sobota, 17 marca 2018 r.

Świdnik

Świdnik: Walczą o wysokość opłat w przedszkolach

  Edytuj ten wpis
Autor: (aa)

Mimo sugestii nadzoru wojewody, urzędnicy ze Świdnika nie wycofali się ze zróżnicowanych opłat za pobyt dzieci w przedszkolach. Niezgodności z prawem nie dopatrzył się rzecznik praw obywatelskich, do którego zwróciły się władze Świdnika.

W kwietniu br. świdniccy radni uchwalili opłaty za świadczenia przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Według przyjętych zasad rodzice posyłając do przedszkola swoje drugie dziecko wnoszą opłatę za dodatkowe godziny niższą o 50 proc. niż za pierwsze dziecko. W przypadku kolejnego malucha z tej samej rodziny opłat się nie pobiera.

Takie rozwiązanie podważyli urzędnicy wojewody. Opierając się na wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie sugerowali, że takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją. Sprawa trafiła ponownie pod obrady rady miasta w Świdniku. Jednak i tym razem rajcy nie ujednolicili opłat.

– Postanowiliśmy walczyć. Skierowaliśmy sprawę do rzecznika praw obywatelskich – informuje Tomasz Szydło, zastępca burmistrza Świdnika. – Jego opinia upewniła nas w przekonaniu, że dobrze robimy.

W piśmie RPO podkreśla, że stosowana w Świdniku praktyka nie koliduje z prawem. Koszt ulg nie jest zrzucany, bowiem na innych rodziców, tylko na gminę. "Fakt, że pomoc dzieciom z rodzin wielodzietnych uzależniona jest od liczby dzieci w rodzinie nie może być postrzegany jako stosowanie kryterium dyskryminacyjnego i arbitralnego” – uzasadniają pracownicy biura rzecznika praw obywatelskich. Zapewniają jednocześnie, że RPO będzie monitorował tę sprawę i w razie konieczności skorzysta z przysługujących mu środków prawnych.

Sprawę prawdopodobnie będzie rozpatrywał sąd. – Musimy jeszcze przedyskutować te kwestie z panią wojewodą – tłumaczy Cezary Widomski, zastępca dyrektora Wydziału Kontroli i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Decyzja ma zapaść w tym tygodniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ile jeszcze
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ile jeszcze
ile jeszcze (4 października 2011 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hipokryta szydlo... guzik go obchodza przedszkolaki i ich rodzice, wazne by byc na stołku i swoimi poobsadzać dyrekcje przedszkoli... czasem cos poudawac
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!