Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 lutego 2010 r.
19:03
Edytuj ten wpis

Świdnik: Dawny hotelowiec zamienił się w blok socjalny

0 16 A A

Jednopokojowe lub dwupokojowe mieszkania z aneksem kuchennym. Glazura i terakota w łazienkach. Przed domem duży parking – takie warunki będą mieli nowi mieszkańcy bloku socjalnego przy ul. Hotelowej. Zaczną się wprowadzać od 1 marca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś mogliśmy obejrzeć efekt prac budowlańców.

– Blok jest już gotowy i czeka na przyjęcie lokatorów – mówi Stanisław Michalak, wykonawca inwestycji. – Teraz tylko pilnujemy obiektu przez całą dobę, by nikt go nie zniszczył i żeby nikt nie wprowadził się bez przydziału.

Odremontowany gmach w niczym nie przypomina dawnego, zniszczonego hotelowca. Prace nad przebudową i adaptacją budynku na mieszkania socjalne rozpoczęły się w 2008 roku. Inwestycję wyceniono na blisko 3,9 mln zł. Większą część pieniędzy wyłożyło miasto. Milion złotych dorzuciło państwo.

Blok socjalny ma nową, różową elewację, podjazd dla niepełnosprawnych oraz wiatrołapy. Wymieniono w nim wszystkie instalacje. Są nowe okna i drzwi. Przy bloku zbudowano parkingi. Przy okazji przebudowano również ogrodzenie sąsiadującego z hotelowcem Gimnazjum nr 1.

W bloku są 52 mieszkania socjalne: 32 jednopokojowe i 20 dwupokojowych. Lokale mają od 27 do 37 mkw. We wszystkich jest aneks kuchenny i łazienka wyłożona terakotą i glazurą. W wyposażeniu kuchni jest kuchenka elektryczna i zlew, a w łazience – umywalka, sedes i wanna.

– Chcielibyśmy zacząć zasiedlanie od 1 marca. Do końca lutego potrwa weryfikacja listy, którą wcześniej ułożyła komisja mieszkaniowa. Bo obecnie sytuacja każdej rodziny może wyglądać inaczej – wyjaśnia Artur Soboń, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik. – Braliśmy pod uwagę kryteria dochodowe chętnych, członkowie komisji osobiście sprawdzili ich warunki mieszkaniowe.

Z 250 osób, które ubiegały się o mieszkanie socjalne w 2008 roku, na listę ostatecznie zakwalifikowano 72 osoby. Obecnie jest ich 66. Kryterium dochodowe aż do tej chwili było objęte tajemnicą. Teraz już wiadomo – w przypadku rodziny dochód nie może przekraczać 573 zł na członka rodziny, a w przypadku osoby samotnej – 810 zł.

– Te osoby jeszcze nie wiedzą, że dostaną przydział. Nikt nie może być pewny tego do czasu zakończenia weryfikacji dokumentów – zastrzega Artur Soboń. – A dla nas to ostatnia szansa, by mieszkania trafiły do najbardziej potrzebujących.

Ci, którzy dostaną przydział nie będą musieli wpłacać żadnej kaucji. Będą też płacić niższy czynsz, czyli połowę stawki obowiązującej w lokalach komunalnych. Będzie to 1,50 zł za mkw.


Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ixi / 24 lutego 2010 o 21:06
ludzie byki sprawdzajcie potem piszcie bo zazdrosc oczy wam mydli a w glowie rozpacz
Avatar
~madzia~ / 24 lutego 2010 o 12:34
mieszkania socjalne co za obłuda ,moja znajoma ma czwurkę dzieci i czeka już osiem lat na mieszkanie kturego niedostała bo oddali je alkocholikom totalna obłuda.jestem ciekawa ile lat trzeba pić żeby dostać takie mieszkanie za darom.
Avatar
miła osoba / 22 lutego 2010 o 22:45
moni napisał:
Ja mieszka w pobliżu tego bloku i zaparkowanie samochodu pod blokiem graniczy z cudem a tym co teoretycznie nie stać na samochód buduje miasto nowiutki parking. To skandal bo ja muszę płacić za mieszkanie normalną stawkę i normalne podatki a miasto nie buduje nowych parkingów dla takich jak ja za to daje za darmo parking darmozjadom. i Jaka tu sprawiedliwość tyko złodziei w pobliżu więcej. Skandal jak traktuje się ciężko pracujących mieszkańców tego miasta.

