wtorek, 20 marca 2018 r.

Świdnik

Osiemnastowieczny zespół dworsko-pałacowy w Fajsławicach zamieni się w luksusowy hotel z restauracją. Kupiła go lubelska spółka "JASMIN”, w której udziałowcem jest Włoch z angielskim paszportem oraz Agnieszka Kowal, radna sejmiku.

- Serce się kraje, jak człowiek na to patrzy - mówi Ryszard Wójcik, mieszkaniec gminy Fajsławice. - Miał tu być dom starców, a teraz dworek niszczeje. Wandale wybijają okna i podpalają.
Na szczęście za kilka lat rudera zmieni się nie do poznania. Kupiła ją lubelska spółka z kapitałem zagranicznym. - Wygraliśmy przetarg - mówi Agnieszka Kowal, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, była członkini zarządu tegoż województwa. A obecnie pracownik Muzeum Nadwiślańskiego, zajmująca się zamkiem w Janowcu i udziałowiec spółki z o.o. "JASMIN”. - Dworek jest zdewastowany. Zamierzamy tu zrobić hotel i restaurację. Mamy na to 5 lat.
Gmina Fajsławice wystawiła pałac na sprzedaż z ceną wywoławczą w 159 tys. zł. Spółka zapłaciła za budynek i działkę o pow. ok. 3,24 ha znacznie więcej, bo 211 tys. zł. - W tej chwili zamurowali tam otwory wejściowe i szykują się do postawienia ogrodzenia - mówi wójt Tadeusz Chruściel. - Mam nadzieję, że uda się ocalić ten obiekt.
W gminie nieco się bali tej sprzedaży, mając na uwadze sprzedaż sprzed kilkunastu lat dworku w Suchodołach. Obiekt do dziś niszczeje. Dlatego w umowie zawarto zapis, że "JASMIN” musi wykonać prace remontowe w ciągu 5 lat. I musi się dostosować do wymogów konserwatora zabytków.
- Zespół jest wpisany do rejestru zabytków - mówi Stanisława Rudnik, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Zabytków w Chełmie. - Mamy stare fotografie i na nich trzeba się wzorować podczas konserwacji dworku i parku.
Lokalizacja hotelu na pięknym wzgórzu, na którym znajduje się zespół dworsko-
pałacowy - z uwagi na przebiegającą tędy trasę z Lublina do Zamościa - powinna przyciągać klientów.

Historia pałacu

Pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Kilka razy był przebudowywany: w XIX oraz w XX wieku. Ostatnie przebudowy upodobniły go do modnego w latach 20. XX wieku stylu willowego w typie włoskim. Fajsławice należały do braci Józefa i Jana Florkowskich. Ostatnią właścicielką dworku (do 1944 roku) była Maria Florkowska. Potomkowie są rozproszeni na świecie i dlatego dworek niszczał, bo nikt się nim nie zajmował.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!