piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Świdnik

W Świdniku świętują co miesiąc

Dodano: 10 września 2008, 19:29

Władze Świdnika dość mają smutnych państwowych rocznic. Co miesiąc chcą świętować historyczne zwycięstwa Polaków.

Początek już jutro - w rocznicę wygranej bitwy pod Wiedniem.

Jutro na ulicach Świdnika pojawi się 100 plakatów pod tajemniczym hasłem "Świętujmy zwycięstwa”. Tę tajemnicę niektórzy rozszyfrują dzięki dacie: 12 września 1683. - Niestety, nie każdy wie, że tego dnia wojska pod wodzą Jana III Sobieskiego zwyciężyły pod Wiedniem - mówi Tomasz Szydło, z-ca burmistrza Świdnika. - Dlatego pomyśleliśmy, że warto pokazać historię Polski z punktu widzenia naszych zwycięstw. To lepsze niż zasklepianie się w smutnej martyrologii narodowych świąt. A my mamy trochę taką mickiewiczowską przypadłość, żeby Polskę postrzegać przez pryzmat męczeństwa.

Plakaty to początek szerokiej akcji edukacyjnej, którą władze miasta chcą wprowadzić do szkół. Ale bez nudnych wykładów - Zamiast tego będą happeningi i wycieczki do miejsc, które z danym wydarzeniem mają związek - tłumaczy Piotr Jankowski z UM w Świdniku.

Takich miejsc nie brakuje. - Mało kto wie, że w sanktuarium w Częstoborowicach jest obraz Matki Boskiej Zwycięskiej, z którą Sobieski był pod Wiedniem.

A w posiadłości w Pilaszkowicach na króla czekała Marysieńka - wymienia Jankowski. - Pokazując takie miejsca młodym ludziom zaszczepiamy w nich historyczną ciekawość, uruchamiamy wyobraźnię.

Teraz każdego miesiąca Świdnik będzie świętować inne zwycięstwo. Po Wiedniu przyjdzie pora na bitwę pod Kircholmem, stoczoną 27 września 1605 roku. A potem władze miasta z nauczycielami historii będą uzgadniać, które zwycięstwo nagłośnić.
- To znakomita idea - przyznaje Dorota Lorenc, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku. - Do dzieci najlepiej dociera obraz, żywa opowieść. Ważne, że w to "świętowanie” włączy się całe miasto, wtedy nie będzie poczucia, że mamy lekcję do odbębnienia. - Chętnie się przyłączymy - zgadza się Monika Szymaniak, z-ca dyrektora świdnickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Pomysłem zachwyceni są historycy z lubelskiego IPN. - Z własnego doświadczenia wiemy, że wyjście z nauką historii poza szkolną ławę przynosi znakomite efekty - mówi Agnieszka Jaczyńska z IPN. - Nasze rajdy historyczne, które urządzamy od 7 lat, cieszą się ogromną popularnością. Jeśli zaczynamy się czymś interesować, to samoistnie zdobywamy wiedzę. To dotyczy zresztą nie tylko uczniów. Dlatego pomysł ze Świdnika wydaje mi się trafiony w dziesiątkę.
Czytaj więcej o:
Świdniczanin
elseve
buziek
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Świdniczanin
Świdniczanin (12 września 2008 o 18:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIC TYLKO GDERAJĄ - WE WSZYSTKIM DOSZUKUJĄ SIĘ PODTEKSTÓW... MALKONTENCI - TAKICH MAMY NAJWIĘCEJ W POLSCE - TO CHOROBA, KTÓRĄ TRUDNO ULECZYĆ.
Rozwiń
elseve
elseve (12 września 2008 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POPIERAM BUZIEK! Szczera prawda!
Rozwiń
buziek
buziek (11 września 2008 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
IPN ma powody do "zachwytu". Świdnik to pipidówa rządzona przez betonowych katolo-prawicowców. Można być pewnym w jakim świetle będzie przedstawiana historia, zwłaszcza najnowsza. Świdnickich pomysłów to by Mrożek z Orwell"em do spółki nie wydumał.
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (11 września 2008 o 09:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Prawnik i psycholog czekaja na władze Świdnika"
Rozwiń
s&g
s&g (11 września 2008 o 07:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest takie rosyjskie przysłowie: "dla duraczka każdyj dień kak woskresienie", co po polsku brzmi - dla głupiego, każdy dzień jak niedziela.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!