przepraszam bardzo po pierwsze nie jestem darmozjadem bo tak samo pracuje jak pan czy pani i jestem mieszkancem tego miasta mam 3 dzieci i jest mi cięzko utrzymac sie za małe dochdy na stancji z dziecmi to nie wiem dlaczego tak mozna mówic o ludziach którym nie wyszło w życiu

przepraszam bardzo po pierwsze nie jestem darmozjadem bo tak samo pracuje jak pan czy pani i jestem mieszkancem tego miasta mam 3 dzieci i jest mi cięzko utrzymac sie za małe dochdy na stancji z dziecmi to nie wiem dlaczego tak mozna mówic o ludziach którym nie wyszło w życiu rozwiń
Avatar
lila / 22 lutego 2010 o 11:51
Tak tylko nie zapominajmy że nie jesteśmy na zachodzie,a byle jaki samochud kosztuje ok2000 tyś. a nie 10000 lub 20000 tak jak mieszkanie.A pozatym czy ktoś wyobraża sobie życie w 47 mk w 12osub bo niektuży mają taką sytuacje .chyba lepiej niech im dadzą te mieszkania a nie alkocholikom tak jak jest w większości pod lasem gdzie są mieszkania socjalne.
Avatar
ja........... / 16 lutego 2010 o 20:37
tak zgadza sie Golik tyle lat siedzi w Holandi .........ma socjal za darmo prawie
Avatar
kotopies2 / 12 lutego 2010 o 11:04
Wszystko ślicznie-pięknie: mieszkania socjalne są potrzebne, wręcz niezbędne. Tylko należy zmienić zasady ich przyznawania. Nie może też być tak, że ci, którzy dostaną przydział na takie mieszkanie, traktują je jak normalne, stałe mieszszkanie. i praktycznie są nie do ruszenia. Pamiętam dyskusje na ten temat z czasów oddawania bloku socjalnego przy ul. Klonowej (byłam wówczas radną). Burmistrz zapewniał nas wówczas o tymczasowym charakterze tych mieszkań. Ale kiedy dziś pytam o weryfikację uprawnień do zajmowanego mieszkania socjalnego, może tylko rozłożyć ręce. Bo weryfikacji faktycznie nie ma. A ludzi kłują w oczy wypasione samochody na parkingu przy budynku socjalnym i anteny satelitarne w oknach. I trudno się dziwić. Każdy chciałby płacić taki czyńsz, jak ci z "socjalnego". To jest po prostu nieuczciwe. Część lokatorów z socjalnego żyje na zasadzie: ojciec-mąż robni kasę za granicą(albo pracuje u nas "na czarno") a kobieta-matka siedzi w domu z dziećmi. Oczywiście nie wykazują żadnego dochodu (ewentualnie urlop macierzyński/opiekuńczy matki lub renta jednego z rodziców). W ten sposób oczywiście spełniają kryteria do lokalu socjalnego. Tyle, że nie całkiem uczciwie. Te mieszkania miały pomagać rodzinom, których dochody - nie z ich winy - uległy na tyle drastycznemu obniżeniu, że nie były w stanie ponosić opłat eksploatacyjnych za normalmne mieszkanie (najczęściej - spółdzielcze). To było słuszne. Ale nikt z władz