piątek, 23 lutego 2018 r.

Świdnik

Odsłonięcie pomnika smoleńskiego w Świdniku. Msza, salwa honorowa i... ulotki wyborcze (zdjęcia, wideo)

Dodano: 11 lipca 2015, 16:27
Autor: (aa)

(fot. Dorota Awiorko)
(fot. Dorota Awiorko)

Kilkaset osób uczestniczyło dziś w uroczystościach odsłonięcia pomnika smoleńskiego w Świdniku. Mimo apeli o jedność, bez polityki się nie obeszło. W trakcie uroczystości kiedy m.in. zastępca burmistrza miasta odczytywał nazwiska ofiar katastrofy Tu-154 rozdawano zebranym ulotki wyborcze Beaty Szydło.

– Poświęcamy pomnik, który złączył ludzi, wierzących i niewierzących, z lewicy i prawicy – mówił biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło podczas sobotniej uroczystości na pl. Konstytucji 3 Maja w Świdniku. – Połączył ich wspólny, tragiczny los. Tak jak wcześniej połączyła ich pielgrzymka hołdu ofiarom katyńskim. I dzisiaj gromadzimy się przed pomnikiem. Oby ta jedność człowieczeństwa była przesłanką pochylenia się w tym miejscu dla tamtych ofiar.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku. Po nabożeństwie – m.in. członkowie komitetu budowy pomnika, rodziny ofiar katastrofy Tu-154, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy miasta przeszli w pochodzie na pl. Konstytucji 3 Maja. Nieśli portrety tych, którzy pod Smoleńskiem zginęli.

– To jest cudowna inicjatywa, bo przecież nasz Świdnik to miasto patriotyczne i zasłużyło, żeby pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej był w mieście – wskazywała pani Genowefa, mieszka miasta, która brała udział w uroczystościach.

– Na pewno czuje się tę doniosłą atmosferę – przyznał pan Zbigniew ze Świdnika.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że dożyłam tego dnia – podkreśłała pani Jadwiga, kolejna z mieszkanek miasta, która przyszła na odsłonięcie pomnika smoleńskiego.

W dalszej części uroczystości był m.in. hymn państwowy, salwa honorowa, przemówienia, składanie wieńców.

Do Świdnika nie przyjechali – ani prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ani prezydent elekt Andrzej Duda. Politycy skierowali zaś do uczestników uroczystości listy.

– Katastrofa smoleńska była największą tragedią po II wojnie światowej. Śmierć Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i pozostałych osób wchodzących w skład delegacji nie może pójść na marne. Musi przynieść zwielokrotnione owoce w budowaniu prawdziwie wolnej, silnej, dobrze rządzonej i niepodległej Polski – napisał prezydent elekt. List Andrzeja Dudy odczytała posłanka PiS Małgorzata Sadurska.

– Jestem głęboko przeświadczony, że prezydentura mojego śp. brata otrzyma należne jej miejsce w najnowszych dziejach naszego kraju. To jest jednak zajęcie dla historyków i politologów – odczytał słowa prezesa PiS poseł Krzysztof Michałkiewicz. – Nam przypada inne zadanie. Pielęgnowanie dziedzictwa pozostawionego nam przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz podążanie wytoczoną przezeń drogą. Mówiąc najkrócej – naszym celem jest budowanie Polski normalnej.

W pobliżu miejsca uroczystości protestowała grupa kilkunastu osób, która już wcześniej sprzeciwiała się ustawianiu pomnika smoleńskiego w centrum miasta.

Słowa skierowane do przeciwników społecznej inicjatywy znalazły się w akcie erekcyjnym pomnika.

– Nie zaciskajcie pieści i nie zatwardzajcie serc, bo na nic wysiłki i mizerne racje – odczytał zebranym radny Alfred Bondos. – Stańcie obok nas i w solidarnym geście złożmy razem należną pamięć naszym siostrom i braciom tragicznie odeszłym.

Podczas uroczystości nie dało się zapomnieć o zbliżających się wyborach parlamentarnych. Kiedy m.in. zastępca burmistrza Świdnika Tomasz Szydło odczytywał nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej jedna kobieta rozdawała zebranym ulotki wyborcze kandydatki PiS na premiera – Beaty Szydło.

WIDEO

Gość
Gość
Gość
(87) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 lipca 2015 o 18:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....nie rozumie tej ohydy i propagandy! Mamy pomnik i miejsce co to można zadumic się i uklęknąć i pomodlić, jak ludzie! Po co to opisywać niestworzone rzeczy o tym wszystkim? Świdnik zawsze z Bogiem był, a nie z komunistami!
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2015 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do tych którym pomnik z jakichś niewytłumaczalnych względów przeszkadza. Proponuję nie przebywać w jego kręgu mocy wszetecznych badź, jeżeli to niemożliwe, odwracać wzrok. I tyle w temacie. POza tym, rząd od miesiąca zajmuje się "palącymi" problemami polskiej gospodarki, finansów i problemów społecznych (umowy śmieciowe, transfer kapitału zagranicę, itp.), tj.: in vitro - problem ważny ale z punktu widzenia państwa marginalny, ustawa o zmianie płci - najistotniejszy aspekt dzisiejszej codzienności dla milionów obywateli. Oczywiście to nie jest kampania wyborczy i tani chwyt żeby kupić sobie głosy głuptasków, których łatwo zmanipulować i prowadzić na smyczy propagandy. A wy dalej biadolcie komu potrzebny pomnik. Taki czy inny. A z tego co wiem z powstał on z funduszy społecznych zatem odwrotnie niż eskapady Kopaczki po Polsce pociągami z samolotem w tle. Pozdrawiam resztki lemingozy.
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2015 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miastu Świdnik i jego mieszkańcom nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne jak pomnik smoleński. Enter.
Rozwiń
pani Monika
pani Monika (19 lipca 2015 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Taśmy prawdy,podsłuchy kelnerów przeczą twojej tezie,zapierdziały komunisto.

Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2015 o 01:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
..przyćmiewa w ich umysłach "rację" którą mieli niby to przekazać.Nędza i wredota,ot Polska wschodnia widząca tylko konszachty i podstęp we wszystkim.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (87)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!