Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 maja 2023 r.
15:35

Sztuczna inteligencja wchodzi do szkół. Czy nauczyciele mają się czego bać?

0 A A
Anna Popławska to nauczycielka, która już dzisiaj korzysta z pomocy sztucznej inteligencji - nie tylko w swojej pracy zawodowej
Anna Popławska to nauczycielka, która już dzisiaj korzysta z pomocy sztucznej inteligencji - nie tylko w swojej pracy zawodowej (fot. rs)

Czat GPT, czyli generator tekstu od firmy Open AI może służyć nie tylko do zabawy. Algorytmy sztucznej inteligencji już teraz pomagają wielu nauczycielom, zwłaszcza tym uczących języków obcych. O tym, jak będzie wyglądała ich praca w przyszłości rozmawiamy z Anną Popławską

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Anna Popławska z warszawskiej firmy Edunation w tym tygodniu gościła na organizowanej w Puławach konferencji poświęconej wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w oświacie. Porozmawialiśmy z nią o tym, jak Chat GPT wpłynie na sposób nauczania języków obcych w szkołach.

Czy sztuczna inteligencja na przykładzie czatu GPT to przełom, który namiesza w polskiej edukacji?

– Uważam, że na pewno jest to rewolucja, która zmieni nie tylko edukację, ale także rynek pracy. Niektóre zawody odejdą do lamusa. Zagrożeni są programiści, bo podstawowe kodowanie bezbłędnie robi już Chat. Podobny los może spotkać copywriterów. Nauczyciele nie powinni się jednak niczego obawiać, bo jest to narzędzie, które może ułatwić im pracę. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że jeśli mam jakiś pomysł na przykład na prezentację, to zamiast siedzieć nad nią trzy noce, teraz zajmuje mi to trzy godziny.

Wystarczy tylko nauczyć się wykorzystać tę technologię do codziennej pracy. Jak pani to robi?

– Jestem anglistką, więc czat pomaga mi podsuwać pomysły na lekcje. Pisze mi wywiady z różnymi osobami, a materiały dla uczniów przygotowuje dosłownie w kilka sekund. Opiszę to na przykładzie czytanki. Mogę zwrócić się do czata, żeby napisał życiorys Roberta Lewandowskiego, którego moi uczniowie uwielbiają, z użyciem 20 czasowników nieregularnych. Potem dostaję odpowiedź i ją modyfikuję.

Mogę kolejnymi poleceniami wydłużyć tę czytankę, skrócić, zasugerować żeby użył prostszego języka, dostosował do dzieci w wieku 14 lat, zrobił ją bardziej zabawną itp.

Mogę polecić, żeby stworzył listę pytań do tego tekstu, by upewnić się, że uczniowie rozumieją jego treść. Czat może też wypisać 10 najważniejszych słówek z tłumaczeniami lub wkleić ten sam tekst zabierając kluczowe zwroty. To wszystko sprawia, że przygotowanie do lekcji zajmuje o wiele mniej czasu.

Z drugiej strony uczniowie również mogą z tego narzędzia korzystać, więc wydaje się, że zadawanie im pisemnej pracy domowej przestaje mieć sens.

– Z pewnością czat ułatwia oszukiwanie, bo uczniowie, którzy nie chcą pracować samodzielnie, nie muszą już zwracać się o pomoc do starszego rodzeństwa, czy rodziców. Ja uważam jednak, że zadawanie pisemnych prac domowych jest nieefektywne i dlatego zawsze byłam im przeciwna.

Zamiast przeładowywać dzieci tego rodzaju zadaniami, powinniśmy uczyć je poszukiwania wiedzy i wykorzystywania jej w nowoczesny sposób.

Jak w takim razie sztuczna inteligencja może pomóc dzieciom w nauce na przykład języka obcego?

– Najciekawszym zastosowaniem jest rozmowa z czatem na dowolny temat w obcym języku.

Ja uczę się włoskiego, więc piszę z nim po włosku i proszę go o to, żeby podczas naszej rozmowy wskazywał mi, gdzie robię błędy.

Mogę wkleić mu cały tekst jakiejś pracy po włosku i otrzymuję od niego feedback – zaznaczenie błędów, ich omówienie i poprawienie. To wszystko czat robi niesamowicie dobrze. Tak, jak prawdziwy nauczyciel.

Pozostaje pytanie, czy nauczyciele-ludzie w przyszłości zachowają swoje miejsca pracy, skoro część zadań już teraz może wykonywać za nich np. czat GPT. Czy mogą spać spokojnie obserwując rozwój tej technologii?

