wtorek, 20 lutego 2018 r.

Świdnik

Rura pęka, wieś plotkuje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2006, 21:32
Autor: Paweł Puzio

Co ma pęknięta rura do kaplicy? Wydawałoby się, że nic. We wsi Janówek pod Mełgwią jednak sporo. Awaria, czy też prowokacja? Cała wieś plotkuje na ten temat.
W komunalnym budynku po dawnej szkole pękła rura. Woda zalała część piwnicy.

O zdarzeniu dowiedzieliśmy się po telefonicznej informacji od naszego Czytelnika. Wydawałoby się, że to zwykła awaria, ale we wsi huczy od plotek i domysłów.
– Wieczorem, w minioną sobotę dzieciaki zobaczyły, że w piwnicy szkoły jest pełno wody. Jeszcze moment, a przelałaby się przez okienka. Przyjechali strażacy, kilka godzin wypompowywali wodę i odłączyli prąd – opowiada Jan Golon, sołtys Janówka. – Po wsi krążą jednak plotki, że to być może nie była zwykła awaria, a celowe działanie, aby budynek doprowadzić do ruiny. Tylko po co?
Dwa lata temu w budynku po byłej szkole powstała kaplica, w której teraz – co niedziela – są odprawiane msze. – Jest tu nas kilka wiekowych kobiet i nie mamy siły chodzić do kościoła w Mełgwi, oddalonego o 7 kilometrów. Dla nas ta kaplica to ważne miejsce – mówi jedna z mieszkanek Janówka, prosząc o anonimowość.
Tymczasem władze gminy Mełgiew zamierzały sprzedać budynek szkoły, a za uzyskane pieniądze planowano położyć nowy asfalt na drodze przez wieś.
Sołtys Golon nie ukrywa, że był zwolennikiem tego pomysłu. – Widzieliście, w jakim stanie jest droga – tłumaczy Golon. – Dziura na dziurze. Sprawa sprzedaży budynku podzieliła wieś na dwa obozy.
Zdecydowanie przeciwko sprzedaży jest część wsi zgromadzona koło kaplicy. – W lutym do wójta napisałyśmy pismo, aby zostawił nam kaplicę. Większość z nas jest w podeszłym wieku i chcemy mieć gdzie się modlić. Płacimy rachunki za prąd i dbamy o budynek – dodaje anonimowa mieszkanka Janówka. Pod pismem do wójta są 62 podpisy. Wieś ma około 80 zabudowań, mieszka w niej około 200 osób.
– Otrzymaliśmy taką petycję – mówi Edward Mateńko, sekretarz gminy Mełgiew. – Szanujemy wolę mieszkańców tej wsi i nie przełożymy pod obrady Rady Gminy projektu sprzedaży budynku po szkole w Janówku. Taka jest nasza decyzja na dziś. Co będzie za jakiś czas, tego nie wiem.
Wiadomo za to, że jeżeli budynek będzie w coraz gorszym stanie technicznym, to Rada Gminy Mełgiew, jako właściciel nieruchomości, będzie musiał go sprzedać, bo nie ma interesu w inwestowaniu w stary obiekt.
– To nie była awaria. Dlaczego rura nie pękła, jak były zacznie większe mrozy niż w minioną sobotę? – mówi starszy mieszkaniec wsi.
A Janówek jeszcze długo będzie miał o czym mówić po opłotkach...
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!