środa, 21 lutego 2018 r.

Świdnik

Prezydent i marszałek o cięciach lotniska dowiedzieli się z gazet

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2011, 20:04

Mimo zmian w projekcie władze Portu Lotniczego Lublin nie przewidują opóźnień w budowie. – Rok 2012
Mimo zmian w projekcie władze Portu Lotniczego Lublin nie przewidują opóźnień w budowie. – Rok 2012

Marszałek województwa Krzysztof Hetman zażądał wczoraj od prezesa Portu Lotniczego Lublin wyjaśnień w sprawie zmiany projektu lotniska. Zarówno on, jak i prezydent Lublina, o planach spółki… przeczytali w lubelskich gazetach.

– Pan marszałek o zmianie projektu lotniska dowiedział się z gazet. Jest zaskoczony – nie ukrywa Monika Płońska z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Prezes portu Grzegorz Muszyński został wezwany na dziś na dywanik. Będzie tłumaczyć się przed marszałkiem województwa i prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem (główny akcjonariusz portu), który o cięciach również dowiedział się z wczorajszej prasy.

– To sprawa tak samo nowa dla mnie jak i dla państwa – stwierdził Krzysztof Żuk na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami. O planach "okrojenia” terminala także dowiedział się z gazet.

– Spore rozbieżności między analizami, które sporządzali eksperci biura Jaspers i eksperci zatrudnieni przez Port Lotniczy Lublin, były nam znane. Nie były natomiast znane przesłanki związane z modyfikacją projektu terminala – dodał Żuk. I dość krytycznie ocenił propozycję ograniczenia projektu: Nie musimy mieć od razu lotniska typu Okęcie, ale musimy mieć takie, które da nam pewność, że będziemy w stanie obsługiwać ruch pasażerów.

O cięciach w projekcie portu napisaliśmy wczoraj. Terminal będzie o połowę mniejszy niż zaprojektowano (11 tys. mkw. zamiast 23 mkw.) – wypada z niego m.in. antresola i piwnice. Mniejsze mają być inne budynki na lotnisku.

Sprawa wyszła na jaw po obwieszczeniu wojewody o postępowaniu w sprawie zmiany pozwolenia na budowę lotniska. Wniosek PLL w tej sprawie wpłynął do wojewody już pod koniec maja. Ale dopiero wczoraj spółka przyznała, że "okroiła” projekt.

Powód? Podważenie przez biuro Jaspers prognozy PLL dotyczącej liczby pasażerów na lotnisku w Świdniku (300 tys. po pierwszym roku). – Jaspers uważa, że nasza prognoza ruchu lotniczego jest zbyt optymistyczna – mówi Jacek Sobczak, przewodniczący Rady Nadzorczej PLL.

A to mogłoby być zakwestionowane przez Komisję Europejską, która rozliczy nas z europejskich środków na tę inwestycję.

Nowy projekt rodzi jednak pytania o koszty i termin zakończenia inwestycji. – Nie przewidujemy opóźnień w budowie, rok 2012 jest realny – zapewnia Piotr Jankowski, rzecznik PLL. – Jeśli chodzi o koszty, to będziemy mogli coś powiedzieć, gdy rozstrzygniemy przetargi na budowę wszystkich obiektów. Ale raczej nie przewidujemy, by były one niższe.

Wczoraj wieczorem dowiedzieliśmy się, że trwający, ale nie rozstrzygnięty jeszcze przetarg na terminal został unieważniony. – Nowy przetarg ogłosimy nie wcześniej niż za 10 dni – mówi Jankowski. – Jego rozstrzygnięcie przewidziano za ok. 2 miesiące.

A to oznacza, że budowa terminala nie ruszy latem, jak zapowiadał od miesięcy zarząd PLL.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jon
Gość
jon
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jon
jon (14 lipca 2011 o 23:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1310551499' post='501015']
[size="3"]Czy dziś Żuk odważy się poprosić Spółkę Port Lotniczy Lublin o ujawnienie nazwiska tego "eksperta-rzeczoznawcy", który był mózgiem ustawionego przetargu na VOLVO i który się podpisał pod tym przetargiem ?

