Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelski biznes

21 września 2019 r.
13:41

"Sztuczna kość". Kiedy lubelski wynalazek trafi na rynek?

0 7 A A
Prof. n. farm Grażyna Ginalska (z prawej) i dr hab. n. farm. Anna Belcarz<br />
Prof. n. farm Grażyna Ginalska (z prawej) i dr hab. n. farm. Anna Belcarz
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Działamy w specyficznej dziedzinie jaką jest biotechnologia, gdzie czas ma kluczowe znaczenie. Na efekty eksperymentów czy badań trzeba czekać, nie mamy gotowych odpowiedzi z dnia na dzień - rozmowa z Anną Kasprzak-Czelej, wiceprezes lubelskiej spółki Medical Inventi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Medical Inventi to połączenie nauki i biznesu. Skąd pomysł na taką firmę?

- Nasza spółka, która działa od 2011 roku, powstała na potrzeby komercjalizacji konkretnego wynalazku naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Chodzi o kompozyt kościozastępczy, znany jako „sztuczna kość”, który opracowały w szczególności prof. Grażyna Ginalska i dr hab. n. farm. Anna Belcarz. Udziałowcami w spółce poza autorkami wynalazku i Uniwersytetem, byli inwestorzy prywatni. W 2014 roku firma została przekształcona w spółkę akcyjną i od tego momentu rozpoczął się jej dynamiczny rozwój w sferze biznesowej.

• Co już udało się osiągnąć?

- Działamy w specyficznej dziedzinie jaką jest biotechnologia, gdzie czas ma kluczowe znaczenie. Na efekty eksperymentów czy badań trzeba czekać, nie mamy gotowych odpowiedzi z dnia na dzień. Jednak nagrody w dziedzinie nauki przyznawane temu wynalazkowi i tytuł Polskiego Produktu Przyszłości świadczą o jego wartości i potencjale. W latach 2012-2015 kompozyt po raz pierwszy wykorzystano w leczeniu wieloodłamowych złamań z ubytkami tkanki kostnej u ludzi. Wykonano pięć zabiegów implantacyjnych z zakresu chirurgii urazowej i ortopedii. Teraz znowu jesteśmy po kolejnych kilku operacjach eksperymentalnych prowadzonych przez specjalistów z SPSK1 w Lublinie. Chodzi o bardzo trudne przypadki urazów z ubytkami kości. W trakcie zabiegów pacjentom wszczepiana była „sztuczna kość”. W kwietniu tego roku operowany był pierwszy pacjent, wiec trudno na razie mówić o pełnych efektach zabiegu. Lekarze wskazują, że zrost to kwestia pół roku, a nawet roku. Nie mamy natomiast żadnych informacji, żeby w którymkolwiek przypadku wystąpiły efekty uboczne.

• Kiedy "sztuczna kość" pojawi się na rynku?

- Jesteśmy tuż przed rozpoczęciem kluczowej fazy badań klinicznych, którymi zainteresowane są ośrodki medyczne z różnych części Polski m.in. z Krakowa, z którym już mamy podpisaną umowę. Przygotowujemy się do wizyty inicjującej w Krakowie, podczas której ustalimy szczegóły tego badania. Potem możemy zacząć rekrutację pacjentów.

Równolegle z prowadzeniem badań klinicznych staramy się o certyfikację kompozytu FlexiOss. Prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku nasz produkt trafi na rynek i będzie używany przez polskie szpitale już nie na zasadzie eksperymentu tylko przy standardowych operacjach ortopedycznych. Potencjał tego produktu jest ogromny, a konkurencja, jeśli wziąć pod uwagę produkty o podobnych właściwościach, jest relatywnie niewielka.

• Jest szansa, że "sztuczna kość" trafi na rynki zagraniczne?

- Jak najbardziej. Nie chcemy ograniczać się tylko do Polski, chociaż jest to dla nas najważniejszy rynek. Jest szansa, że będziemy mogli wejść na rynek arabski i azjatycki. Braliśmy niedawno udział w targach w Dubaju i Singapurze, gdzie zainteresowanie naszym produktem było ogromne. Pod uwagę bierzemy też Unię Europejską, a także Stany Zjednoczone, gdzie już w ramach grantu (chodzi o granty na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie Polskich Produktów Przyszłości - przyp. aut.) naukowego staramy się o dopuszczenie naszego produktu na rynek.

Żeby wejść na zagraniczne rynki potrzebujemy linii technologicznej, bo w tym momencie kompozyt jest produkowany w laboratorium, przez co mamy ograniczone możliwości. Linia technologiczna powinna być gotowa w połowie przyszłego roku i wtedy będziemy mogli działać bardziej intensywnie.

• Czy poza kompozytem spółka chce wprowadzić na rynek inne wynalazki?

- W tym momencie skupiamy się na wprowadzeniu na rynek „sztucznej kości”, co wynika z tego, że te działania są najbardziej zaawansowane. Nie znaczy to jednak, że nie interesujemy się innymi wynalazkami. Przeciwnie, monitorujemy sytuację i na pewno będziemy chcieli wprowadzać na rynek inne, podobne do kompozytu produkty. Od tego zaczynaliśmy i mamy na ten temat największą wiedzę. Zależy nam też, żeby zachować pewną konsekwencję.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czarna seria na granicy. Kolejni żołnierze ranni

Czarna seria na granicy. Kolejni żołnierze ranni

Czarna seria na polsko-białoruskiej granicy. Kolejni dwaj żołnierze trafili do szpitala, po tym jak zostali zaatakowani przez cudzoziemców.

Pociąg nadjeżdżał. Mężczyzna leżał na torach

Pociąg nadjeżdżał. Mężczyzna leżał na torach

49-latek leżał na torach. Przejechał po nim pociąg. Mężczyzna zginął na miejscu.

Tak wyglądał pies przed i po interwencji

Bez wody i jedzenia. Zaniedbany piesek odebrany właścicielowi

Pies przebywał w brudzie i bez dostępu do wody. Zwierzę zostało odebrane właścicielowi

Klubowa legenda odchodzi z Górnika Łęczna po 20 latach!

Klubowa legenda odchodzi z Górnika Łęczna po 20 latach!

Kibice Górnika Łęczna nie zdążyli jeszcze na dobre pogodzić się z porażką swoich ulubieńców w półfinałowym meczu barażowym o PKO BP Ekstraklasę po rzutach karnych z Motorem Lublin, a tuż po zakończeniu meczu otrzymali kolejny potężny cios. Legenda klubu – Veljko Nikitović w czwartek późnym wieczorem zakomunikował, że odchodzi z Górnika po 20 latach!

Bożena Lecyk
radzyń podlaski

"Dociekliwa kobieta". To ona będzie prawą ręką bezpartyjnego burmistrza

Już wiadomo kto będzie prawą ręką bezpartyjnego burmistrza Jakuba Jakubowskiego. Jego zastępczynią została Bożena Lecyk, doświadczona radna z Radzynia Podlaskiego.

Wyrodny syn zgotował ojcu domowe piekło

Wyrodny syn zgotował ojcu domowe piekło

45-latek z gminy Włodawa znęcał się nad swoim ojcem. Odpowie za to przed sądem.

Na czym polega montaż klimatyzacji?

Na czym polega montaż klimatyzacji?

Na montaż klimatyzacji w domu lub biurze decyduje się coraz więcej osób. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala utrzymać we wnętrzu optymalną temperaturę, a także pozbyć się kurzu i alergenów, zalegających w powietrzu. W sklepach są różnego rodzaju klimatyzatory, różniące się m.in. wydajnością chłodzenia, dlatego każdy może wybrać urządzenia spełniające wszystkie potrzeby.

Jak Skutecznie Uczyć się Języka Angielskiego z Podręczników?

Jak Skutecznie Uczyć się Języka Angielskiego z Podręczników?

Uczenie się języka angielskiego może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi narzędziami i strategiami można osiągnąć znaczące postępy. Jednym z popularnych podręczników do nauki angielskiego jest "Focus 3 Second Edition". W tym artykule przedstawimy, jak skutecznie korzystać z tego podręcznika, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

Hetman Zamość pokonał w ramach 28. kolejki Victorię Łukowa

Wygrane Hetmana i Tanwi w meczach otwarcia 28. kolejki zamojskiej klasy okręgowej

28. kolejka „najciekawszej ligi świata” rozgrywana jest od czwartku do niedzieli. W rozegranych w Boże Ciało spotkaniach Hetman Zamość pokonał u siebie Victorię Łukowa, a Tanew Majdan Stary na własnym stadionie okazała się minimalnie lepsza od Grafa Chodywańce

Ogłoszenie PGE Obrót S.A.

Ogłoszenie PGE Obrót S.A.

Marek Popiołek (pierwszy z prawej) jest ponoć w gronie kandydatów na następcę Artura Gronka w Lublinie

Polski Cukier Start Lublin rozgląda się za nowym trenerem. Lista kandydatów jest bardzo długa

Polski Cukier Start Lublin rozgląda się za nowym trenerem. Kto zastąpi Artura Gronka? Kandydatów jest przynajmniej kilku.

Artur Metody Kozłowski i Sławomir Ożgo
Zamość

Czystki w miejskich spółkach. Są nowi prezesi w ZGL i MZK

Po PGK, TBS i szpitalu przyszedł czas na kolejne miejskie spółki. Prezydent Zamościa właśnie poinformował, że nowi prezes są w Miejskim Zakładzie Komunikacji oraz Zakładzie Gospodarki Lokalowej.

Buty do wody - Co to jest? Kiedy warto je kupić?

Buty do wody - Co to jest? Kiedy warto je kupić?

Buty do wody to specjalnie zaprojektowane obuwie przeznaczone do noszenia w środowisku wodnym. Charakteryzują się one wyjątkową konstrukcją, która umożliwia wygodne poruszanie się po mokrych i śliskich powierzchniach. Głównym celem tych butów jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w wodzie oraz na lądzie w miejscach, gdzie podłoże jest nierówne, kamieniste lub śliskie.

Bloczki samokopiujące: Niezastąpione narzędzie w biznesie i codziennym życiu

Bloczki samokopiujące: Niezastąpione narzędzie w biznesie i codziennym życiu

Bloczki samokopiujące to niezwykle praktyczne narzędzie, które zyskuje na popularności w różnych dziedzinach życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Dzięki swojej unikalnej funkcji, umożliwiają one szybkie i łatwe kopiowanie ręcznie pisanych dokumentów bez potrzeby używania tradycyjnych metod kserograficznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym są bloczki samokopiujące, jak działają oraz jakie mają zastosowania.

Gabriela Szewczyk
Prognoza z Dziennikiem
film

Upalnie, ale burzowo. Pogoda na weekend

Jaki będzie weekend? Jak zawsze z odpowiedzią spieszą meteorolodzy z UMCS, którzy dla Was przygotowali prognozę pogody. Meteorolog dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!