Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

26 lipca 2013 r.
18:06
Edytuj ten wpis

Śmigłowiec ze Świdnika kozłem ofiarnym na Filipinach

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
12 23 A A
Ostatnie Sokoły wyleciały ze Świdnika na Filipiny w tym roku na pokładzie transportowego Rusłana (Wo
Ostatnie Sokoły wyleciały ze Świdnika na Filipiny w tym roku na pokładzie transportowego Rusłana (Wo

Filipińskie Siły Powietrzne zarzucają śmigłowcom ze Świdnika, że nie nadają się do użycia na polu walki. Producent tłumaczy, że Sokoły zostały wykonane dokładnie według wymogów zamawiającego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Filipiny kupiły osiem Sokołów. Ostatnia partia poleciała tam ze Świdnika w tym roku. Filipińczycy zapłacili blisko 200 mln zł. Maszyny miały zastąpić wysłużone amerykańskie UH-1H Huey, pamiętające czasy wojny w Wietnamie.

Jak donosi TVN 24, minister obrony Filipin Voltaire Gazmin powiedział, że nie będzie kolejnych zamówień na śmigłowce ze Świdnika.

– Wiem, jak wykorzystuje się śmigłowce, bo jestem oficerem. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to fakt, że trzeba usunąć karabin maszynowy z drzwi, aby dostać się do środka. Wejście jest za wąskie – mówi Gazmin.

Spółka PZL-Świdnik wydała w piątek oświadczenie. Wynika z niego, że decyzja o zakupie śmigłowców w wersji przeznaczonej do transportu żołnierzy przez Filipińskie Siły Powietrzne zapadała „w konsekwencji wyczerpującej weryfikacji technicznej”.

– Śmigłowiec Sokół został wybrany, ponieważ spełnił wszystkie wymagania przetargowe stawiane przez Filipińskie Siły Powietrzne. Dostawy wszystkich śmigłowców spotkały się z zadowoleniem odbiorcy. Instalacja karabinu maszynowego w drzwiach była jednym z wymagań przetargowych – czytamy w oświadczeniu.

PZL-Świdnik informuje, że tuż po dostarczeniu pierwszych czterech maszyn Filipińczycy wyrazili zainteresowanie zmianą konfiguracji śmigłowców na wersję poszukiwawczo-ratowniczą. –

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, spółka przygotowała i dostarczyła ofertę zmiany konfiguracji śmigłowców.

Wojciech Łuczak, ekspert ds. lotnictwa, jest zdziwiony opinią filipińskiego ministra obrony. – Przecież ktoś te maszyny odbierał i to bez żadnych zastrzeżeń. A Filipińczycy wręcz piali z zachwytu nad Sokołem, po tym jak doskonale sprawdził się podczas akcji ratowniczej na wyspie Mindanao. Przypomnę też, że Sokół z karabinem w drzwiach latał w Iraku, gdzie sprawdził się bez zarzutu.

Komentatorzy sugerują, że Sokół padł ofiarą politycznych rozgrywek na Filipinach. Kontrakt z PZL Świdnik, należącym do włoskiej Agusty Westland, sygnowano w ostatnich miesiącach urzędowania poprzedniej prezydent. Potem Filipińczycy wstrzymali realizację kontraktu, oskarżono część osób biorących udział w postępowaniu o korupcję. Zarzuty następnie wycofano.

Dla polskiej armii

WSK PZL Świdnik uczestniczy w przetargu na śmigłowce dla polskiego wojska na 70 wielozadaniowych maszyn. Proponuje śmigłowiec AW 149.

O kontrakt starają się też: amerykański Sikorsky i należące do Amerykanów Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu (ze śmigłowcem S-70i Black Hawk) oraz Eurocopter SAS i Heli Invest (ze śmigłowcem EC-725).

Ministerstwo Obrony Narodowej chce rozstrzygnąć przetarg w tym roku. (rp)

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 11:31
Następny raz fajansu nie kupią
Avatar
jon / 2 sierpnia 2013 o 10:06

Uzytkowniku GRIS... Otoz mylisz sie np, sprezarka powietrza AK-50P jest taka sama jak na Mi-2 :) Nadajnik obrotomierza D-1M takze, plus pare innych rzeczy. Wiec jak sie nie znasz to nie pisz.. ;) Po za tym kiedys mial sie ten smiglowiec nzywc Mi-3.. To tyle w temacie

no i co z tego ?

między Mi-1 a Mi-4 nie zauważasz różnicy ?

Avatar
janek 34 / 1 sierpnia 2013 o 09:20

Na W-360 w PZl robielm 7 lat takiego szjasu jak sie tam robi to w zyciu nie widzialem,tam nawet poleca drzwi od stodoly

Avatar
Widzo / 30 lipca 2013 o 23:23

Uzytkowniku GRIS... Otoz mylisz sie np, sprezarka powietrza AK-50P jest taka sama jak na Mi-2 :) Nadajnik obrotomierza D-1M takze, plus pare innych rzeczy. Wiec jak sie nie znasz to nie pisz.. ;) Po za tym kiedys mial sie ten smiglowiec nzywc Mi-3.. To tyle w temacie

Avatar
poznaniak / 29 lipca 2013 o 19:16

Polityczno -Ekonomiczne gierki ruszyły w obieg   aby dyskryminować wręcz dołować Polski  Świdnik maszyny sprawdzone w 10 sytułacji

Avatar
gris / 29 lipca 2013 o 14:19

Przecież Sokół nie jest żadną modernizacją Mi-2. Nie ma żadnych elementów konstrukcyjnych wspólnych z tamtą maszyną. Poza tym jest większy. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Modernizacją Mi-2 to była Kania.

Avatar
olo / 29 lipca 2013 o 08:28

Ale nie ma co ukrywać. jak spojrzałem na tego Sokoła, od razu skojarzył mi się stary, dobty ale leciwy już MI-2. Na oko widać, że Sokół to żadna nowa konstrukacja, ale modernizacja tamtej leciwej sowieckiej maszyny. Troche to żenujące. Mamy nowe, wymagające czasy, w których nie chcemy modernizacji staroci, ale coś nowego, przystającego do teraźniejszości, a nawet z lekka ją prześcigającego...

Avatar
olo / 29 lipca 2013 o 08:24

Ekspert słusznie zauważył - ktoś z Filipin (zamawiający) te maszyny przed zamówieniem (jakby nie patrzeć spore zamówienie) testował, oblatał, przepatrzył - i wówczas wszystko pasowało - stąd złożone zamówienie. Zamówienie zrealizowano - i nagle coś nie pasuje? Ci Filipińczycy którzy tak się zachowują są co najmniej niepoważni... ktoś tam powinien stuknąć się w czoło. I to porządnie. Też wygląda mi to na jakąś rozgrywkę. Pewnie w międzyczasie wpadło im w oko coś innego i teraz chcą się wycofać szczurki z Filipin... bo to tłumaczenie jest dziecinne.

Ekspert słusznie zauważył - ktoś z Filipin (zamawiający) te maszyny przed zamówieniem (jakby nie patrzeć spore zamówienie) testował, oblatał, przepatrzył - i wówczas wszystko pasowało - stąd złożone zamówienie. Zamówienie zrealizowano - i nagle coś nie pasuje? Ci Filipińczycy którzy tak się zachowują są co najmniej niepoważni... ktoś tam powinien stuknąć się w czoło. I to porządnie. Też wygląda mi to na jakąś rozgrywkę. Pewnie w międzyczasie wpadło im w oko coś innego i teraz chcą się wycofać szczurki z Filipin... bo to tłumaczenie jest d... rozwiń

Avatar
military eddeni / 27 lipca 2013 o 16:14

Dokładnie walka polityczna .Pracują na Filipinach znajomi i do tej pory było och i ach parametry śmigłowca są jakie są i każdy o tym wiedział nasza prasa też pisała o zadowoleniu strony filipińskiej dlatego po tym artykule wydaje mi się że też bierze udział w wojnie politycznej tylko na rodzimym podwórku .Czy to prawda czy fałsz.

Wydaje mi się, że konkurencja Sokoła zaczęła działać...

Avatar
fresco / 27 lipca 2013 o 13:03

A wiecie jak nazywają Sokoły technicy w wojsku?
MIŚ (Mierna Imitacja Śmigłowca) lub 6,5 tony nieszczęścia (to o W3RM Ananonda).

Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 11:31
Następny raz fajansu nie kupią
Avatar
jon / 2 sierpnia 2013 o 10:06

Uzytkowniku GRIS... Otoz mylisz sie np, sprezarka powietrza AK-50P jest taka sama jak na Mi-2 :) Nadajnik obrotomierza D-1M takze, plus pare innych rzeczy. Wiec jak sie nie znasz to nie pisz.. ;) Po za tym kiedys mial sie ten smiglowiec nzywc Mi-3.. To tyle w temacie

no i co z tego ?

między Mi-1 a Mi-4 nie zauważasz różnicy ?

Avatar
janek 34 / 1 sierpnia 2013 o 09:20

Na W-360 w PZl robielm 7 lat takiego szjasu jak sie tam robi to w zyciu nie widzialem,tam nawet poleca drzwi od stodoly

Avatar
Widzo / 30 lipca 2013 o 23:23

Uzytkowniku GRIS... Otoz mylisz sie np, sprezarka powietrza AK-50P jest taka sama jak na Mi-2 :) Nadajnik obrotomierza D-1M takze, plus pare innych rzeczy. Wiec jak sie nie znasz to nie pisz.. ;) Po za tym kiedys mial sie ten smiglowiec nzywc Mi-3.. To tyle w temacie

Avatar
poznaniak / 29 lipca 2013 o 19:16

Polityczno -Ekonomiczne gierki ruszyły w obieg   aby dyskryminować wręcz dołować Polski  Świdnik maszyny sprawdzone w 10 sytułacji

Avatar
gris / 29 lipca 2013 o 14:19

Przecież Sokół nie jest żadną modernizacją Mi-2. Nie ma żadnych elementów konstrukcyjnych wspólnych z tamtą maszyną. Poza tym jest większy. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Modernizacją Mi-2 to była Kania.

Avatar
olo / 29 lipca 2013 o 08:28

Ale nie ma co ukrywać. jak spojrzałem na tego Sokoła, od razu skojarzył mi się stary, dobty ale leciwy już MI-2. Na oko widać, że Sokół to żadna nowa konstrukacja, ale modernizacja tamtej leciwej sowieckiej maszyny. Troche to żenujące. Mamy nowe, wymagające czasy, w których nie chcemy modernizacji staroci, ale coś nowego, przystającego do teraźniejszości, a nawet z lekka ją prześcigającego...

Avatar
olo / 29 lipca 2013 o 08:24

Ekspert słusznie zauważył - ktoś z Filipin (zamawiający) te maszyny przed zamówieniem (jakby nie patrzeć spore zamówienie) testował, oblatał, przepatrzył - i wówczas wszystko pasowało - stąd złożone zamówienie. Zamówienie zrealizowano - i nagle coś nie pasuje? Ci Filipińczycy którzy tak się zachowują są co najmniej niepoważni... ktoś tam powinien stuknąć się w czoło. I to porządnie. Też wygląda mi to na jakąś rozgrywkę. Pewnie w międzyczasie wpadło im w oko coś innego i teraz chcą się wycofać szczurki z Filipin... bo to tłumaczenie jest dziecinne.

Ekspert słusznie zauważył - ktoś z Filipin (zamawiający) te maszyny przed zamówieniem (jakby nie patrzeć spore zamówienie) testował, oblatał, przepatrzył - i wówczas wszystko pasowało - stąd złożone zamówienie. Zamówienie zrealizowano - i nagle coś nie pasuje? Ci Filipińczycy którzy tak się zachowują są co najmniej niepoważni... ktoś tam powinien stuknąć się w czoło. I to porządnie. Też wygląda mi to na jakąś rozgrywkę. Pewnie w międzyczasie wpadło im w oko coś innego i teraz chcą się wycofać szczurki z Filipin... bo to tłumaczenie jest d... rozwiń

Avatar
military eddeni / 27 lipca 2013 o 16:14

Dokładnie walka polityczna .Pracują na Filipinach znajomi i do tej pory było och i ach parametry śmigłowca są jakie są i każdy o tym wiedział nasza prasa też pisała o zadowoleniu strony filipińskiej dlatego po tym artykule wydaje mi się że też bierze udział w wojnie politycznej tylko na rodzimym podwórku .Czy to prawda czy fałsz.

Wydaje mi się, że konkurencja Sokoła zaczęła działać...

Avatar
fresco / 27 lipca 2013 o 13:03

A wiecie jak nazywają Sokoły technicy w wojsku?
MIŚ (Mierna Imitacja Śmigłowca) lub 6,5 tony nieszczęścia (to o W3RM Ananonda).

Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 8

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 69 34

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 317 21

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 193 43

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 16

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!