środa, 21 lutego 2018 r.

Świdnik

Nie taki straszny ryk odrzutowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2007, 19:08

Już wiemy, że lotnisko dla Lubelszczyzny powstanie w Świdniku, w bliskim sąsiedztwie terenów zabudowanych.

- Czy to znaczy, że samoloty będą latać tuż nad naszymi głowami? - pytają mieszkańcy. Jako pierwsi ujawniamy, jak będzie wyglądał ruch lotniczy.

Od kiedy stało się jasno, że regionalne lotnisko powstanie w Świdniku, mieszkańcy okolicznych miejscowości nie śpią spokojnie. Jedni obawiają się uciążliwego hałasu, a drudzy, którzy mają działki blisko planowanego lotniska, zastanawiają się, co dalej z nimi będzie. - Buduję dom i nie wiem, czy go kończyć, bo może za kilka miesięcy się okaże, że to tereny potrzebne pod lotnisko - mówi Artur Karpiński, który ma działkę w kierunku północno-zachodnim od planowanego pasa startowego.
Właściciele działek na tym obszarze mogą być spokojni. Podobnie jak mieszkańcy Felina. Zgodnie z koncepcją wykonaną w 2006 roku przez firmę Ecoplan strefa nalotów świdnickiego lotniska będzie przebiegać w kierunku zachodnim, nad Lasem Poszpitalnym, Lasem Rejkowizna i ogródkami działkowymi w Świdniku. Ominie osiedle Jagiellońskie na Felinie i Majdanek.

Pas startowy zostanie skierowany na zachód, do ulicy Lotniczej, w stronę Nadleśnictwa Świdnik. - Tak zwany kielich startów i lądowań będzie umiejscowiony na terenie gminy Wólka Lubelska przy Lesie Poszpitalnym. Właśnie rozmawiamy o tych terenach z władzami Wólki Lubelskiej - mówi Piotr Jankowski z Wydziału Strategii i Rozwoju UM Świdnik. - To dopiero koncepcja, którą musi zaakceptować Urząd Lotnictwa Cywilnego - zaznacza Karol Ścibior, prezes spółki Port Lotniczy Lublin.

Do koncepcji dołączona jest Mapa Akustyczna Lotniska. Wynika z niej, że największe natężenie hałasu na samym lotnisku wyniesie najwyżej 65 dB. Przy granicy lotniska zmniejszy się już ono do 50 dB, a na Felinie nie przekroczy 40 dB.
Co jeszcze wiadomo w sprawie świdnickiego lotniska? Wszystko wskazuje na to, że od razu powstanie tu pas o długości ponad 2000 metrów, a nie 1700 metrów jak pierwotnie planowano.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!