gminnych nie zadał sobie trudu, żeby takiej weryfikacji aktualnego statusu finansowego dokonywać w odsępach 1-2 lat. I robić to rzetelnie. Dlatego lokatorzy budynków socjalnych czują się bezpieczni. Im się po prostu nie opłaca zabiegać o lepszą, lepiej płatną pracę czy wogóle - o pracę. Większości z nich odpowiada pasożytowanie na społęczeństwie. Jeśli przy przydziale mieszkań w nowym bloku socjalnym zasady pozostaną bez zmian, będziemy mieli kolejną grupę "na stale uprzywilejowanych".
Wszystko ślicznie-pięknie: mieszkania socjalne są potrzebne, wręcz niezbędne. Tylko należy zmienić zasady ich przyznawania. Nie może też być tak, że ci, którzy dostaną przydział na takie mieszkanie, traktują je jak normalne, stałe mieszszkanie. i praktycznie są nie do ruszenia. Pamiętam dyskusje na ten temat z czasów oddawania bloku socjalnego przy ul. Klonowej (byłam wówczas radną). Burmistrz zapewniał nas wówczas o tymczasowym charakterze tych mieszkań. Ale kiedy dziś pytam o weryfikację uprawnień do zajmowanego mieszkani... rozwiń
Avatar
heja / 12 lutego 2010 o 08:46
Jak to, szkole zabrali boisko żeby im dać parking !!!
Na zachodzie jak ktoś ubiega się o pomoc socjalną to nie może mieć samochodu a im dają mieszkania i pewnie jeszcze gratis dorzucą samochód, żeby parking nie był pusty. Co za obłuda - i to z naszych podatków
Avatar
Gość / 11 lutego 2010 o 13:03
a na co ci mózg??
Avatar
mariuszd / 10 lutego 2010 o 21:49
A na co im parking?
Avatar
ja............ / 10 lutego 2010 o 13:21
tak jest dajcie im mieszkania opieka utrzyma i siedza świdnickie nieroby całe lato na ławce i pija.........z mojego bloku tacy własnie dostali takie mieszkania.
Avatar
ixi / 24 lutego 2010 o 21:06
ludzie byki sprawdzajcie potem piszcie bo zazdrosc oczy wam mydli a w glowie rozpacz
Avatar
~madzia~ / 24 lutego 2010 o 12:34
mieszkania socjalne co za obłuda ,moja znajoma ma czwurkę dzieci i czeka już osiem lat na mieszkanie kturego niedostała bo oddali je alkocholikom totalna obłuda.jestem ciekawa ile lat trzeba pić żeby dostać takie mieszkanie za darom.
Avatar
miła osoba / 22 lutego 2010 o 22:45
moni napisał:
Ja mieszka w pobliżu tego bloku i zaparkowanie samochodu pod blokiem graniczy z cudem a tym co teoretycznie nie stać na samochód buduje miasto nowiutki parking. To skandal bo ja muszę płacić za mieszkanie normalną stawkę i normalne podatki a miasto nie buduje nowych parkingów dla takich jak ja za to daje za darmo parking darmozjadom. i Jaka tu sprawiedliwość tyko złodziei w pobliżu więcej. Skandal jak traktuje się ciężko pracujących mieszkańców tego miasta.

