wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Świdnik

Potrąciłeś? Usuń martwe zwierzę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2006, 17:57
Autor: (paf)

– Czy mamy obowiązek zająć się potrąconym przez nasz samochód zwierzakiem? – pyta nasz Czytelnik.
– Obowiązku nie ma – mówi nadkomisarz Ryszard Nalewajko ze świdnickiej policji. – Jeśli podczas wypadku kierowca uszkodzi samochód, wzywa policję i szukamy właściciela potrąconego psa lub kota. Wtedy to właściciel usuwa martwe zwierzę i dostaje mandat. Kiedy samochód nie jest uszkodzony, to kierowca powinien, ale nie musi, odsunąć martwe ciało na pobocze. Stanowi to zagrożenie dla ruchu na trasie.

Poza tym, takie truchło może zobaczyć dziecko, co nie jest zdrowe dla jego psychiki. A co zrobić, jeżeli zauważymy martwe zwierzę na ulicy? Najlepiej zadzwonić do straży miejskiej. Nigdy nie próbujmy sami zajmować się padłymi psami czy kotami.
– Kiedy w Polsce mieliśmy stan podwyższonej gotowości, wszystkie zgłoszenia przekazywaliśmy do lekarza weterynarii – mówi starszy inspektor Ryszard Morawiec ze świdnickiej Straży Miejskiej. – W tej chwili nie ma potrzeby badań, więc po wezwaniu, usunięciem zwierzęcia zajmuje się np. nadzorca obiektu, gdzie znaleziono martwe zwierzę lub władze gminy, jeśli była to droga powiatowa.
Koszty zabierania padliny pokrywa Wydziału Budownictwa i Infrastruktury powiatu – mówi Jarosław Drozda z tego wydziału. – Kiedy służby weterynaryjne zabiorą już zwierzęta, trafiają one do utylizacji do zakładu pod Kurowem.
– Każdą taką sprawą zajmujemy się najszybciej, jak tylko można. Najgorzej, gdy dzieje się to w czasie długiego weekendu, wtedy nie ma kto zająć się martwymi zwierzętami – mówi Morawiec. – Mimo to, w miarę możliwości strażnicy zajmą się takim przypadkiem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!