poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Świdnik

Nowy sąd w Świdniku już otwarty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 stycznia 2011, 18:45

Nowy sąd już działa. (Jacek Świerczyński)
Nowy sąd już działa. (Jacek Świerczyński)

W pokoju dla świadków są nawet zabawki i dziecięce mebelki. Interesant nie będzie krążył po budynku, ale wszystkie sprawy powinien załatwić w biurze obsługi.

Sąd Rejonowy Lublin–Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku został wczoraj oficjalnie oddany do użytku. Wydziały gospodarcze normalnie w nim funkcjonują już od kilku tygodni.

Wydział ksiąg wieczystych, krajowy rejestr sądowy, rejestr zastawów, wydział gospodarczy, wydział do spraw upadłościowych i naprawczych przeniosły się tam z Lublina w całości. To w Świdniku będzie się teraz mieściło centrum rozpoznawania spraw gospodarczych. W Sądzie Rejonowym Lublin –Zachód, został jedynie e-sąd, który rozstrzyga pozwy przesłane przez Internet.

O podziale Sądu Rejonowego w Lublinie mówiło się od lat. Kolejni prezesi narzekali, że w tak dużej jednostce trudno opanować wpływ spraw. Powstawały wciąż nowe wydziały, które wciąż przeprowadzały się do kolejnych wynajmowanych przez sąd budynków.

Nowy sąd różni się od tego, który został w starej siedzibie przy Krakowskim Przedmieściu i ul. Wallenroda. Zaraz za wejściem znajduje się punkt obsługi interesantów, w którym petent powinien załatwić swoją sprawę.

– To ułatwienie dla interesantów, którzy wszystkiego dowiedzą się w jednym miejscu – mówi Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

W "starym” sądzie interesanci mają dostęp do każdej części budynku, sprawy załatwiają bezpośrednio w sekretariatach wydziałów, gdzie mogą porozmawiać z pracownikiem zorientowanym w ich sprawach. W Świdniku cześć budynku jest dostępna tylko dla pracowników. Wstępu osobom postronnym bronią elektroniczne zabezpieczenia.

Nowości jest więcej. Świadek może najpierw poczekać w ogólnej sali dla świadków. Są tam nawet zabawki i mebelki, przy których mogą usiąść dzieci. W sali słychać zapowiedzi, które procesy właśnie się zaczynają.

Potem wszyscy świadkowie wezwani do konkretnej sprawy trafią do pokoju przy sali rozpraw. Tam będą czekać na przesłuchanie. Nie będą mieć kontaktu z osobami, które już złożyły zeznania. W "starym” sądzie świadek po przesłuchaniu wychodzi na wspólny korytarz, gdzie może opowiedzieć o co był pytany tym, którzy jeszcze nie zeznawali.

W świdnickim sądzie jest sala do czytania akt. To duża wygoda, bo w wydziałach sądu w Lublinie trzeba je czytać w sekretariatach przy małych stolikach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
OO
polak
jon
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

OO
OO (27 stycznia 2011 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lk' timestamp='1295644933' post='427349']
wow wieśniakom z Hamburga Sąd postawili. Każde normalne miasto powiatowe miało już dawno Sąd, a tu takie wydarzenie... no cóż jak wiocha to wiocha.
[/quote]

Sąd był od kiedy powstał powiat Świdnicki w innym miejscu,ten sąd powstał bo Lublin nie miał siedziby z prawdziwego zdarzenia dla sądu.Teraz jest sąd z 22 wieku. I które miasto to wiocha ? sam odpowiedz
Rozwiń
polak
polak (22 stycznia 2011 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W demokracji dobro ludzi jest najwyższym prawem.
Prawo to logiczne zapisy zrozumiałe dla wszystkich ludzi nie tylko dla wybranych.
Postęp cywilizacyjny stworzył podział na ludzi ,którzy stanowią prawo,interpretują prawo,żyją w zgodzie z prawem i tych którzy
łamią prawo bo może się uda.
Ryba psuje się od głowy i ludzie to widzą,a młodzi szczególnie .
Co robi administracja rządowa?
Buduje gmach Sądu bo to jest ważne by trzymać ludzi w ryzach.
To jest oświecona dyktatura ludzi wychowanych przez tow.Stalina,Bieruta .
Nawet Kaczynski jest kolaborantem bo wykształcenie zdobył w PRL.
I o czym mówimy kiedy jest wolność ,a myślenie stalinowskie.
Rozwiń
jon
jon (22 stycznia 2011 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kaplica jest ?
a z tym pokojem dla dzieci - to przegięcie.
nikt z małymi dziećmi nie włóczy się po sądach
Rozwiń
kkk
kkk (22 stycznia 2011 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='.' timestamp='1295700633' post='427534']
Tytuł winien brzmieć: Sąd Rejonowy w Lublinie z siedzibą w innym mieście - Swidniku.
Pomysł iście rewolucyjny. Proponuję by np. Sąd w Rzeszowie zrobić w Gdańsku. Taka miła odmiana krajobrazu. A przy okazji jak ma się likwidacja wydziałow sądow z mniejszych miast to postulatu - powsechnego dostępu do sadu ?
Powinno się opublikować dane pomyslodawcy by na wieki jego rewolucyjne pomysły wryły sie w pamięci uszczęśliwionego narodu.
[/quote]

pomysł nie bardzo rewolucyjny, jest wiele sądów dla danego miasta które mają siedzibę w innym mieście
Rozwiń
kkk
kkk (22 stycznia 2011 o 15:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to chyba Ty się powinieneś douczyć, bo sadów grodzkich to już nie ma od ponad roku, a w Swidniku był wydział karny
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!