– Nie sądzę, żeby liczba etatów nauczycieli miała zmniejszyć się z powodu sztucznej inteligencji. Pamiętajmy o tym, że czat nie ma emocji, nie zna uczniów, ich problemów i niczego o nich nie wie. Nie rozumie tego, że ktoś może mieć gorszy dzień, lub czegoś nie zrozumieć. Maszyna tak szybko człowiekowi pod tym względem nie dorówna, więc nauczyciele nie powinni się tym martwić.

Nie znaczy to jednak, że powinni tę technologię lekceważyć. Jestem pewna, że ci z nich, którzy ją odrzucą, nie nauczą się jej wykorzystywać, będą pracowali ciężej i mniej efektywnie, mniej ciekawie z punktu widzenia ucznia.

Podsumowując: nie ma się czego bać, ale warto poznać zalety tej nowej technologii.

– To jest tak, jak z każdą nową rzeczą, która pojawiała się na przestrzeni lat. Do nowości często podchodzimy z dystansem, ale z biegiem czasu uczymy się z nich korzystać i przyzwyczajamy się do ich obecności w naszym życiu. W tym samym czasie tracimy nasze dawne, archaiczne umiejętności, bo pewna wiedza przestaje nam być na potrzebna. W ich miejsce wchodzą nowe, co jest naturalnym procesem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna
AKTUALIZACJA
galeria

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. Faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął 35-letni mężczyzna jadący motocyklem.

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków

Park Ludowy był w sobotę jak wielki tor nieszczęść i wypadków. Odbywały się tam okręgowe zawody w ramach XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy musieli pomagać i ratować osoby potłuczone, poparzone, nieprzytomne, omdlałe, ranne i połamane. Na szczęscie byli to tylko pozoranci.

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach
ZDJĘCIA
12 maja 2024, 8:00
galeria

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach

Kolejni ochotnicy rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 2 Lubelskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. 24 maja złożą uroczystą przysięgę.

Weekend w kinie. Na ekranie 6 najlepszych dokumentów
17 maja 2024, 19:00

Weekend w kinie. Na ekranie 6 najlepszych dokumentów

Sześć najlepszych dokumentalnych filmów zaprezentowanych na 21. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie do obejrzenia w Zamościu w majowy weekend.

Już po Juwenaliach. Tłumy na imprezie Politechniki Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Już po Juwenaliach. Tłumy na imprezie Politechniki Lubelskiej

Prawdziwe tłumy przyciągnęły sobotnie koncerty Juwenaliowe. Na terenach zielonych bawili się nie tylko studenci Politechniki Lubelskiej, która zorganizowała dwudniową imprezę.

Szybka akcja między regałami. Policjant dopadł złodzieja

Szybka akcja między regałami. Policjant dopadł złodzieja

Zawodowa czujność nie zawiodła policjanta chełmskiej komendy. W jednym z klientów sklepu "wyczuł" złodzieja. Zatrzymał go natychmiast.

Zaatakował dziecko. Chłopiec aż stracił przytomność

Zaatakował dziecko. Chłopiec aż stracił przytomność

Nie wiadomo, dlaczego to zrobił. 30-latek z Chełma odpowie za uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia 10-letniego chłopca. Zaatakował dziecko w sklepie.

Wyścigi na wodzie. Pływali o puchar rektora Politechniki Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Wyścigi na wodzie. Pływali o puchar rektora Politechniki Lubelskiej

Słońce świeciło, a wiatr nieźle wiał. To były znakomite warunki do pływania z żaglem. Na Zalewie Zemborzyckim odbyły się w sobotę regaty. Do wygrania był puchar rektora Politechniki Lubelskiej.

Polak wciąż bez wygranej na PGE Narodowym. Pięciu zawodników Orlen Oil Motoru na torze, tylko jeden w finale

Polak wciąż bez wygranej na PGE Narodowym. Pięciu zawodników Orlen Oil Motoru na torze, tylko jeden w finale

W sobotę w Warszawie odbyła się kolejna edycja Orlen FIM Speedway Grand Prix. Tłumnie zgromadzona na trybunach Stadionu Narodowego publiczność czekała na wygraną Polaka, ale musiała zadowolić się „jedynie” drugim miejscem Bartosza Zmarzlika. W sumie na torze zaprezentowało się aż pięciu zawodników mistrza Polski – Orlen Oil Motoru Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium