Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

2 września 2010 r.
19:14
Edytuj ten wpis

Zalania w Świdniku: Mieszkańcy zabezpieczają domy

0 10 A A

Zalane piwnice, garaże, samochody pod wodą – tak po ulewach wyglądają okolice ulicy Wiśniowej i Głogowej w Świdniku. Mieszkańcy przygotowali worki z piaskiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Podczas każdej ulewy woda wpływa do klatek, trudno wejść do bloku – narzeka Józef Banach, mieszkaniec Wiśniowej 6. – Trzymamy w piwnicy 30 worków z piaskiem, jakbyśmy nad rzeką mieszkali. Wszystko dlatego, że jest to najniższy punkt w mieście i cała woda spływa do nas. A kanał burzowy jest stary i ma złą przepustowość.

Mieszkańcy ulic Wiśniowej i Głogowej niepokoją się również o samochody stojące na parkingach przed blokami.

– Jak tylko zaczyna padać, zabieramy auta, bo wystarczy niecała godzina i stoją do połowy w wodzie. Postawiliśmy tabliczkę, że to strefa zalewowa – dodaje Banach.

Workami z piaskiem jest obłożony pobliski salon fryzjerski. – W tym roku zalało nas dwa razy. Ostatni raz od razu po remoncie. Salon był cały zniszczony, woda stała po kolana. Musiałam ponownie zamknąć lokal na kilka tygodni – mówi Magdalena Wiśniewska, właścicielka saloniku fryzjerskiego.
– Woda tryska ze studzienek jak z fontanny. Pływają szczury. Boimy się kolejnego deszczu, dlatego z szefową poukładałyśmy worki z piaskiem dookoła budynku – mówi Magdalena Hałasa, pracownica salonu fryzjerskiego.

Mieszkańcy od lat proszą miasto o pomoc. – Teraz Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje wał, wożą ziemię, by nas nie zalewało z kanału burzowego. Nie wiem, czy to pomoże. Jedynym rozsądnym wyjściem byłaby budowa kolektora burzowego, a na to czekamy już długo – podkreśla Banach.

Mieszkańcom chcą pomóc miejscy radni. – To, co się tam dzieje po każdej ulewie, to tragedia. Mieszkańcy szykują się jak na powódź – mówi radny miejski Krzysztof Kruczek. – W mieszkaniach pękają im ściany, na klatce jest smród. Tak dłużej nie może być.

Co na to miasto? – Podczas ostatniej wielkiej ulewy pod koniec lipca w krótkim czasie spadło 90 litrów wody na metr kwadratowy. Żaden system nie jest w stanie temu podołać. Tym bardziej że jest to teren położony najniżej w mieście. Błędem było wybudowanie tam budynków – przekonuje Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika.

Miasto rozpoczęło już budowę kanalizacji deszczowej, ale przy ulicy Spadochroniarzy. Odcinek przy Głogowej i Wiśniowej ma być ostatnim etapem tej inwestycji. Zakończenie jest planowane najwcześniej za 4 lata.

– W przyszłorocznym budżecie chcemy przeznaczyć więcej pieniędzy na budowę kolejnych etapów kolektora deszczowego – dodaje Radek. – Na razie wybudujemy dwie studnie pochłaniające wodę. Ruszyła też budowa wału przy zagrożonych terenach.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ktosik / 5 września 2010 o 07:57
[quote name='student' date='03 wrzesień 2010 - 14:22 ' timestamp='1283516535' post='341083']
dobra biorę to na siebie, mam grande kochones
[/quote]

Dorabiałeś w Hiszpanii w czasie wakacji? Dobrze, że przynajmniej jeden barwny zwrot zapamiętałeś.
Avatar
student / 3 września 2010 o 14:22
[quote name='ktosik' date='03 wrzesień 2010 - 09:20 ' timestamp='1283498409' post='340799']
Moim zdaniem to wszystko Twoja wina.
[/quote]
dobra biorę to na siebie, mam grande kochones
Avatar
adampolek / 3 września 2010 o 11:35
[quote name='s' date='03 wrzesień 2010 - 08:38 ' timestamp='1283495915' post='340765']
A jego brat dyrektorem PUP jest dziwnym trafem
[/quote]
Bracia Radkowie swoje stanowiska zawdzięczają mamusi. Arcyprawicowej działaczce "S". Był jeszcze bratanek, z jej poparcia dyr W PZL.
Avatar
ktosik / 3 września 2010 o 09:20
[quote name='student' date='03 wrzesień 2010 - 00:14 ' timestamp='1283465650' post='340723']
a ja się pytam dlaczego?
dlaczego nie ma studzienek?
dlaczego nie ma lotniska?
dlaczego Świdnik leży koło Lublina
dlaczego....
to wszystko wina pisu.....
[/quote]

