niedziela, 18 lutego 2018 r.

Świdnik

Radny: zbudujmy miejską kompostownię. Burmistrz: tylko gdzie?

Dodano: 3 listopada 2016, 07:41
Autor: aa

– Miasto dopłaca do śmieci, w tym odpadów zielonych – zauważa radny miejski Piotr Karwowski. I proponuje: Niech miasto wybuduje kompostownię. Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, choć uważa, że pomysł zły nie jest, to jednak zaznacza, że w mieście nie ma takiego miejsca, gdzie tego typu inwestycja mogłaby powstać.

Radny miejski Piotr Karwowski podczas ostatniej sesji poruszył temat kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Wskazywał też, że rozpoczęła się już dyskusja dotycząca zrównoważenia wpływów z wydatkami.

– Jako radni zdajemy sobie sprawę, że jeśli śmierć człowieka nie minie, to pewne podwyżki mieszkańców dosięgną. Trwa dyskusja jak to zrobić aby ten system opłat był bardziej sprawiedliwy – zaznacza radny Karwowski. – Jednak propozycjami burmistrza nie będę się zajmował. Chcę zgłosić propozycję, którą już wnosiłem na Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Radny Karwowski proponuje aby miasto wybudowało kompostownię. – Dowiedzieliśmy się, że ok. 400 tys. zł a nawet 500 tys. zł, bo i takie kwoty padają, przeznaczamy na neutralizację odpadów zielonych – liści i traw – podkreśla radny Karwowski. – Dlatego myślę o tym, aby miasto wybudowało kompostownię, która zagospodarowałaby tę frakcję zieloną. Jeśli kompost będzie już gotowy będzie go można sprzedawać.

– Tyle, że gdzie taka instalacja mogłaby powstać? – zastanawia się Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Miasto ma 20 kilometrów kwadratowych, Moim ogromnym sukcesem było wyprowadzenie z miasta wysypiska śmieci i oczyszczalni ścieków. Już gmina Piaski, która obszarowo jest od nas większa miałaby większe w tym zakresie możliwości. A w Świdniku gdzie to miałoby być? Na placu Konstytucji 3 Maja? W naszym mieście miejsca na taką inwestycję nie ma. To jest jedno z najgęściej zaludnionych miast w województwie lubelskim.

Tymczasem radny Karwowski, który złożył interpelację w sprawie budowy instalacji do kompostowania trawy i liści chce też aby urzędnicy sprawdzili m.in. czy tego typu inwestycja gdzie już w Polsce powstała. Chce wiedzieć też jaki byłby koszt wybudowania takiej instalacji.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 listopada 2016 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Które auto jest/było bardziej ekologiczne dla przyrody: merc-beczka, która jeździ od 30 lat? A może jakaś eco polówka, która się zlasuje po 5 latach?
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2016 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Opakowania zwrotne się nie opłacają? Taniej nową butelkę zrobić niż umyć? No to trzeba płacić za utylizację !
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2016 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CO ONI PIE... PRZECIEŻ ŚMIECI POWSTAJĄ PODCZAS PRODUKCJI TOWARÓW - czyli u PRODUCENTA a nie u konsumenta!
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2016 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wydac klkanascie milionow zł na nowy urzad miasta i znaleźć miejsce dla niego w Swidniku da sie ale inne inicjatywy to juz problem..... oj nie mam zaufania do Jaksona
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2016 o 08:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo dla Burmistrza, pytanie a gdzie na Placu Konstytucji 3 Maja ? w pobliżu, w miejscu starego budynku urzędu miasta Panie burmistrzu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!