Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

16 września 2017 r.
18:33

Nie będzie rowerów transportowych w Świdniku. Urzędnicy odrzucili wniosek

8 8 A A

Rowery transportowe w Świdniku? Taki był pomysł. Ale wniosek włączenia 10 rowerów cargo do systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego zgłoszony do budżetu obywatelskiego w Świdniku, został przez urzędników odrzucony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt pt. „Cargo rowery transportowe w Świdniku” zakładał dołożenie dziesięciu rowerów transportowych do funkcjonującego w Świdniku LubelskiegoRoweru Miejskiego. W mieście tym jest pięć stacji LRM – trzy należą do miasta, dwie do powiatu. 

– Bardzo dużo osób porusza się po Świdniku rowerami. Myślę, że procentowo to większa liczba niż w Lublinie – mówi Klaudia Waryszak-Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów. – Rowerzyści często mają problem z zabraniem ze sobą dzieci czy przewiezieniem zakupów. Poza tym w mieście jest coraz większy problem z parkowaniem samochodów, więc takie rowery by się na pewno przydały.

Projekt złożony do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego został jednak odrzucony. Uzyskał ocenę negatywną ze względu na „brak kompatybilności z Lubelskim Rowerem Miejskim, zbyt wysokie koszty utrzymania po roku 2018 nieujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej”.

Decyzją urzędników członkowie stowarzyszenia skupiającego świdnickich rowerzystów są zaskoczeni. – Rowery cargo funkcjonują w takich miastach jak Opole, Krotoszyn, Radom, a od paru dniu też w Łodzi i obsługuje je właśnie NextBike. Z kolei w Lublinie funkcjonują rowery dziecięce oraz tandemy – wylicza Waryszak-Lubaś. – Dlatego nie rozumiemy, jak to się dzieje, że w innych miastach taki rower jest kompatybilny a u nas miałby nie być?

Odpowiedz miasta jest tym bardziej zaskakująca, że w Świdniku planowana jest budowa kolejnych dwóch stacji LRM.

Urzędnicy ze Świdnika, którzy analizowali projekt, wskazują na wysokie koszty. – Koszt eksploatacji 10 rowerów cargo przez dwa sezony - 16 miesięcy w 2018 i 2019 roku to 35 284 zł – wylicza Przemysław Kozień, kierownik referatu infrastruktury komunalnej Urzędu Miasta w Świdniku. – Oznacza to, że po 2019 r. Gmina Miejska Świdnik musiałaby co roku przeznaczać ponad 17 tys. zł na dalszą obsługę i eksploatację rowerów cargo. Fakt ten wymaga akceptacji ze strony Rady Miasta Świdnik.

Na tym obawy urzędników się nie kończą. Ich zdaniem istnieje ryzyko, że rowery cargo byłyby częściej używane w Lublinie niż w Świdniku.

Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
SS / 27 września 2017 o 08:02
undefined napisał:
A poco takie rowery jak w chamburku karzdy ma audi albo wv
 W Świdniku żremy bigos i cebularze, nie mamy samochodów ani elektryczności.
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 15:06
Brawo władze miasta! Gonić rowerzystów! Avia w potrzebie, a tutaj na takie głupoty chcą wydawać kasę. Prezes Reszka potrzebuje wsparcia, bo trzeba piłkarzom dołożyć za dobre wyniki! Reszce też trzeba jakąś nagrodę ufundować, więc nie ma kasy na fanaberie rowerzystów. TYLKO AVIA!
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 12:44
Słuszna decyzja pieniądze nie swoje trzeba szanować a swoją drogą to przesada bo niedługo zamiast TAX-i będą po Świdniku i Lublinie jeździły riksze.
Avatar
Gość / 18 września 2017 o 10:09
może jeszcze hulajnogi.... a ulice zamiast w asfalcie to kamienie, błoto i żuzel... POzdrawiam!!!
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 11:42
A poco takie rowery jak w chamburku karzdy ma audi albo wv
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 21:42
no ale na 500+ za darmo mają
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 20:23
I dobrze że ich nie będzie głupoty oby jak najmniej.
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 20:19
Rower cargo to dobra inicjatywa, ale jak we wszystkim tu też przydaje się umiar. Dziesięć takich rowerów w Świdniku to baaardzo mocno przeskalowany projekt. Stowarzyszenie Świdnik Miasto dla Rowerów chyba za mocno buja w obłokach. Dziesięć rowerów transportowych kiedy dzisiaj w systemie wszystkich jest 41 na 5 stacjach? W Łodzi jest 10 na 1480 standardowych, w mieście które liczy 700 tys. mieszkańców! Zejdźcie na ziemię i zacznijcie od jednego może dwóch, jak będą wykorzystane to wtedy dopiero pomyślcie o następnych. Łatwo się wydaje nie swoje pieniądze...
Avatar
SS / 27 września 2017 o 08:02
undefined napisał:
A poco takie rowery jak w chamburku karzdy ma audi albo wv
 W Świdniku żremy bigos i cebularze, nie mamy samochodów ani elektryczności.
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 15:06
Brawo władze miasta! Gonić rowerzystów! Avia w potrzebie, a tutaj na takie głupoty chcą wydawać kasę. Prezes Reszka potrzebuje wsparcia, bo trzeba piłkarzom dołożyć za dobre wyniki! Reszce też trzeba jakąś nagrodę ufundować, więc nie ma kasy na fanaberie rowerzystów. TYLKO AVIA!
Avatar
Gość / 19 września 2017 o 12:44
Słuszna decyzja pieniądze nie swoje trzeba szanować a swoją drogą to przesada bo niedługo zamiast TAX-i będą po Świdniku i Lublinie jeździły riksze.
Avatar
Gość / 18 września 2017 o 10:09
może jeszcze hulajnogi.... a ulice zamiast w asfalcie to kamienie, błoto i żuzel... POzdrawiam!!!
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 11:42
A poco takie rowery jak w chamburku karzdy ma audi albo wv
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 21:42
no ale na 500+ za darmo mają
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 20:23
I dobrze że ich nie będzie głupoty oby jak najmniej.
Avatar
Gość / 16 września 2017 o 20:19
Rower cargo to dobra inicjatywa, ale jak we wszystkim tu też przydaje się umiar. Dziesięć takich rowerów w Świdniku to baaardzo mocno przeskalowany projekt. Stowarzyszenie Świdnik Miasto dla Rowerów chyba za mocno buja w obłokach. Dziesięć rowerów transportowych kiedy dzisiaj w systemie wszystkich jest 41 na 5 stacjach? W Łodzi jest 10 na 1480 standardowych, w mieście które liczy 700 tys. mieszkańców! Zejdźcie na ziemię i zacznijcie od jednego może dwóch, jak będą wykorzystane to wtedy dopiero pomyślcie o następnych. Łatwo się wydaje nie swoje pieniądze...

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy: Powstanie kawiarnia w Marinie? Szukają chętnych do prowadzenia

Puławy: Powstanie kawiarnia w Marinie? Szukają chętnych do prowadzenia 0 0

Czy na terenie puławskiej mariny w tym sezonie wreszcie pojawi się lokal gastronomiczny? Firmy zainteresowanej jego prowadzeniem szuka Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Cena wywoławcza - ok. 2,2 tys. zł netto miesięcznie.

„Gramy dla Przemka”. Koncert charytatywny w Just Crafted
28 kwietnia 2018, 20:00

„Gramy dla Przemka”. Koncert charytatywny w Just Crafted 0 0

Co Gdzie Kiedy. Pomoc Dla Przemka, który choruje na stwardnienie rozsiane (SM) słuchanie i odczuwanie muzyki jest jedną z form radzenia sobie z przeciwnościami losu. Aby móc funkcjonować młody mężczyzna musi być stale rehabilitowany. A to niestety kosztuje. Z pomocą przyszli przyjaciele – lubelscy muzycy. W sobotę dla niego zagrają.

Kiedy usłyszał zarzut był zaskoczony. Okazało się, że kilka lat temu zostawił odciski palców
film

Kiedy usłyszał zarzut był zaskoczony. Okazało się, że kilka lat temu zostawił odciski palców 4 0

O tym, że odpowiadać za swoje czyny można nawet po kilku latach przekonał się 23-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej.

Jechał busem za szybko. Doprowadził do groźnego wypadku
galeria

Jechał busem za szybko. Doprowadził do groźnego wypadku 2 0

Trzy samochody zderzyły się w środę na drodze krajowej nr 74 w Wielączy (gm. Szczebrzeszyn).

Matura 2018 z języka polskiego. Co będzie na maturze? Lektury to nie wszystko [wideo]
galeria
film

Matura 2018 z języka polskiego. Co będzie na maturze? Lektury to nie wszystko [wideo] 0 0

– Matura z języka polskiego jest egzaminem z naszego uczestnictwa w kulturze – podkreśla Ewa Kalbarczyk, polonistka z Międzynarodowego Liceum im. Paderewskiego w Lublinie i przekonuje, że powtarzając do egzaminu warto pomyśleć nie tylko o lekturach.

Siedem miesięcy oczekiwania. Górnik wciąż z szansą na utrzymanie

Siedem miesięcy oczekiwania. Górnik wciąż z szansą na utrzymanie 0 0

213 dni kibice Górnika Łęczna czekali na wygraną swojej drużyny w rozgrywkach ligowych. Dzięki zwycięstwu 2:1 nad Chrobrym Głogów Grzegorz Bonin i spółka wciąż mają szansę na utrzymanie bo Ruch Chorzów i Stomil Olsztyn w bezpośrednim starciu podzieliły się punktami

Mieszkanie Plus w kolejnym mieście w woj. lubelskim. W urzędzie już ponad 500 podań

Mieszkanie Plus w kolejnym mieście w woj. lubelskim. W urzędzie już ponad 500 podań 3 9

Mieszkań ma powstać setka, a chętnych już jest pięć razy więcej. Właśnie powstała spółka celowa, która zajmie się budową bloków w Świdniku w ramach rządowego programu. Pierwsi lokatorzy na ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” wprowadzą się za dwa lata.

Lubelskie na majówkę! Sprawdź najciekawsze propozycje

Lubelskie na majówkę! Sprawdź najciekawsze propozycje 0 0

Kajaki, rower, a może gród prasłowiański? Sprawdź co ciekawego dzieje się w woj. lubelskim w długi weekend majowy. Pobierz nasz dodatek specjalny "Lubelskie na majówkę!"

Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. Dla seniorów i nie tylko
26 kwietnia 2018, 18:00

Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. Dla seniorów i nie tylko 1 0

Co Gdzie Kiedy. Czwartkowy koncert w wykonaniu Piotra Selima i lubelskich artystów zainauguruje tegoroczne Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. W piątek ulicami miasta przejdzie barwny korowód.

Bezpłatna sterylizacja i czipowanie psów w Białej Podlaskiej?

Bezpłatna sterylizacja i czipowanie psów w Białej Podlaskiej? 1 0

Bezpłatnej sterylizacji, kastracji oraz czipowania psów i kotów chce mieszkaniec Białej Podlaskiej, Andrzej Halicki. Wniósł w tej sprawie petycję do władz miasta. Obecnie, stowarzyszenie Azyl umożliwia właścicielom psów częściowy zwrot kosztów sterylizacji.

Lublin kupuje 20 autobusów elektrycznych. Na nowej pętli będą ładowarki

Lublin kupuje 20 autobusów elektrycznych. Na nowej pętli będą ładowarki 14 0

20 autobusów elektrycznych oraz komplet ładowarek zamawia Zarząd Transportu Miejskiego w ogłoszonym w środę przetargu. Pierwsze pojazdy mają do nas dotrzeć za półtora roku, kolejne do połowy września 2020 r. W planach są następne zakupy takich pojazdów dla lubelskiej komunikacji.

Wizerunki mieszkańców dzielnicy zawisły na kamienicy. Niezwykła akcja na Bronowicach
galeria

Wizerunki mieszkańców dzielnicy zawisły na kamienicy. Niezwykła akcja na Bronowicach 14 2

Dominika Sobolewska zainspirowana antenami widocznymi na każdym niemal budynku Bronowic zrealizowała projekt w tej dzielnicy.

Zaburzenia erekcji - metody leczenia

Zaburzenia erekcji - metody leczenia 0

Z roku na rok rośnie liczba wypisywanych recepta na środki wspomagające erekcję. Ilu mężczyzn cierpi na zaburzenia wzwodu? Czy problem dotyczy jedynie starszych mężczyzn? Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2018 r. 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!