Moim zdaniem to wszystko Twoja wina.
Avatar
ktosik / 3 września 2010 o 09:19
[quote name='Ela' date='03 wrzesień 2010 - 00:59 ' timestamp='1283468381' post='340735']
Wstydze sie za Kaczynskiego.
[/quote]

Co wspólnego ma z tym Kaczyński? Pewnie tyle samo co Ty z baletem.
Avatar
s / 3 września 2010 o 08:38
[quote name='fgh' date='03 wrzesień 2010 - 07:42 ' timestamp='1283492523' post='340751']
Największym błędem jest to, że pan Radek jest zastępcą Burmistrza.
[/quote]
A jego brat dyrektorem PUP jest dziwnym trafem
Avatar
fgh / 3 września 2010 o 07:42
Największym błędem jest to, że pan Radek jest zastępcą Burmistrza.
Avatar
lubelak / 3 września 2010 o 01:17
to wciśnij alt+F4 jak to ci nie pomoże to współczuje
Avatar
Ela / 3 września 2010 o 00:59
Wstydze sie za Kaczynskiego.
Avatar
student / 3 września 2010 o 00:14
a ja się pytam dlaczego?
dlaczego nie ma studzienek?
dlaczego nie ma lotniska?
dlaczego Świdnik leży koło Lublina
dlaczego....
to wszystko wina pisu.....
Avatar
ktosik / 5 września 2010 o 07:57
[quote name='student' date='03 wrzesień 2010 - 14:22 ' timestamp='1283516535' post='341083']
dobra biorę to na siebie, mam grande kochones
[/quote]

Dorabiałeś w Hiszpanii w czasie wakacji? Dobrze, że przynajmniej jeden barwny zwrot zapamiętałeś.
Avatar
student / 3 września 2010 o 14:22
[quote name='ktosik' date='03 wrzesień 2010 - 09:20 ' timestamp='1283498409' post='340799']
Moim zdaniem to wszystko Twoja wina.
[/quote]
dobra biorę to na siebie, mam grande kochones
Avatar
adampolek / 3 września 2010 o 11:35
[quote name='s' date='03 wrzesień 2010 - 08:38 ' timestamp='1283495915' post='340765']
A jego brat dyrektorem PUP jest dziwnym trafem
[/quote]
Bracia Radkowie swoje stanowiska zawdzięczają mamusi. Arcyprawicowej działaczce "S". Był jeszcze bratanek, z jej poparcia dyr W PZL.
Avatar
ktosik / 3 września 2010 o 09:20
[quote name='student' date='03 wrzesień 2010 - 00:14 ' timestamp='1283465650' post='340723']
a ja się pytam dlaczego?
dlaczego nie ma studzienek?
dlaczego nie ma lotniska?
dlaczego Świdnik leży koło Lublina
dlaczego....
to wszystko wina pisu.....
[/quote]

Moim zdaniem to wszystko Twoja wina.
Avatar
ktosik / 3 września 2010 o 09:19
[quote name='Ela' date='03 wrzesień 2010 - 00:59 ' timestamp='1283468381' post='340735']
Wstydze sie za Kaczynskiego.
[/quote]

Co wspólnego ma z tym Kaczyński? Pewnie tyle samo co Ty z baletem.
Avatar
s / 3 września 2010 o 08:38
[quote name='fgh' date='03 wrzesień 2010 - 07:42 ' timestamp='1283492523' post='340751']
Największym błędem jest to, że pan Radek jest zastępcą Burmistrza.
[/quote]
A jego brat dyrektorem PUP jest dziwnym trafem
Avatar
fgh / 3 września 2010 o 07:42
Największym błędem jest to, że pan Radek jest zastępcą Burmistrza.
Avatar
lubelak / 3 września 2010 o 01:17
to wciśnij alt+F4 jak to ci nie pomoże to współczuje
Avatar
Ela / 3 września 2010 o 00:59
Wstydze sie za Kaczynskiego.
Avatar
student / 3 września 2010 o 00:14
a ja się pytam dlaczego?
dlaczego nie ma studzienek?
dlaczego nie ma lotniska?
dlaczego Świdnik leży koło Lublina
dlaczego....
to wszystko wina pisu.....
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 73 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 24

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 48 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!