Jackiem Dolińskim, cyzelerem, repuserem ze studia Angus w Świdniku.

• To pierwsze warsztaty kucia metalu na zimno dla amatorów zorganizowane w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie. Czy podczas tych dwudniowych zajęć można już wyłonić te osoby, które są wybitnie zdolne?

– Oczywiście. Zauważam to już w pierwszej godzinie zajęć. Na tym kursie 5 uczestników na pewno będzie się dalej rozwijać, są bardzo utalentowani.

• Kto bierze udział w tych warsztatach?

– Są tu osoby, które nigdy nie miały do czynienia z takimi technikami złotniczymi, jak repusowanie czy kucie – jest na przykład informatyk, którego zachwyciła ta dziedzina sztuki. Niektórzy w jakimś stopniu już mieli do czynienia z plastyką. Wiek uczestników jest także zróżnicowany. M.in. dlatego do każdego podchodzę indywidualnie.

• Jednak po dwudniowych warsztatach nie nabędą większych umiejętności?

– Nie, ale zdobędą podstawy wiedzy teoretycznej i praktycznej. Te warsztaty mają być także zachętą, motywacją do zgłębiania tajników tej sztuki. Chodzi o to, żeby obudzić w sobie pasję. A każdy ma na to szansę. Jeśli też jest sprawny manualnie –bo można powiedzieć, że na kursie przemawiają ręce – to z czasem może stanie się mistrzem.

• Praktyka, precyzja uderzenia młotkiem, wiedza teoretyczna – czy to czyni mistrza?

– Nigdy nie można powiedzieć, że jest się skończonym artystą. Zawsze coś się doskonali. Nawet mistrz ma mistrza, od którego wciąż się uczy. Ja byłem bardzo zdeterminowany i ciężko pracowałem przez trzy lata. Jako pierwszą pracę wykonałem mały listek, który zawsze mam przy sobie i przypomina mi on o skromnych początkach. Pułap osiągnęli starzy mistrzowie. Tutaj nic nowego się nie doda. Ta dziedzina sztuki ma pięć tysięcy lat.

• Prowadzi pan warsztaty złotnicze, ale nie pracujecie w złocie.

– Uczymy techniki złotniczej, ale pracujemy w najbardziej przyjaznym metalu, jakim jest czysta miedź.

• Co wykonujecie na warsztatach?

– Bardzo podstawowe elementy – na przykład zawieszkę. Ale tą techniką można praktycznie wykonać wszystko – od ozdób i dodatków do ubioru, po elementy i przedmioty aranżacji wnętrz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!