sobota, 24 lutego 2018 r.

Świdnik

Przedszkolne zniżki w Świdniku pod lupą urzędników wojewody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2011, 16:15

 (Archiwum)
(Archiwum)

Zniżki na drugie i kolejne dziecko w przedszkolu są niezgodne z Konstytucją i łamią zasadę równości – uważa Lubelski Urząd Wojewódzki. – Nikogo nie faworyzujemy – odpowiadają władze Świdnika.

>> Nowa wersja portalu DziennikWschodni.pl - przetestuj i wyślij opinię

Decyzją radnych z kwietnia b.r. mieszkańcy Świdnika, którzy posyłają do przedszkola swoje drugie dziecko wnoszą opłatę za dodatkowe godziny niższą o 50 proc niż za pierwsze dziecko. W przypadku kolejnego przedszkolaka z tej samej rodziny opłat się nie pobiera.

– Mam dwójkę małych dzieci i wiem, że kiedy opłata za przedszkole jest jednakowa dla rodzinnego budżetu to spore obciążenie. Różnica wynosi ok. 100 zł miesięcznie – przekonuje Magdalena Borowiec-Różycka ze Świdnika.

Stosowanie bonifikat dla rodzin wielodzietnych zakwestionował jednak Lubelski Urząd Wojewódzki.

– Wydawało się, że wszystko jest w porządku i że od 1 września przepisy zaczną obowiązywać. W miniony czwartek dostaliśmy jednak pismo z lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, że zapis ten jest niezgodny z Konstytucją. Teraz jesteśmy w kropce – mówi Tomasz Szydło, zastępca burmistrza Świdnika.

To nie pierwsza tego typu sytuacja. LUW już wcześniej miał wątpliwości, co do zróżnicowania opłat. Takie prawo obowiązywało przez kilka lat. Dwa lata temu radni wprowadzili jedną opłatę dla wszystkich dzieci. Po tegorocznej zmianie sprawa wróciła.

Urzędnicy wojewody w piśmie do burmistrza Świdnika nie tylko wskazują na niezgodność przepisów z Konstytucją, która stanowi, że wszyscy wobec prawa są równi. Przytaczają też wyrok Sądu Administracyjnego w Lublinie, z końca kwietnia b.r. "Jak wskazał WSA (…) zróżnicowanie opłat w sposób określony w uchwale nie jest odpowiednim sposobem wsparcia rodzin wielodzietnych, skoro pozostaje w sprzeczności w wymogami zasady równości”.

Z opinią tą nie zgadzają się władze Świdnika. – Naszym zdaniem decyzja nadzoru wojewody jest dyskusyjna – przekonuje Szydło. – Dla nas osoba, która ma tylko jedno dziecko nie jest w żaden sposób dyskryminowana.

Samorządowcom ze Świdnika przytakują władze Ryk, gdzie w ubiegłym roku wystąpiła podobna sytuacja. – Z jednej strony wymaga się od nas, abyśmy dbali o rodziny z drugiej zaś uchyla się nam uchwały – oburza się Jerzy Gąska, burmistrz miasta.

W Rykach jednak przepisy zmieniono. Jak będzie w tym roku w Świdniku? O tym pracownicy przedszkoli będą informować na zebraniach z rodzicami. – Prawdopodobnie będzie tak, że ta zróżnicowana opłata będzie obowiązywać jedynie przez pewien czas – przewiduje Ewa Marchlewska, dyrektor Przedszkola nr 7 w Świdniku.

Lublin też faworyzuje?

W Lublinie zwolnieni z opłat za dodatkowe godziny byli dotąd rodzice mający trójkę lub więcej dzieci. W czerwcu prezydent dał radnym projekt nowego cennika, ale już bez zwolnień. Radni usłyszeli, że taka ulga była niezgodna z prawem. Mimo to dopisali ją do uchwały i w takim kształcie ją przyjęli. Niedawno wojewoda wykreśliła zniżkę z uchwały. Uznała, że nie można faworyzować nikogo ze względu na liczbę dzieci. Rada Miasta może się jeszcze odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Do przedszkoli w Lublinie na nowy rok szkolny przyjęto 1151 dzieci z rodzin, które mogłyby być zwolnione z opłat. (drs)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
siuśmajtek
qq
Nero
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

siuśmajtek
siuśmajtek (24 sierpnia 2011 o 07:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panowie Hetman, Rzetelski, Pani Tokarska. Drogi PSL... To co się dzieje w Świdniku to jest właśnie polityka prorodzinna. Dopóki tego nie zrozumiecie dalej będziecie kmiotami ze wsi. NIE DLA deb***NYCH DECYZJI LUBELSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO!
Rozwiń
qq
qq (24 sierpnia 2011 o 07:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie zarabiający dużą kasę nie podzielą się z biednym i go nie zrozumieją.Tak jak w tym przypadku.
Rozwiń
Nero
Nero (24 sierpnia 2011 o 06:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pytanie do pani wojewody,
- czy studenci i emeryci płacący zniżkowe bilety też podlegają tej wykładni?
- czy różne stawki podatku dochodowego nie wprowadzają różnego traktowanie obywateli?
- o KRUSie nie wspominam.
Rozwiń
Joa
Joa (24 sierpnia 2011 o 05:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL PSL
Brawo Platforma Obywatelska PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO PO !!!!
deb***e zrobią wszystko żeby utrudnić nam życie. A tacy liberalni mieli być. Nigdy na nich nie głosowałem ale tym razem to już im zrobię kampanię wyborczą wśród znajomych (zresztą nie na pracuje się w każdej rodzinie są małe dzieci).
Rozwiń
ktosik
ktosik (23 sierpnia 2011 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas najwyższy by uw i wojewoda zaczęli kontrolowac siebie, chociażby w jednej sprawie, a mianowicie w kwestii pozwolenia na budowe lotniska. Tam łamie się wszystkie zasady.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!