Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

10 lutego 2011 r.
18:55
Edytuj ten wpis

Powstaje książka o świdnickich wueskach

0 4 A A
To wstępna wersja książki. Żeby ją wydać, potrzeba dużych nakładów – mówi Grzegorz Doroba (Maciej Ka
To wstępna wersja książki. Żeby ją wydać, potrzeba dużych nakładów – mówi Grzegorz Doroba (Maciej Ka

W Świdniku działa już muzeum wuesek. Niedługo o historii tych słynnych motocykli będzie można poczytać w ilustrowanej książce. Jest już jej próbny egzemplarz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Autorem tej niezwykłej książki pt. "Ilustrowana historia motocykla WSK 1954–1985” jest świdniczanin Grzegorz Doroba. Wielki pasjonat wuesek startował kiedyś jako zawodnik Avii Świdnik i zdobywał mistrzostwo kraju w jeździe motocyklem. Podobnie jak jego ojciec i młodszy brat.

Podczas organizowania zlotu motocykli WSK, które towarzyszą corocznym Dniom Świdnika, wpadł na pomysł utworzenia muzeum poświęconego świdnickim wueskom oraz napisaniu o nich książki. Moto Strefa WSK powstała wiosną ubiegłego roku w Gimnazjum nr 2 w Świdniku. Działa w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury. Odwiedza ją coraz więcej miłośników jednośladów.

– Przy tworzeniu muzeum rozmawiałem z byłymi zawodnikami, miłośnikami wuesek, dostawałem różne przedmioty związane z motocyklami od kolekcjonerów. W pewnym momencie miałem tak dużo zdjęć, informacji, że postanowiłem je zebrać w książkę. Tak, by to zostało dla pokoleń – wyjaśnia Grzegorz Doroba, pomysłodawca Moto Strefy WSK. Jego zdaniem, obecnie wraca moda na stare motocykle.

– Jest już wstępna wersja książki. Żeby ją wydać, potrzeba dużych nakładów, dlatego szukam sponsorów i jest już pewne zainteresowanie – zdradza Doroba.

W książce będzie można znaleźć historię kolejnych modeli, tych produkowanych seryjnie i prototypów. Będą też projekty silników, które były wtedy produkowane, zdjęcia zawodników Avii Świdniki i zakładu. Zobaczymy m.in., jak wyglądała taśma produkcyjna.

– Nie zabraknie ciekawostek. Mało kto wie, że w naszym mieście powstał prototyp małego samochodu osobowego "Gacek”. Był pojazdem dla osób niepełnosprawnych. Nigdy nie wszedł do produkcji – mówi autor książki. Zapewnia, że chce, by promowała nie tylko muzeum motocykli, ale również całe miasto.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
baba / 17 lutego 2011 o 08:06
I pomyśleć że takie pantofelki są nauczycielami i radnymi w Świdniku.
Avatar
agaton / 16 lutego 2011 o 09:42
"Świdnhiczanin" wygadujesz brednie! To nazywa się"zabytki kulturu materialnej". Tak jak eksponaty np w skansenach świadczą o intelektualnym dorobku społeczeństwa. W naszym kraju z powodu głupoty (ty jesteś jej reprezentantem) straciliśmy wiele dowodów owego dorobku. W WSK były przypadki rozebrania zabytkowych motocykli bo jakiemuś głąbowi były potrzebne koła do wózka na działce. Teraz zachwycamy się kolekcjami starych, odrestaurowanych samochodów, samolotów itp w Niemczech USA czy Anglii. Wbij sobie do głowy - naród bez historii tej naukowej, intelektualnej czy materialnej jest wart niewiele. Koń, szabelka to nie wszystko.
"Świdnhiczanin" wygadujesz brednie! To nazywa się"zabytki kulturu materialnej". Tak jak eksponaty np w skansenach świadczą o intelektualnym dorobku społeczeństwa. W naszym kraju z powodu głupoty (ty jesteś jej reprezentantem) straciliśmy wiele dowodów owego dorobku. W WSK były przypadki rozebrania zabytkowych motocykli bo jakiemuś głąbowi były potrzebne koła do wózka na działce. Teraz zachwycamy się kolekcjami starych, odrestaurowanych samochodów, samolotów itp w Niemczech USA czy Anglii. Wbij sobie do głowy - naród b... rozwiń
Avatar
świdniczanin / 14 lutego 2011 o 08:02
Co Świdnik zyska na tym muzeum panie Radny Doroba ??????? Jakieś miejsca pracy ?? A może dzieci będą zdrowsze i będą miały gdzie biegać ??? Żenada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Może jeszcze otwórz Pan kilka świetlic dla mocherów i pańskie obietnice wyborcze się wypełnią.
Już widać dlaczego głosował Pan przeciwko budowie stadionu.
Avatar
agaton / 12 lutego 2011 o 18:33
Panie D. kiedy można zwiedzić to Panśke muzum? Byłem kilka razy (dzieli mnie tylko płot szkoły), ale zawsze drzwi był kołkiem podparete.
Avatar
baba / 17 lutego 2011 o 08:06
I pomyśleć że takie pantofelki są nauczycielami i radnymi w Świdniku.
Avatar
agaton / 16 lutego 2011 o 09:42
"Świdnhiczanin" wygadujesz brednie! To nazywa się"zabytki kulturu materialnej". Tak jak eksponaty np w skansenach świadczą o intelektualnym dorobku społeczeństwa. W naszym kraju z powodu głupoty (ty jesteś jej reprezentantem) straciliśmy wiele dowodów owego dorobku. W WSK były przypadki rozebrania zabytkowych motocykli bo jakiemuś głąbowi były potrzebne koła do wózka na działce. Teraz zachwycamy się kolekcjami starych, odrestaurowanych samochodów, samolotów itp w Niemczech USA czy Anglii. Wbij sobie do głowy - naród bez historii tej naukowej, intelektualnej czy materialnej jest wart niewiele. Koń, szabelka to nie wszystko.
"Świdnhiczanin" wygadujesz brednie! To nazywa się"zabytki kulturu materialnej". Tak jak eksponaty np w skansenach świadczą o intelektualnym dorobku społeczeństwa. W naszym kraju z powodu głupoty (ty jesteś jej reprezentantem) straciliśmy wiele dowodów owego dorobku. W WSK były przypadki rozebrania zabytkowych motocykli bo jakiemuś głąbowi były potrzebne koła do wózka na działce. Teraz zachwycamy się kolekcjami starych, odrestaurowanych samochodów, samolotów itp w Niemczech USA czy Anglii. Wbij sobie do głowy - naród b... rozwiń
Avatar
świdniczanin / 14 lutego 2011 o 08:02
Co Świdnik zyska na tym muzeum panie Radny Doroba ??????? Jakieś miejsca pracy ?? A może dzieci będą zdrowsze i będą miały gdzie biegać ??? Żenada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Może jeszcze otwórz Pan kilka świetlic dla mocherów i pańskie obietnice wyborcze się wypełnią.
Już widać dlaczego głosował Pan przeciwko budowie stadionu.
Avatar
agaton / 12 lutego 2011 o 18:33
Panie D. kiedy można zwiedzić to Panśke muzum? Byłem kilka razy (dzieli mnie tylko płot szkoły), ale zawsze drzwi był kołkiem podparete.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 20 21

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra