sobota, 24 lutego 2018 r.

Świdnik

Choroby układu krążenia i układu trawiennego – to dwie grupy schorzeń, na które najczęściej chorujemy w naszym powiecie. To najnowsze dane Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego.

Dwa razy częściej – w porównaniu z resztą województwa – szwankuje nam układ pokarmowy. – Jednak prawdziwym problemem są choroby układu krążenia – mówi dr Anna Jabłońska – Chmielewska, dyrektor Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego.
Świdniczanie najczęściej trafiają do lekarza z chorobą niedokrwienną (prawie dwa razy częściej niż w regionie), a także z zawałem serca. Pocieszające – mniej osób ma u nas nadciśnienie (na Lubelszczyźnie w 2004 roku na 10 tys. mieszkańców stwierdzono ją u ponad 100 pacjentów; w powiecie świdnickim u 77).
Na kardiologii świdnickiego szpitala prawie wszystkie łóżka są zajęte. – Każdego miesiąca przyjmujemy tu 200 chorych, większości to kobiety. Najwięcej naszych pacjentów, blisko 80 procent to osoby z niewydolnością wieńcową – mówi dr Stefan Kocoń, ordynator oddziału. – Każdego roku na oddział trafia też około 150–180 chorych z zawałem serca.
Kardiologia ma także 8 łóżek na pododdziale reanimacji kardiologicznej.
 – Gorzej wygląda sprawa poradni kardiologicznej. W całym powiecie jest tylko jeden gabinet, gdzie pracuje dwóch kardiologów. Na wizytę trzeba czekać ok. 3 miesięcy – dodaje dr Kocoń.
Dzięki uruchomionej miesiąc temu w Piaskach filii specjalistycznej poradni Szpitala Wojskowego w Lublinie wielu chorych z całego powiatu może i tu szukać pomocy lekarskiej. – Na wizytę u kardiologa czeka się najwyżej dwa tygodnie – mówi Jadwiga Soćko z wojskowej poradni w Piaskach i dodaje, że jeśli potrzeby chorych będą większe to kardiolog będzie przyjmował częściej. – Działamy krótko i nie wszyscy wiedzą o tym, że w Piaskach przyjmują specjaliści – dodaje.
Nowotwory to kolejna grupa schorzeń, na które cierpią świdniczanie. Rak piersi i jelita grubego to nowotwory, które najczęściej dotykają kobiet; mężczyzn – rak oskrzeli i płuc, a także gruczołu krokowego.
Niestety, w naszym mieście nie ma poradni onkologicznej. – Do tej pory korzystaliśmy z opieki specjalistów w Lublinie, ale pacjentów przybywa i niewykluczone, że w przyszłości utworzymy taką poradnię – mówi Kazimierz Szczygieł z zarządu starostwa powiatowego w Świdniku.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!