przepraszam bardzo po pierwsze nie jestem darmozjadem bo tak samo pracuje jak pan czy pani i jestem mieszkancem tego miasta mam 3 dzieci i jest mi cięzko utrzymac sie za małe dochdy na stancji z dziecmi to nie wiem dlaczego tak mozna mówic o ludziach którym nie wyszło w życiu

przepraszam bardzo po pierwsze nie jestem darmozjadem bo tak samo pracuje jak pan czy pani i jestem mieszkancem tego miasta mam 3 dzieci i jest mi cięzko utrzymac sie za małe dochdy na stancji z dziecmi to nie wiem dlaczego tak mozna mówic o ludziach którym nie wyszło w życiu rozwiń
Avatar
lila / 22 lutego 2010 o 11:51
Tak tylko nie zapominajmy że nie jesteśmy na zachodzie,a byle jaki samochud kosztuje ok2000 tyś. a nie 10000 lub 20000 tak jak mieszkanie.A pozatym czy ktoś wyobraża sobie życie w 47 mk w 12osub bo niektuży mają taką sytuacje .chyba lepiej niech im dadzą te mieszkania a nie alkocholikom tak jak jest w większości pod lasem gdzie są mieszkania socjalne.
Avatar
ja........... / 16 lutego 2010 o 20:37
tak zgadza sie Golik tyle lat siedzi w Holandi .........ma socjal za darmo prawie
Avatar
kotopies2 / 12 lutego 2010 o 11:04
Wszystko ślicznie-pięknie: mieszkania socjalne są potrzebne, wręcz niezbędne. Tylko należy zmienić zasady ich przyznawania. Nie może też być tak, że ci, którzy dostaną przydział na takie mieszkanie, traktują je jak normalne, stałe mieszszkanie. i praktycznie są nie do ruszenia. Pamiętam dyskusje na ten temat z czasów oddawania bloku socjalnego przy ul. Klonowej (byłam wówczas radną). Burmistrz zapewniał nas wówczas o tymczasowym charakterze tych mieszkań. Ale kiedy dziś pytam o weryfikację uprawnień do zajmowanego mieszkania socjalnego, może tylko rozłożyć ręce. Bo weryfikacji faktycznie nie ma. A ludzi kłują w oczy wypasione samochody na parkingu przy budynku socjalnym i anteny satelitarne w oknach. I trudno się dziwić. Każdy chciałby płacić taki czyńsz, jak ci z "socjalnego". To jest po prostu nieuczciwe. Część lokatorów z socjalnego żyje na zasadzie: ojciec-mąż robni kasę za granicą(albo pracuje u nas "na czarno") a kobieta-matka siedzi w domu z dziećmi. Oczywiście nie wykazują żadnego dochodu (ewentualnie urlop macierzyński/opiekuńczy matki lub renta jednego z rodziców). W ten sposób oczywiście spełniają kryteria do lokalu socjalnego. Tyle, że nie całkiem uczciwie. Te mieszkania miały pomagać rodzinom, których dochody - nie z ich winy - uległy na tyle drastycznemu obniżeniu, że nie były w stanie ponosić opłat eksploatacyjnych za normalmne mieszkanie (najczęściej - spółdzielcze). To było słuszne. Ale nikt z władz gminnych nie zadał sobie trudu, żeby takiej weryfikacji aktualnego statusu finansowego dokonywać w odsępach 1-2 lat. I robić to rzetelnie. Dlatego lokatorzy budynków socjalnych czują się bezpieczni. Im się po prostu nie opłaca zabiegać o lepszą, lepiej płatną pracę czy wogóle - o pracę. Większości z nich odpowiada pasożytowanie na społęczeństwie. Jeśli przy przydziale mieszkań w nowym bloku socjalnym zasady pozostaną bez zmian, będziemy mieli kolejną grupę "na stale uprzywilejowanych".
Wszystko ślicznie-pięknie: mieszkania socjalne są potrzebne, wręcz niezbędne. Tylko należy zmienić zasady ich przyznawania. Nie może też być tak, że ci, którzy dostaną przydział na takie mieszkanie, traktują je jak normalne, stałe mieszszkanie. i praktycznie są nie do ruszenia. Pamiętam dyskusje na ten temat z czasów oddawania bloku socjalnego przy ul. Klonowej (byłam wówczas radną). Burmistrz zapewniał nas wówczas o tymczasowym charakterze tych mieszkań. Ale kiedy dziś pytam o weryfikację uprawnień do zajmowanego mieszkani... rozwiń
Avatar
heja / 12 lutego 2010 o 08:46
Jak to, szkole zabrali boisko żeby im dać parking !!!
Na zachodzie jak ktoś ubiega się o pomoc socjalną to nie może mieć samochodu a im dają mieszkania i pewnie jeszcze gratis dorzucą samochód, żeby parking nie był pusty. Co za obłuda - i to z naszych podatków
Avatar
Gość / 11 lutego 2010 o 13:03
a na co ci mózg??
Avatar
mariuszd / 10 lutego 2010 o 21:49
A na co im parking?
Avatar
ja............ / 10 lutego 2010 o 13:21
tak jest dajcie im mieszkania opieka utrzyma i siedza świdnickie nieroby całe lato na ławce i pija.........z mojego bloku tacy własnie dostali takie mieszkania.