Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

16 marca 2011 r.
16:45
Edytuj ten wpis

Szkoła połączy się z gimnazjum: Jeden budynek, jeden dyrektor

0 5 A A
Źle się dzieje, że walka polityczna przenosi się do szkół – mówi dyr. Białowąs (Maciej Kaczanowski/a
Źle się dzieje, że walka polityczna przenosi się do szkół – mówi dyr. Białowąs (Maciej Kaczanowski/a

W miejsce Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 3 jedna placówka. Pomysł krytykują nauczycielskie związki zawodowe. Słychać też głosy, że może chodzić o polityczny rewanż.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Decyzja o połączeniu szkół należy do radnych. – Czekamy na opinię związków zawodowych, rad pedagogicznych i pewnie na kwietniowej sesji będziemy głosować nad tym projektem – mówi Tomasz Szydło, wiceburmistrz Świdnika ds. oświatowych.

Wszystko wskazuje na to, że świdnicki oddział ZNP negatywnie odniesie się do propozycji. – Uzasadnienie projektu jest za mało merytoryczne. Pomysłodawcy chcą podnieść jakość obu szkół, ale te dwie placówki już osiągają spore sukcesy. Tworzenie molocha obniży jakość edukacji – wyjaśnia Ewa Kiernicka, wiceprezes świdnickiego oddziału ZNP.

Związkowców nie przekonuje również argument o oszczędnościach. – Pomysłodawcy zapewniają, że nic się nie zmieni, oprócz dyrekcji i administracji. Czy warto niszczyć tożsamość obu szkół dla likwidacji trzech etatów? – pyta Kiernicka.

Wątpliwości ma również nauczycielska "Solidarność”. – Niechętnie widzimy pomysły łączenia szkół o innych typach i tworzenia z nich kombinatów edukacyjnych – mówi Tomasz Kasperek, przewodniczący nauczycielskiej "Solidarności” w okręgu świdnickim. – Obawiamy się także, że nauczyciele mogą stracić pracę.

W poniedziałek i wtorek z radami pedagogicznymi obu szkół mają spotkać się władze miasta. – Czekamy na konkrety – kwituje Dorota Lorenc, dyrektor SP nr 5.
– Nikt nas o tym nie poinformował wcześniej. Jestem też zaniepokojony, że odbywa się to, gdy zaczynamy nabór do klas pierwszych i tuż przed egzaminami gimnazjalnymi – podkreśla Waldemar Białowąs, dyr. Gimnazjum nr 3.

Sytuacją są oburzeni niektórzy radni. – Jako radny nie zostałem poinformowany, że coś takiego będzie miało miejsce. To jest niedopuszczalne – podkreśla Jakub Osina. Jego zdaniem, tempo prac jest zbyt szybkie. Dodaje, że sprawa może mieć polityczne dno. – Być może jest to zemsta za wybory – uważa Osina.

Dyr. Gimnazjum nr 3 startował w ub. wyborach jako główny kontrkandydat obecnego burmistrza. – Też tak to mogę odebrać. Startując na stanowisko burmistrza liczyłem się z konsekwencjami. Ale źle się dzieje, że walka polityczna przenosi się do szkół – ucina dyr. Białowąs.
Władze miejskie podkreślają, że szkoły mieszczące się w jednym budynku powinny mieć jednego dyrektora.

