Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

7 kwietnia 2022 r.
12:15

Szukali skarbów w polu, namierzyła ich policja. W mieszkaniu mieli m.in. denar Marka Aureliusza

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
31 2 A A
Wszystkie znalezione u młodych ludzi przedmioty są na razie dowodami w sprawie, ale archeolog miał już okazję je obejrzeć
Wszystkie znalezione u młodych ludzi przedmioty są na razie dowodami w sprawie, ale archeolog miał już okazję je obejrzeć (fot. Wiesław Koman/UOZ)

Policjanci z Potoku Górnego jeszcze prowadzą postępowanie wyjaśniające, ale archeolodzy już zacierają ręce. Bo przedmioty, które mieli w swoich domach dwaj młodzi mieszkańcy powiatu biłgorajskiego mogą porzyczynić się do rozpoczęcia nowych badań naukowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Była noc w drugiej połowie lutego, gdy policjanci zauważyli w miejscowości Lipiny Górne Lewki (gm. Potok Górny) dwóch mężczyzn chodzących po polach z wykrywaczami metali. – Obaj zostali zatrzymani, to mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w wieku 21 i 22 lat – informuje Joanna Pilarska z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Dodaje, że młodzieńcy nie mieli pozwolenia na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali, a tego wymaga ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Karą za złamanie przepisów może być grzywna albo nawet 2 lata więzienia. Na razie nie wiadomo, czy ci poszukiwacze ją poniosą. – Postępowanie w tej sprawie jeszcze trwa – zastrzega Pilarska.

Działalność i zdobycze mieszkańców powiatu biłgorajskiego już zainteresowały archeologów. Lubelski Urząd Ochrony Zabytków przekazał, że w momencie zatrzymania młodzi ludzie mieli przy sobie kilkanaście metalowych przedmiotów, m.in. bilon z okresu PRL, ale w domach znacznie więcej, ok. 600 różnych przedmiotów pochodzących z poszukiwań.

– Wartość tego odkrycia jest duża, zwłaszcza pod względem naukowym. Bo przedmioty te zostały znalezione w regionie, gdzie dotąd tego rodzaju znalezisk było niewiele, a badania prowadzono rzadko – mówi Wiesław Koman z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

To on jeździł kilka dni temu do policyjnego posterunku w Potoku Górnym, aby obejrzeć i ocenić przedmioty znalezione u poszukiwaczy. Zdaniem archeologa, na szczególną uwagę zasługują, m.in. srebrny ort z 1754 r., czyli 18 groszy z czasów Augusta III Sasa, półtorak (2 grosze) z okresu rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego, denar Marka Aureliusza datowany na ok. 170 r. n.e. czy 120 miedzianych „boratynek”, szelągów Jana Kazimierza z poł. XVII w.

Wiesławowi Komanowi w oczy rzuciły się też np. żydowska pieczęć, najpewniej z przełomu XIX i XX wieku, ale również miedziane, brązowe i srebrne pierścionki i obrączki, których używano najprawdopodobniej w okresie od XVIII do XX wieku.

Na razie wszystko to, wraz z zabezpieczonymi przez policję innymi znaleziskami, np. kulami muszkietowymi, pociskami karabinowymi, ale też carską klamrą pasa wojskowego, znajduje się w policyjnych depozytach, bo to dowody w sprawie.

– Czekam z niecierpliwością na zakończenie postępowania, by móc jeszcze dokładniej przyjrzeć się wszystkim tym przedmiotom. Być może znajdą się wśród nich inne „perełki” – mówi Wiesław Koman. Chciałby też porozmawiać z poszukiwaczami, aby ustalić, w jakich konkretnie rejonach i miejscowościach wydobywali z ziemi te przedmioty. – Był tam m.in. orzełek, który nosili żołnierze I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Byłoby znakomicie dowiedzieć się, gdzie go znaleziono – dodaje Koman. Mówi, że te ustalenia z pewnością pomogłoby w wyznaczeniu miejsc stanowisk archeologicznych i prowadzeniu badań w przyszłości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło we wtorek w powiecie tomaszowskim. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika
Dzień Wschodzi
film

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika

Nowy burmistrz Świdnika a koalicja PIS, PO, PSL – jak jest w rzeczywistości? Co mówi na ten temat Marcin Dmowski? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy w cyklu - Dzień Wschodzi, w której gościem Krzysztofa Kota jest nowy włodarz Świdnika.

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah
10 sierpnia 2024, 10:00
galeria

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah

Miłośnicy wina już mogą odliczać dni do tegorocznej edycji Zamojskiego Winogrania, festiwalu win polskich, który w jedną z wakacyjnych sobót odbędzie się na Starym Mieście w Zamościu. Wejściówki są już w sprzedaży. Wiadomo, co w programie: wiele atrakcji.

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Przed zespołami z grupy czwartej III ligi 30. kolejka. Domowe spotkanie z Wisłoką Dębica czeka piłkarzy Świdniczanki. Reszta naszych ekip zagra na wyjazdach. Wszystkie spotkania z udziałem zespołów, z województwa lubelskiego rozpoczną się o godz. 17.

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Czas egzaminów w pełni. Ósmoklasiści z całej Polski dzisiaj zmierzy się z królową nauk.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium