niedziela, 18 marca 2018 r.

Świdnik

Radni nie wygasili mandatu koledze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2010, 18:38

Wojewoda wezwała świdnickich radnych do wygaszenia mandatu Mirosławowi Tarkowskiemu. Bo złamał jeden z zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Ale zdecydowana większość była przeciw usunięciu kolegi z rady.

Zdaniem prawników wojewody, Mirosław Tarkowski (klub Rodzina i Prawo) złamał jeden z zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Chodzi o to, że zarządzał Gminno-Powiatowym Towarzystwem Sportowym Avia, a ono korzysta z należącego do miasta stadionu. Tymczasem będąc jednocześnie radnym, nie powinien tego robić.

Radny zrezygnował z zasiadania w zarządzie towarzystwa we wrześniu 2007 roku, czyli blisko rok po rozpoczęciu obecnej kadencji Rady Miasta. Dlatego wojewoda wezwała radnych do wygaszenia mu mandatu. Wymagało to przegłosowania uchwały na ten temat. Ale podczas ostatniej sesji w obronie Tarkowskiego stanęli jego klubowi koledzy.

– Radny nie dopuścił się mataczenia, do swojej działalności przyznał się w oświadczeniu majątkowym. Odrzućmy tę uchwałę. Tak, by sąd mógł rozstrzygnąć tę sprawę – podkreślał Kazimierz Bachanek, przewodniczący klubu RiP.

Te słowa nie spodobały się radnym opozycji. – Dla mnie nie jest zaskoczeniem, jak będzie w tej sprawie głosował radny Bachanek, bo wy członków Rodziny i Prawa traktujecie ulgowo – mówił radny Jakub Osina (klub Świdnik Wspólna Sprawa). – Jeśli w nazwie waszego klubu jest słowo "prawo”, to nawet jeśli jest ono dla was niekorzystne, to powinniście go przestrzegać. Jeśli tego nie zrobicie, z waszej nazwy zostanie tylko "rodzina” i to na wzór tej sycylijskiej.

– Trzeba patrzeć na całokształt działalności radnego Tarkowskiego, a nie na sucho kierować się literą prawa – argumentował radny Romuald Gumienniak (RiP). – To, co zrobił, to było zaniedbanie, a nie mafijne działanie. Odrzućmy tę uchwałę.

– To nie jest głosowanie nad oceną przymiotów radnego Tarkowskiego – przypominał radnym Osina. Ostatecznie uchwała została odrzucona 13 głosami. 5 radnych było za jej przyjęciem, a dwóch wstrzymało się od głosu.

– Rada miała 30 dni na podjęcie decyzji. Ten termin jeszcze nie minął i mimo odrzucenia tej uchwały na razie nie możemy nic zrobić – wyjaśnia Cezary Widomski, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli w Urzędzie Wojewódzkim. – Jeśli rada przedstawi nam nowe argumenty przemawiające za niewygaszaniem mandatu, wtedy je rozważymy.

Dopiero wtedy po powiadomieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji wojewoda może wydać zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu. Radnemu będzie przysługiwało prawo do odwołania się od tej decyzji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jontek
michal
fan Gienii
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jontek
Jontek (22 listopada 2010 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tarkowski, łamanie ustawy o samorządzie gminnym, oskarżenie o korupcję, bardzo głośna sprawa,poczytaj sobie o Panu Tarkowskim,łamanie prawa, wykorzystywanie swojego stanowiska w radzie, Przeczytaj oświadczenie majątkowe i skonfrontuj z tym, co naprawdę ma!!! Bardzo nielubiany radny przez ludzi!!!!
Rozwiń
michal
michal (11 listopada 2010 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapraszam na stronę http://radni-swidnik.pl
Rozwiń
fan Gienii
fan Gienii (17 maja 2010 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego p. Gienia z Biszczy nie jest taka zdecydowana wobec swego kolegi partyjnego przewodniczącego Rady Gminy Konopnica? Dlaczego?
Rozwiń
~Marcin~
~Marcin~ (17 maja 2010 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Tarkowski Radny w Świdniku
Jest człowiekiem który ma swoje zdanie, dba o interes społeczny jak nikt inny.
Gorąco popieram jego działania w Radzie i wszyscy moi sąsiedzi ZAWSZE głosowali i będą na niego głosować z Ulicy Kopernika w Świdniku.
A kto jak nie on był za budową drogi koło cmantarza, sygnalizacja świetlna koło kina, a kto jak nie On stawia na złużbę zdrowia dla mieszkańców Świdnika i wiele innych incjatyw w Świdniku jest jego zasługą.
Proszę się trzymać i nie załamywać Ludzie są za Panem.
Rozwiń
piaścik
piaścik (17 maja 2010 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
maf napisał:
hahahah to sie usmialem z samego poniedzialku !!! )) porzadniejszych ???) moze i tak, pamietam gdy byl moim nauczycielem chemii za czasow ZST, i tutaj musze przyznac ze pan Tarkowski naprawde nauczyl mnie tego przedmiotu, jego obraz wspanialego pedagoga runal jak domek z kart gdy spedzilem z nim ostatniego sylwestra..... kto wie, kto byl wie co mam na mysli. taka anegdotka na temat naszych swidnickich bezradnych )

Gdyby był z polskiego stronnictwa liberalnego to włos by mu z głowy nie spadł. Niech p. Gienia przyjrzy się swoim kolesiom jak łamią prawo, nawet z Konstytucją i co i nic. Uzasadnienie zwykle " czynił to w interesie społecznym".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!