Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

10 maja 2018 r.
20:34

Powiat prosi miasto o kasę. Chodzi o 3 mln zł. Na co?

5 53 A A
Budowa hali sportowej przy I LO w Świdniku dobiega końca
Budowa hali sportowej przy I LO w Świdniku dobiega końca

O 3 miliony złotych proszą burmistrza Świdnika władze powiatu. Miasto miałoby dołożyć do sztandarowych inwestycji starostwa – przebudowy ul. Racławickiej, która właśnie się rozpoczęła i budowy niemal gotowej już hali sportowej przy I LO w Świdniku. – To kuriozalna sytuacja – komentuje Ewa Jankowska, sekretarz miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– 26 września 2017 r. pytałem Zarząd Powiatu o zagrożenie terminowego ukończenia hali sportowej przy I LO w Świdniku – opisuje Łukasz Reszka, przewodniczący klubu radnych PiS-Porozumienie Prawicy Rady Powiatu w Świdniku. – Miałem wówczas niepotwierdzone informacje, że wykonawca zszedł z placu budowy, a w kasie powiatu zabrakło pieniędzy na dokończenie hali. Wicestarosta powiatu świdnickiego Waldemar Białowąs zapewniał, że moje „obawy są na wyrost” i że „nie ma żadnych problemów!”

Temat finansowania budowy hali sportowej przy I LO w Świdniku właśnie powrócił. – 7 miesięcy później, 26 kwietnia, otrzymałem kolejną informację, że Zarząd Powiatu jednak nie dysponuje pieniędzmi niezbędnymi do zakończenia inwestycji i szuka źródeł jej sfinansowania, np. poprzez zwrócenie się o 1,5 mln zł do miasta – dodaje radny Reszka. – Moje obawy oraz informacje z ubiegłego roku potwierdziły się dzień później.

Okazuje się jednak, że do Urzędu Miasta w Świdniku władze powiatu zwróciły się nie tylko z prośbą o dofinansowanie budowy hali sportowej, ale też rozpoczętego właśnie pierwszego etapu przebudowy ul. Racławickiej.

„Zważywszy na to, że ogólna wartość projektu to 7 088 9600,00 zł zwracamy się z prośbą o udzielenie wsparcia finansowego w wysokości 1 500 000,00 zł – czytamy w piśmie do burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona, podpisanym przez starostę świdnickiego Dariusza Kołodziejczyka.

Jest też informacja o dofinansowaniu z rządowego programu, choć nie wiadomo, o jaką kwotę chodzi. Nie ma też słowa o wkładzie własnym powiatu.

– To jakaś kuriozalna sytuacja. Czy my mamy finansować powiatowe inwestycje? – komentuje oba pisma ze starostwa Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Jeśli tak, to może je przejmiemy i sami będziemy budować?

Sekretarz miasta przyznaje, że są inwestycje, które samorządy finansują wspólnie (np. budowa ul. Kusocińskiego), ale stosowne umowy i porozumienia są podpisywane wcześniej, a nie na finiszu. – Jak można te pisma rozumieć? Że powiat nie ma z czego zapłacić wykonawcom i właśnie teraz potrzebuje pieniędzy? – pyta Jankowska. – Zastanawiam się, jak te inwestycje są zapisane w budżecie i czy jest to zgodne z ustawą o finansach publicznych.

– Przecież nie uchwalilibyśmy budżetu, gdybyśmy nie mieli pieniędzy – podkreśla Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki. I dodaje: Nie sądzę, aby ktoś w magistracie był zaskoczony naszymi pismami, ponieważ wcześniej rozmawiałem przez telefon na ten temat z burmistrzem. Wszystko wyjaśniłem i powiedziałem, o co dokładnie chodzi.

Starosta zaznacza też, że zasada pomocniczości stosowana jest w całej Polsce. – Samorządy gmin i miast pomagają finansowo powiatom, ponieważ wiadomo, jakim budżetem powiaty dysponują – mówi starosta. – Wszystkie samorządy z terenu powiatu świdnickiego pomagają nam przy inwestycjach. Poza tym pisma skierowane do urzędu nie są żądaniami, tylko prośbą. 

Starosta wyjaśnia, że nie ma też ustalonej zasady, że o wsparcie finansowe należy prosić wyłącznie na początku inwestycji. Zaznacza też, że prośba powiatu ma związek z tym, że oferty firm budowlanych startujących w przetargach są wyższe od kwot, które samorządowcy zakładali. – Te bieżące przetargi wychodzą drożej – akcentuje Kołodziejczyk. – I za chwilę może okazać się, że z którejś inwestycji – czy to ul. Maczka, czy al. Armii Krajowej – trzeba będzie zrezygnować, jeśli miasto nie wesprze nas finansowo.

Na przebudowę ul. Racławickiej powiat zdobył ok. 2,4 mln zł dofinansowania, zaś na budowę hali ok. 2,5 mln zł. – Cały czas staramy się o kolejne pieniądze – dodaje Kołodziejczyk.

Czytaj więcej o:

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 17 maja 2018 o 18:27
W miescie terror jak za komuny wypowiadac i myslec po swojemu mie wolno. Jedna parta jeden prezes. Czekamy az to sie zmieni bo wielu ludzi chce tylko uczciwie pracowac. Mam tylko nadzieję ze zmieni sie po wyborach bo wielu juz tego nie wytrzymuje, nie znasz dnia ani godziny kiedy cie przeniosą. Przecież u urzedzie jest wielu ludzi ktorzy maja uprawnienia na sekretarza czy za rzadow obecnego burmistrza musi byc politycznie z przydzialu.
Avatar
Zico / 17 maja 2018 o 18:20
Kto takie bzdury wymyśla ze w budzecie zabrakło kasy, no chyba cos takiego moze wymyslec archiwista 
Avatar
Famki / 17 maja 2018 o 18:16
czy pis poza ujadaniem potrafi cos dla tego miasta zrobić odpowiedz brzmi niestety nie. Ciekawe ile pisowski główny hejter swidnika pobiera za to pieniędzy. Czyzby miastu zabraklo pieniedzy eby wydac dla mieszkańców. Widac ze pisoujadaczom brakuje klasy a jak grunt sie pali pod nogami to pojawia sie strach i kompleksy. W Swidniku muszą nastąpić zmiany korzystne dla mieszkańcom a pseudoradnemu już dziekukemy.
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 10:02
"Proponuję obniżyć pensję zarządu powiatu o 50%...." - bardzo dobra inicjatywa - jestem ZA !!!
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 12:53
A teraz radny ma wolne w pracy ale niepłatne!
Avatar
pamiętający / 16 maja 2018 o 12:17
Za PRLu , radny rady narodowej w  Świdniku nie miał diety, nie dostawał kasy - jedyne co było to dzień wolny od pracy i talon na obiad w Świdniczance...Radny był za darmo, nie to co teraz....Kasa i tylko kasa..a efekty żadne.
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 11:01
Proponuję obniżyć pensję zarządu powiatu o 50% i niech radni powiatowi oddadzą swoje diety, które mają otrzymać do konca kadencji i dziura budżetowa będzie mniejsza
Avatar
lubię swoją wieś / 16 maja 2018 o 08:10
Zlikwidować powiat w Świdniku, zlikwidować Urząd miasta przyłączyć do Lublina jako dzielnicę
Avatar
Gość / 15 maja 2018 o 16:42
Kto chce być starostą , komu tak sie spieszy?
Avatar
Gość / 15 maja 2018 o 08:54
Grupa pseudo politykow osmiesza sie na tym forum! No coz jakie spoleczenstwo taka wladza!
Avatar
Ja / 17 maja 2018 o 18:27
W miescie terror jak za komuny wypowiadac i myslec po swojemu mie wolno. Jedna parta jeden prezes. Czekamy az to sie zmieni bo wielu ludzi chce tylko uczciwie pracowac. Mam tylko nadzieję ze zmieni sie po wyborach bo wielu juz tego nie wytrzymuje, nie znasz dnia ani godziny kiedy cie przeniosą. Przecież u urzedzie jest wielu ludzi ktorzy maja uprawnienia na sekretarza czy za rzadow obecnego burmistrza musi byc politycznie z przydzialu.
Avatar
Zico / 17 maja 2018 o 18:20
Kto takie bzdury wymyśla ze w budzecie zabrakło kasy, no chyba cos takiego moze wymyslec archiwista 
Avatar
Famki / 17 maja 2018 o 18:16
czy pis poza ujadaniem potrafi cos dla tego miasta zrobić odpowiedz brzmi niestety nie. Ciekawe ile pisowski główny hejter swidnika pobiera za to pieniędzy. Czyzby miastu zabraklo pieniedzy eby wydac dla mieszkańców. Widac ze pisoujadaczom brakuje klasy a jak grunt sie pali pod nogami to pojawia sie strach i kompleksy. W Swidniku muszą nastąpić zmiany korzystne dla mieszkańcom a pseudoradnemu już dziekukemy.
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 10:02
"Proponuję obniżyć pensję zarządu powiatu o 50%...." - bardzo dobra inicjatywa - jestem ZA !!!
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 12:53
A teraz radny ma wolne w pracy ale niepłatne!
Avatar
pamiętający / 16 maja 2018 o 12:17
Za PRLu , radny rady narodowej w  Świdniku nie miał diety, nie dostawał kasy - jedyne co było to dzień wolny od pracy i talon na obiad w Świdniczance...Radny był za darmo, nie to co teraz....Kasa i tylko kasa..a efekty żadne.
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 11:01
Proponuję obniżyć pensję zarządu powiatu o 50% i niech radni powiatowi oddadzą swoje diety, które mają otrzymać do konca kadencji i dziura budżetowa będzie mniejsza
Avatar
lubię swoją wieś / 16 maja 2018 o 08:10
Zlikwidować powiat w Świdniku, zlikwidować Urząd miasta przyłączyć do Lublina jako dzielnicę
Avatar
Gość / 15 maja 2018 o 16:42
Kto chce być starostą , komu tak sie spieszy?
Avatar
Gość / 15 maja 2018 o 08:54
Grupa pseudo politykow osmiesza sie na tym forum! No coz jakie spoleczenstwo taka wladza!
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 2

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 76 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 5

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 27

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 2

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 48 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 50 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!