Spółka od maja odmawia ujawnienia jego nazwiska, więc w bezczelny sposób łamie ustawę o zamówieniach publicznych.
[/size]
[/quote]
co się czepiacie tego Volvo ! ? to jest ułamek procenta wszystkich wydatków. czemu nikt nie krytykuje idei dowozu pasażerów szynobusem, budowy torów od nowa, zakupu szynobusu ?
dziś ludzie mają w domu po 2-3 samochody i nikt nie będzie ładował się na dworzec PKP , żeby dojechać na lotnisko w Świdniku, tylko pojedzie swoim pojazdem. szynobus to zbędny " wodotrysk " do tego lotniska
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2011 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Terminalowi skrzydła ucięli,by nie dorównał OKĘCIU.
Rozwiń
jon
jon (13 lipca 2011 o 22:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Wieśniak z Lublina' timestamp='1310548849' post='500990']
[url="http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/342055,kontrakt-dla-lublina-czyli-10-obietnic-krzysztofa-zuka,id,t.html"]Kontrakt dla Lublina czyli 10 obietnic Krzysztofa Żuka[/url]

10 najważniejszych zadań do realizacji w nadchodzącej kadencji wskazał Krzysztof Żuk (PO) na finiszu swojej kampanii wyborczej. Podpisał "Kontrakt dla Lublina", w którym zobowiązał się zrealizować je do końca 2014 roku.
- To dziesięć najpotrzebniejszych inwestycji. Nie zaniedbujemy jednak innych, m.in. realizowane będą
Najważniejsze zadania do realizacji:
1. Budowa lotniska w Świdniku wraz z drogą dojazdową, czyli przedłużeniem ul. Mełgiewskiej
2. Utworzenie 3 tysięcy nowych miejsc pracy. Głównie w centrach finansowo-księgowych.
3. Starania o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
4. Budowa wiaduktu nad ul. Głęboką wraz z przebudową ul. Sowińskiego.
5. Dwupoziomowe skrzyżowanie Solidarności-Sikorskiego-gen. Ducha.
6. Budowa stadionu przy ul. Krochmalnej wraz z drogami dojazdowymi
7. Unowocześnienie systemu komunikacji miejskiej, m.in. wymiana taboru
8. Przedszkola dla każdego dziecka
9. Nowy plac Litewski - przebudowa reprezentacyjnego obszaru Lublina
10. Rewitalizacja Ogrodu Saskiego.

[size="20"]PAMIĘTAMY[/size]
[/quote]
ja proponuje te obietnice przypominać , powiedzmy raz w miesiącu
Rozwiń
CzytelNIK
CzytelNIK (13 lipca 2011 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gostek' timestamp='1310536411' post='500850']
A co ma do tego prezent Lublina?
[/quote]

Poza tym, że dzierży w "swoich" rękach kontrolny pakiet akcji to nic do tego nie ma. W normalnym kraju już byłby na prokuratorskiej "sankcji". Jeżeli będziesz nadal pytał "A co do tego ma prezydent Lublina" to zapoznaj się z Kodeksem Handlowym. Z puktu widzenia podatnika jeżeli główny akcjonariusz nie ma nic wspólnego za działaniami zarządy spółki, która jest finansowana ze środków publicznych i środków pochodzących z ratusza, to chroń nas Panie Boże od tak nieodpowiedzialnych właścicieli.

Zapytasz kolejny raz "A co do tego ma prezydent Lublina" czy może przyznasz się jakie stanowisko piastujesz jako jego po dwaładny?
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2011 o 16:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Macie krótką pamięć,w prasie były zdjęcia pod reklamą LOTNISKO DLA LUBELSZCZYZNY,Panowie władcy zdjęcia porobili,a to przecież kosztuje.Prasa z czegoś musi żyć,dziennikarze i ich rodziny powietrzem nie żyją,jak chcesz być na pierwszych stronach gazet no to płać,pisanie i gadanie wszędzie jakie to lotnisko będzie to też kosztuje.Papkę trzeba umieć robić,a przy tym każdy chce jak najwięcej zarobić.Powiaty w obligację wciągali i już było widać,że kasy za wiele nie dostali,ale za to pięknie się w mediach pokazali.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!