niedziela, 18 lutego 2018 r.

Świdnik

Po rozbudowie terminal lotniska obsłuży nawet milion pasażerów rocznie. Cztery oferty

Dodano: 14 lutego 2018, 21:17

Cztery firmy chcą rozbudowywać terminal Portu Lotniczego Lublin. Prace powinny ruszyć wiosną. Potrwają około osiem miesięcy.

O potrzebie powiększenia hali odlotów mówiono od dawna. Pierwszy przetarg ogłoszono w kwietniu ubiegłego roku. Postępowanie jednak unieważniono, bo jedyny oferent zażądał 12,6 mln zł, czyli o cztery miliony więcej niż lotnisko planowało wydać. Poszukiwania rozpoczęto więc na nowo, tym razem w drodze rokowań. Do negocjacji zaproszono kilka wytypowanych firm.

– Wpłynęły cztery oferty, które przeanalizowała komisja przetargowa spółki. Oferty zostały przedstawione zarządowi portu, celem podjęcia decyzji o wyborze – mówi Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL.

Lotnisko nie zdradza, na jakie kwoty opiewają złożone propozycje. Prezes portu Krzysztof Wójtowicz już w listopadzie mówił nam, że w trakcie negocjacji z potencjalnymi wykonawcami wyjaśniło się, że prace będą kosztowały więcej niż pierwotnie zakładano.

– To jest skomplikowany obiekt, który ma w sobie dużo różnych systemów. Okazuje się, że kłopotliwe jest dostawienie nowego budynku do ściany obecnego. W miejscu, do którego chcemy dostawić nowy segment, kończą się wszystkie instalacje. Będzie je trzeba praktycznie budować od nowa i to nam zwiększa koszty. Szukamy takich rozwiązań, aby były one jak najniższe – mówił nam wtedy Wójtowicz.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z portu w Świdniku skorzystało ok. 430 tys. podróżnych, co było najlepszym wynikiem w pięcioletniej historii. Nieźle wypadł także początek nowego roku. W styczniu zanotowano ponad 46-procentowy wzrost pasażerów w porównaniu do stycznia 2017 roku. Władze lotniska szacują, że w tym roku uda się obsłużyć nawet pół miliona osób.

W związku z rosnącym ruchem na lubelskim lotnisku, już wcześniej podjęto rozwiązania doraźne, mające usprawnić obsługę pasażerów. – Przeorganizowana została hala odlotów, utworzono dwa dodatkowe miejsca odprawy paszportowej. Dodatkowo przed wyjściem na płytę postoju samolotów ustawiona została wiata do tzw. preboardingu pasażerów strefy Non Schengen, oczekujących na wejście do samolotu – wylicza Jankowski.

Po rozbudowie terminal w ciągu roku będzie mógł odprawić milion podróżnych. Hala odlotów ma zostać powiększona o 1,8 tys. mkw. W nowej części znajdzie się pięć bramek i cztery linie bezpieczeństwa. Umożliwi to obsługiwanie nawet czterech samolotów na godzinę.

Inwestycja powinna być gotowa przed sezonem letnim w 2019 roku.

QUIZ

Co wiesz o lubelskim lotnisku? [QUIZ]

lotnik
Użytkownik niezarejestrowany
Papaj
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lotnik
lotnik (dzisiaj o 17:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz jak na terzu widać nieudolność decyzji poprzedników którzy budowali a właściwie nadzorowali i wydawali pieniądze na lotnisko iii.....nie tylko. Rozbudowa bedzie kosztować dużo drożej niż jakby od razu wybudować terminal tej wielkości co teraz chcą dobudować. Ściana, brak możliwości przedłużenia mediów(podejrzewam że o światłowody chodzi, których nie połączy się na zaketkę jak zwykłe kabelki), trzeba od nowa tzn. dużo drożej, szukanie frajera wykonawcy, itd, itp.Niech nie myślą dawni decydenci że im ludziska to zapomną a nie zapomną i odwdzięczą się przy lada okazji, zreszta już były takie momenty. Jeszcze jak wylecą niektórzy z rady nadzorczej, przyniesieni w teczkach, to może zrobi się porządek na "naszym" lotnisku bo jest przecież za nasze podatki budowane. 
Rozwiń
Gość
Gość (wczoraj o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie widze zasadnosci powiekszania lotniska w Swidniku.Wczesniej czy pozniej zostanie zamkniete ze wzgl. na nierentownosc.I tak- m m-cu lipcu bilet na trasie Londyn- Swidnik tanimi liniami jest prawie dwukrotnie drozszy niz Londyn -W-szawa Pll-Lot.
Rozwiń
Papaj
Papaj (wczoraj o 00:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
A czego ten artykuł jest w kategorji 'świdnik'? Przecież to jest port lotniczy LUBLIN, matoły.
Naucz sie poprawnej polszczyzny głąbie. Podstawówka się kłania.
Rozwiń
Kakabubu
Kakabubu (wczoraj o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Co wy ciągle s tym Śmietnikiem? Zapamiętajcie se raz na zawsze że te lotnisko jest w Lublinie!
 "Te" lotnisko leży na terenie trzech gmin - Wólka,Mełgiew i Świdnik tępaku. A nie w Lublinie.
Rozwiń
Gość
Gość (2 dni temu o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co wy ciągle s tym Śmietnikiem? Zapamiętajcie se raz na zawsze że te lotnisko jest w Lublinie!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!