niedziela, 18 marca 2018 r.

Świdnik

Unabomber z sąsiedztwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2006, 20:07

Student czwartego roku historii KUL miał w domu dwa przeciwpancerne pociski gotowe do zdetonowania. Albert K. przed kilkoma laty dał się już poznać jako przywódca paramilitarnej organizacji gromadzącej materiały wybuchowe.

Policja urządziła nalot na świdnicki dom syna katechetki w piątek. Miała informacje, że w mężczyźnie odżyło zamiłowane do gromadzenia broni i materiałów wybuchowych. W przeszukaniu pomógł pies, wyszkolony w odnajdywaniu takich ładunków. – Bez trudu znalazł miejsca przechowywania dwóch pocisków przeciwpancernych z ładunkami trotylu i zapalnikami oraz granatów – mówi Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji. – To były pełnowartościowe ładunki. Zagrażały mieszkańcom okolicznych domów. Zostały już zdetonowane przez naszych pirotechników.
Albert K. miał też w mieszkaniu metalowy walec z nawierconymi otworami i nacięciami. Policja podejrzewa, że mógł służyć do produkcji prostych ładunków wybuchowych. W jego pokojach stały hełmy, bagnety i elementy mundurów żołnierzy hitlerowskiej III Rzeszy.
Prokurator postawił studentowi zarzut nielegalnego posiadania materiałów wybuchowych. Przesłuchiwany powiedział, że zbieranie takich przedmiotów to jego pasja. W sobotę aresztował go sąd.
Przed czterema laty Albert K. siedział już w areszcie. Spędził wtedy za kratkami dziewięć miesięcy za posiadanie ładunków wybuchowych. Ukrywał je w komórce. Okazało się wtedy, że namówił kilkunastu nastolatków do założenia paramilitarnej grupy. Jej członkowie mieli regulamin, nadawali sobie niemieckie stopnie wojskowe, płacili składki. Albert K. ogłosił się ich przywódcą. Członkowie grupy chodzili po lasach i wykopywali bomby z czasów II wojny światowej. Niewypały gromadzili w ziemiankach. Mieli m.in. stukilogramową bombę lotniczą. Policja znalazła u nich też plany wysadzenia jednej ze szkół oraz supermarketu. Dla 15-stoletniego mieszkańca Świdnika zabawa w wojsko zakończyła się tragicznie. Został okaleczony przy próbie rozbrajania pocisku.
Nastolatkami zajął się sąd rodzinny. Albert K. po wyjściu z aresztu kontynuował naukę na wydziale historii KUL.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!