środa, 21 marca 2018 r.

Świdnik

W Świdniku powstanie szkoła mechaników lotniczych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2010, 10:39
Autor: (mm)

Osoby z licencją mechanika lotniczego mogą dostać pracę na całym świecie. A taki dokument od września będzie można zdobyć w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Dzięki unijnej dotacji uczniowie będą mieć do dyspozycji również śmigłowiec.

W ramach projektu "Szkoła przy lotnisku” Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku otworzy ośrodek szkoleniowy. Będzie on kształcił licencjonowanych mechaników lotniczych. Programem zostanie objętych 70 uczniów klas o profilu technik-mechanik lotniczy. Wszystko dzięki temu, że szkoła dostała na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 573 tys. zł. Cały projekt będzie kosztował 672 tys. zł.

– Jest to prekursorski projekt na skalę kraju, bo do tej pory żadnej średniej szkole nie udało się zdobyć certyfikatu na wydawanie licencji – wyjaśnia Anna Goral, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. – Zwykle na przeszkodzie stał brak pieniędzy. Liczymy na to, że procedurę rozpoczniemy w wakacje, a od września ośrodek ruszy w naszej szkole.

Obecnie po ukończeniu PCEZ uczniowie by zdobyć licencję mechanika musieli opłacić dodatkowe zajęcia w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, a następnie zdać egzamin państwowy.
– Chcemy im ułatwić tę drogę, bo ten zawód liczy się tylko wtedy, gdy ktoś ma licencję – podkreśla dyr. Goral. – Będą uczyć się przedmiotów, których do tej pory nie było. To umożliwi przeprowadzenie egzaminu w naszej szkole i zdobycie dokumentu.

Uczniowie zapoznają się m.in. z prawem lotniczym, będą mieć więcej zajęć z języków obcych i zajęcia w modelarni. Szkoła nawiązała też współpracę z ośrodkiem szkoleniowym PZL–Świdnik i Lotniczym Przedsiębiorstwem Usługowym Heliseco w Świdniku. Tam będą się odbywały zajęcia praktyczne.
Powiatowe Centrum zakupi też wycofany z eksploatacji śmigłowiec. – Będzie to model, który do lotów się nie nadaje, ale uczniowie będą mieli okazję zbadać jego wnętrze. Dzięki temu nauka będzie ciekawsza – mówi dyr. Goral.

Najbardziej cieszą się sami uczniowie. – Ułatwi nam to zdobycie uprawnień do zawodu, który moim zdaniem ma ogromną przyszłość – uważa Grzegorz Góra, uczeń klasy II o profilu technik-mechanik lotniczy. – Od dziecka pasjonowały mnie samoloty, dlatego chcę być mechanikiem lotniczym.

– Skróci się czas, w którym zdobędę licencję mechanika. Zmniejszy to również koszty, które trzeba by ponieść w przypadku zdawania egzaminu w Warszawie – dodaje jego kolega Wojciech Newlacil. – Cieszymy się też, że będziemy mieli śmigłowiec, co ułatwi nam zrozumienie teorii. Kto wie, może później zdobędę pracę na lotnisku w Świdniku.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bleble
kowal895
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bleble
bleble (14 maja 2010 o 17:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kowal895 napisał:
A moi koledzy z roku,z mechaniki z pollub będą Wami rządzić,pozdrawiam Was

A ja mam dłuższego niż Ty.
Rozwiń
kowal895
kowal895 (14 maja 2010 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A moi koledzy z roku,z mechaniki z pollub będą Wami rządzić,pozdrawiam Was
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!