Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

22 października 2020 r.
14:31

Synagoga w Tarnogrodzie się zmienia dla książek

0 0 A A
W bibliotece obecnie trwają prace wykończeniowe oraz przy wyposażania wnętrz
W bibliotece obecnie trwają prace wykończeniowe oraz przy wyposażania wnętrz (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków )

Niezbyt często się zdarza, że o urządzaniu biblioteki decyduje konserwator zabytków. Ale tak jest w tym przypadku. Trwa modernizacja budynku dawnej bożnicy, która jest siedzibą miejskiej biblioteki. Placówka odlicza dni do momentu, gdy wróci do niezwykłego wnętrza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwają prace przy modernizacji i przebudowie dawnej bożnicy. Zabytkowy budynek jest dostosowywany do wymagań ochrony przeciwpożarowej. To ważne, bo XVII wieczna synagoga jest siedzibą miejskiej biblioteki publicznej.

– W ramach adaptacji zachowano generalną dyspozycję wnętrz, przy wprowadzeniu przekształceń w strefie babińca i poddasza, w sali modlitw wprowadzono antresolę obiegającą wnętrze. I etap robót budowlanych zakończono w maju. Obecnie trwają prace tzw. wykończeniowe oraz przy wyposażania wnętrz – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Oczywiście, że bardzo często tam zaglądam, jak by to mogło być inaczej. Coraz bardziej się cieszę. I czekam na koniec prac. Ale w tym roku to nie będzie. Może wiosną, może później. Trudno coś przewidywać – mówi Joanna Puchacz, szefowa tarnogrodzkiej biblioteki, z którą jest związana od lat 70. ubiegłego wieku. – W najbliższych dniach będziemy ogłaszać przetarg na wyposażenie. Projekt zakłada, że biblioteka będzie działała na parterze. Będzie specjalna przestrzeń dla dzieci. Na antresoli znajdzie swoje miejsce Muzeum Nożyczek. Będzie tu też strefa ciszy, miejsce gdzie w spokoju będzie można poczytać ale także posłuchać czegoś nie przeszkadzając innym. Na samą górę przeniesie się izba pamięci i będzie miejsce wystawiennicze.

Budynek tarnogrodzkiej bożnicy był użytkowany na potrzeby kultu religijnego oraz jako miejsce zebrań starszyzny kahału do czasów II wojny światowej. W czasie wojny został zdewastowany. Po wojnie był tu magazyn Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku synagoga stała się biblioteką.

Latem zeszłego roku pisaliśmy o wielkiej operacji logistycznej jaką była przeprowadzka księgozbioru do budynku dawnego gimnazjum.

– Ten budynek nie jest zły. W jednej sali mamy literaturę polską, w innej klasie obcą. W kolejnej klasie zorganizowałyśmy kwarantannę. Mamy tyle książek, że bez problemu te, które wracają od czytelników zamykamy na 14 dni. Były różne opinie ile powinna trwać kwarantanna, my stosujemy długą – opowiada szefowa biblioteki, która przyznaje, że ten rok to specjalny czas dla placówki nie tylko z powodu przeprowadzki do tymczasowej siedziby. – Czytelników mamy znacznie mniej, głównie młodych ludzi ubyło. Starsi czytają. Dla bezpieczeństwa zamiast pięciu książek wypożyczamy jednorazowo dwadzieścia. Niektórym to nie wystarcza nawet na miesiąc. Siedzą więcej w domu, nie mają już ochoty na telewizję, czytają. Niektórym dowozimy lektury – dodaje Joanna Puchacz, która chwali podejście burmistrza do problemów biblioteki i w ogóle kultury, dzięki czemu ma fundusze na nowości i dobra ofertę dla mieszkańców.

Trwająca rewitalizacja zabytkowej synagogi i modernizacja placówki to efekt dotacji, jakie dostał Tarnogród. Tylko z Instytutu Książki w Krakowie biblioteka ma blisko 2 miliony zł wsparcia. Drugie źródło to program „Rewitalizacja w Gminie Tarnogród”. Jak wyliczali samorządowcy, w efekcie na prace i zakupy było więcej pieniędzy niż wynosi roczny budżet inwestycyjny miasteczka. Na dodatek pieniądze są nie tylko na bibliotekę, ale także na remontowany Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium