niedziela, 25 lutego 2018 r.

Świdnik

Uczniowie będą się szkolić z obsługi dronów. Powstaną też mobilne pracownie

Dodano: 15 listopada 2017, 13:20

(fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

Część uczniów Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku będzie się szkolić z obsługi dronów, zaś w miejscu sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 w Świdniku powstaną mobilne pracownie specjalistyczne. A wszystko to dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej.

– W szkole mamy lotnicze kierunki, kształcimy m.in. w zawodach mechanik lotniczy i awionik – wylicza Anna Goral, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. – Jednak do tej pory nie mieliśmy możliwości, aby szkolić uczniów z obsługi dronów. To są drogie szkolenia.

Od nowego roku szkolnego uczniowie zawodów lotniczych i lotniskowych takie szkolenia będą mogli przejść, podobnie jak i część nauczycieli pracujących w PCEZ. Władze powiatu świdnickiego podpisały właśnie umowę o unijne dofinansowanie na blisko 2 mln zł.

I właśnie w ramach projektu „Wykształceni Zawodowo” specjalistyczne szkolenie w różnym zakresie przejdzie 100 uczniów PCEZ.

– Będą to m.in. szkolenia dla ekonomistów i informatyków np. z grafiki komputerowej 2D i 3D – dodaje dyrektorka PCEZ w Świdniku.

Z kolei druga powiatowa placówka – Zespół Szkół nr 1 w Świdniku od nowego roku będzie realizować projekt pod nazwą „Mistrzostwo w zawodzie kluczem do sukcesu”. – 100 uczniów Zespołu Szkół nr 1 będzie miało możliwość podniesienia swoich kompetencji w zakresie florystyki. Będzie mogło uzyskać również tytuł operatora wózka widłowego, menedżera gastronomii jak też podejść do kursu prawa jazdy kategorii B – wylicza Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.

W ramach projektu zaplanowana jest też modernizacja sali gimnastycznej w ZS nr 1. – Będziemy tę salę przekształcać w aulę dydaktyczno-konferencyjną – mówi Krzysztof Gałan, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku. – Powstaną mobilne stanowiska gastronomiczne i hotelarskie, poprzedzielane ściankami działowymi. Wśród nich znajdzie się m.in. imitacja recepcji z oprogramowaniem meldunkowym i pokój hotelowy, gdzie uczniowie będą się uczyć obsługi gości hotelowych. Będą też sale, gdzie będą wykonywane symulacje przyjęcia. Chcemy też zorganizować kilka stanowisk z kuchenkami gazowymi.

Podobne projekty szkoły realizują obecnie, tyle że o innej tematyce. Uczniowie PCEZ m.in. szkolą swoje umiejętności posługiwania się specjalistycznym słownictwem w języku angielskim.

Inny unijny projekt od października br. do września 2019 roku realizuje też kolejna szkoła powiatowa – Zespół Szkół w Piaskach. Chodzi m.in. o zagraniczne staże dla uczniów technikum i szkoły branżowej I stopnia.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 listopada 2017 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może nie mieszajmy w to od razu Jaksona ?
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2017 o 15:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo burmistrz Jakson!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!