– Poprawi się organizacja szkół. Natomiast w sensie pedagogicznym dla uczniów, nauczycieli i rodziców nie zmieni się nic – zastrzega wiceburmistrz Szydło. I dodaje, że nie chodzi o bezpośrednie oszczędności. – Obie szkoły są narażone na skutki niżu demograficznego. Dzięki połączeniu nauczyciele będą mogli uzupełniać etaty w obu tych placówkach. Zaprzecza, by sprawa miała polityczne dno. – 3 lata temu dyrektor wygrał jednogłośnie konkurs, mimo że już wtedy dwa razy rywalizował z burmistrzem w wyborach.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rodzic / 23 kwietnia 2011 o 15:40
Jest mi bardzo przykro i teraz bardzo żałuję, że pan Jakson wygrał wybory.
Avatar
były absolwent / 18 marca 2011 o 16:49
ja uważam że połączenie szkół było by bardzo dobre ponieważ jest to jeden budynek dzieci, które maja basen muszą chodzić przez szatnie chociaż basen jest do użytku wspólnego czy sala, zresztą obydwie placówki moga wspólnie działać na rzecz szkoły, nie róbcie ze wszystkiego problemu kiedys szkola podstatowa miała 8 klas i tez dzieci młodsze znajdowały sie w jednym budynku ze starszymi a teraz nie bo tak nie może bys zacznijcie wychowywac własne dzieci i nie bedzie problemu a nie 13 latki maluja sie jak dz..ki, brak dyscypliny bierze sie od rodziców prosze państwa
Avatar
elwirka / 18 marca 2011 o 15:13
To bardzo zly pomysl. Mam nadzije, ze radni sie opamietaja i posluchaja swoich wyborcow. Tak sie zastanawiam kto wymysla takie rzeczy? I prosze nie silic sie na argumenty o oszczednosciach, korzysciach dla dzieci itp. bo w takie bajki nikt juz nie wierzy.
Avatar
rodzic gimnazjalisty / 18 marca 2011 o 10:32
A gdzie w tym łączeniu dobro dziecka? i tego 6-latka i tego 16-latka! W gimnazjum jest wielu młodych nauczycieli, jeszcze nie wypalonych zawodowo i świetnie przygotowanych do pracy z nastolatkami - teraz drżą, że starcą pracę! a dzieciaki boją się, że stracą swoich nauczycieli, wychowawców... Za redukcja etatów pójdzie zmiana godzin nauki - jaki system nam zafunduje Burmistrz - 4-zmianowy?!!!!!!!!!!!!!
Avatar
rodzic z brzezin / 18 marca 2011 o 08:35
Połączenie obydwu szkół to wielka głupota! Pewnie za tym stoi niejaki Soboń, ten człowiek zawsze wymysla jakies bzdety. Jak zwykle zniszczymy to co jest dobre i będziemy po latach wracali do starego. Na takie rozwiązania zgody nie ma!
Avatar
Rodzic / 23 kwietnia 2011 o 15:40
Jest mi bardzo przykro i teraz bardzo żałuję, że pan Jakson wygrał wybory.
Avatar
były absolwent / 18 marca 2011 o 16:49
ja uważam że połączenie szkół było by bardzo dobre ponieważ jest to jeden budynek dzieci, które maja basen muszą chodzić przez szatnie chociaż basen jest do użytku wspólnego czy sala, zresztą obydwie placówki moga wspólnie działać na rzecz szkoły, nie róbcie ze wszystkiego problemu kiedys szkola podstatowa miała 8 klas i tez dzieci młodsze znajdowały sie w jednym budynku ze starszymi a teraz nie bo tak nie może bys zacznijcie wychowywac własne dzieci i nie bedzie problemu a nie 13 latki maluja sie jak dz..ki, brak dyscypliny bierze sie od rodziców prosze państwa
Avatar
elwirka / 18 marca 2011 o 15:13
To bardzo zly pomysl. Mam nadzije, ze radni sie opamietaja i posluchaja swoich wyborcow. Tak sie zastanawiam kto wymysla takie rzeczy? I prosze nie silic sie na argumenty o oszczednosciach, korzysciach dla dzieci itp. bo w takie bajki nikt juz nie wierzy.
Avatar
rodzic gimnazjalisty / 18 marca 2011 o 10:32
A gdzie w tym łączeniu dobro dziecka? i tego 6-latka i tego 16-latka! W gimnazjum jest wielu młodych nauczycieli, jeszcze nie wypalonych zawodowo i świetnie przygotowanych do pracy z nastolatkami - teraz drżą, że starcą pracę! a dzieciaki boją się, że stracą swoich nauczycieli, wychowawców... Za redukcja etatów pójdzie zmiana godzin nauki - jaki system nam zafunduje Burmistrz - 4-zmianowy?!!!!!!!!!!!!!
Avatar
rodzic z brzezin / 18 marca 2011 o 08:35
Połączenie obydwu szkół to wielka głupota! Pewnie za tym stoi niejaki Soboń, ten człowiek zawsze wymysla jakies bzdety. Jak zwykle zniszczymy to co jest dobre i będziemy po latach wracali do starego. Na takie rozwiązania zgody nie ma!

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą 0 0

Pączki ziemniaczane z nadzieniem różanym w wykonaniu Urszuli Bartoszcze z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej wygrały konkursu na „Najlepszy wypiek regionalny” o Puchar Prezesa Targów Lublin. Konkurs odbył się w ramach projektu Lubelska Majówka - Festiwal Aktywności Lokalnej. Miło było w jury pracować, słodkie dania były wyjątkowo udane.

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 7 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 2 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 6

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 7 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 10 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 10 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 35 6

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 23 3

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!