wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Świdnik

Przetoczyli pacjentowi przez pomyłkę krew. Dostanie odszkodowanie

  Edytuj ten wpis

Transfuzja powinna odbywać się w obecności lekarza. (Maciej Kaczanowski)
Transfuzja powinna odbywać się w obecności lekarza. (Maciej Kaczanowski)

Z sądu Pacjent ze szpitala w Świdniku poszedł na ugodę z lekarzem i pielęgniarką. Przez pomyłkę zaczęto mu przetaczać krew niewłaściwej grupy.

Mężczyzna w maju ub. roku trafił do szpitala na salę nr 4 oddziału Chirurgiczno-Ortopedycznego SP ZOZ w Świdniku. Miał uraz głowy. Nie mógł wstawać z łóżka.

20 maja pielęgniarka podłączyła go do aparatury przetaczającej krew. Zdziwiło to synową pacjenta, bo mężczyzna nie miał zaplanowanego takiego zabiegu. Kiedy na salę wszedł lekarz, transfuzja została przerwana. Okazało się, że krew miała zostać przetoczona choremu z innej sali, o innej grupie krwi niż pacjent z "czwórki”.

Mężczyzna, któremu przez pomyłkę zaczęto przetaczać krew, przez tydzień dochodził do siebie na oddziale intensywnej terapii. Prokuratura oskarżyła pielęgniarkę i lekarza o narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia. Zarzuciła też kobiecie, że nie upewniła się, czy podaje krew właściwej osobie. Na dodatek transfuzja powinna być przeprowadzana w obecności lekarza, a ona zabrała się do zabiegu sama.

Proces ruszył przed Sądem Rejonowym Lublin-Wschód w Świdniku. Pielęgniarka przyznała się do winy, lekarz zaprzeczał oskarżeniom. Już na początku sprawy sąd skierował sprawę do mediacji: oskarżeni spotkali się z pacjentem. Zawarli z nim porozumienie.

– Pokrzywdzony otrzyma po 10 tys. zł zadośćuczynienia od każdego z oskarżonych oraz zwrot kosztów adwokackich – mówi Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Pacjent oświadczył, że nie będzie miał więcej roszczeń cywilnych.

Na tym proces może się zakończyć. Sąd już zdecydował, że wobec takiego finału podczas przyszłego posiedzenia zastanowi się nad umorzeniem sprawy.

Śmiertelne przypadki

W maju tego roku zmarł pacjent szpitala w Łagiewnikach. Prawdopodobną przyczyną śmierci było przetoczenie krwi niewłaściwej grupy. Z kolei kilka dni temu zarzuty usłyszały pielęgniarka i pracownica banku krwi ze szpitala w Sieradzu. W marcu 2009 roku pacjentowi tej placówki również przetoczono krew innej grupy. Mężczyzna zmarł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
K-K-K
pielęgniarka
gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

K-K-K
K-K-K (26 października 2012 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doktora nie było w tym czasie bo przyjmował zapewnie prywatnie na Państwowym sprzęcie!!
Rozwiń
pielęgniarka
pielęgniarka (26 października 2012 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za przetoczenie krwi oraz jej preparatów od początku do końca odpowiada LEKARZ!!!!!!!!!!!!ALe skąd on ma o tym wiedzieć skoro kurs krwiodawstwa ma raz w życiu-tuż po studiach???
Rozwiń
gość
gość (26 października 2012 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zastrzyki dozylne tez prawdopodobnie powinni robić lekarza. A czy ktoś ich kiedyś widział przy takich czynnościach. Najlepiej powiesić sobie na szyi stetoskop i udawać fachowca.
Rozwiń
Piel z PSK1
Piel z PSK1 (26 października 2012 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To bardzo dobrze .Przy przetaczaniu krwi procedury są jasne .Tylko ilu lekarzy jest obecnych przy przetaczaniu krwi .Kto ma ich do tego zmusić jak nie ordynacja .Najlepiej zwalić winę na pielęgniarkę to takie proste .Każdy człowiek może być omylny .Proponuję ,abyśmy pielęgniarki wspomogły naszą koleżankę po fachu .Najlepiej od lat nie zatrudniac pielęgniarek straszyć zwolnieniami i zmuszać do pracy ponad siłę .Tak jest w każdym szpitalu .
Rozwiń
tilia
tilia (26 października 2012 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zaorac i postawić od nowa - razem z kadrĄ pracowniczą. To jest wykańczalnia a nie placówka zdrowia...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!