środa, 21 marca 2018 r.

Świdnik

Teatralny spichlerz w Gardzienicach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2013, 17:43

W spichlerzu powstała nowa sala teatralna. Największa, jaką dysponują "Gardzienice” (Wizualizacja i
W spichlerzu powstała nowa sala teatralna. Największa, jaką dysponują \"Gardzienice” (Wizualizacja i

Skończył się remont zespołu pałacowego. Powstała tam m.in. nowoczesna sala teatralna, koncertowa. Jest też miejsce na wystawy. Otwarcie już jesienią.

Remont objął przede wszystkim spichlerz, zabytkowy pałac z małą oficyną oraz otoczenie całego kompleksu. Gospodarze obiektu, Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice” załatwiają ostatnie formalności, związane z odbiorem budynków.

– Sądzę, że uporamy się z tym do końca czerwca – mówi Wojciech Goleman, z OPT "Gardzienice”. – W przypadku spichlerza mieliśmy małe przygody ze strażakami, ale usunęliśmy usterki i wszystko powinno być już w porządku.

Spichlerz został odbudowany niemal od podstaw. Powstał budynek o trzech kondygnacjach, z których jedna znajduje się pod ziemią. W spichlerzu powstała nowa sala teatralna. Największa, jaką dysponują "Gardzienice”. Na widowni zmieści się co najmniej 100 osób. Do spichlerza wprowadzi się również Akademia Praktyk Teatralnych.

– Znalazło się tam też miejsce na wykłady, warsztaty, bibliotekę i pokoje gościnne – dodaje Goleman.
Odbudowa kompleksu pałacowego pochłonęła 19 mln zł, z czego 16 mln zł sfinansowała Unia Europejska. Niestety, w projekcie nie przewidziano wydatków na wyposażenie.

– Minister kultury obiecał nam jednak dodatkowe fundusze na ten cel – dodaje Goleman. – Obecnie przeznaczamy na ten cel własne środki. Największa bolączka to jednak zakup mobilnej sceny. Kosztuje od 50 do 80 tys. zł. Na to nas obecnie nie stać.

Mobilna scena pozwala na swobodną aranżację przestrzeni w sali teatralnej. Dopóki nie pojawi się Gardzienicach, twórcy będą korzystać ze starej sceny.

Budowlańcy zakończyli już prace w samym pałacu i małej oficynie. Zabytek z połowy XVII w. jest już gotowy do obioru. W odnowionej oficynie znajdą się biura i pracownie. W pałacu udało się przywrócić oryginalny, późnobarokowy układ wnętrz.

– Dzięki temu na piętrze powstała olbrzymia przestrzeń, która może służyć za salę balową lub koncertową – wyjaśnia Goleman. – Instalacje teatralna są już gotowe. W pałacu powstały również sale ekspozycyjne. Mamy już plany, dotyczące najbliższych wystaw.

Ich tematyka skupi się wokół dziejów teatru i samego ośrodka. Twórcy nawiążą również do lokalnej historii. W pałacu znajdziemy też stałą ekspozycję znalezisk, wykopanych podczas przygotować do remontu. Wśród nich są m.in. bardzo cenne kafle piecowe z XVI w. Do najważniejszych eksponatów należy również kamień, z inskrypcją. Mówi ona o remoncie pałacu, przeprowadzonym w 1849 roku. Z zapisków wynika, że już wtedy historia obiektu liczyła 500 lat.

Otwarcie ośrodka planowane jest na drugą połowę września.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
x-man
Daron
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

x-man
x-man (28 maja 2013 o 22:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ty na pewno na żadnej sztuce się nie znasz, ale pieniędze znajdą się i dla ciebie. Jak pójdziesz do arimr to na pewno dostaniesz dopłatę do buraków :)

Rozwiń
Daron
Daron (28 maja 2013 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla żydków pieniądze zawsze się znajdą. Prawie 20 milionów zlotych na pseudosztukę wątpliwych lotów , a wszędzie bieda .

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!