Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 października 2022 r.
17:19

Praca w Służbie Więziennej. Co można robić, ile można zarobić?

0 0 A A

Jak sprawnie unieszkodliwia się buntujących więźniów pokazali w Targach Lublin funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Ale praca w tej służbie mundurowej to propozycja nie tylko dla osób wyszkolonych w sztukach walki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pozwólcie mi jeszcze raz zadzwonić do żony – krzyczy więzień i jednocześnie demoluje celę. Nie słucha poleceń strażnika więziennego o spokój i opuszczenie celi. Do akcji wkracza więc Grupa Interwencyjna Służby Więziennej, a po kilku chwilach więzień jest unieszkodliwiony. To jeden ze scenariuszy jaki zaprezentowali w czwartek w Lublinie funkcjonariusze podczas pokazu specjalnego na Targach #Więziennictwo2022.

– To formacja nakierowana na usuwanie bardzo poważnych sytuacji kryzysowych np. tłumienie buntów w więzieniach, neutralizowanie agresywnych osadzonych, którzy mówiąc językiem popularnym dymią. Te osoby trzeba profesjonalnie obezwładnić, czasami użyć środków przymusu bezpośredniego – mówi Piotr Godzina, dyrektor projektów dla służb mundurowych w Targach Lublin.

Funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej są czasami nazywani komandosami więziennymi.

– Służą w nich specjalnie wyselekcjonowani funkcjonariusze. To oni konwojują więźniów niebezpiecznych, robią kontrole generalne, przeszukują cele i są właściwie dostępni 24 godziny na dobę. To są funkcjonariusze, którzy w większości są albo instruktorami strzelectwa albo samoobrony – mówi ppłk Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Ale Służba Więzienna szuka nowych pracowników również na mniej wymagające stanowiska.

– Więzienie to takie małe miasto i właściwie każdy jest nam potrzebny. Poczynając od wychowawców, psychologów, lekarzy, pielęgniarek, czy ratowników medycznych. Ale potrzebujemy również inżynierów, informatyków, mamy działy kwatermistrzowskie, mamy kierowców, osoby zajmujące się wyżywieniem – wylicza ppłk Bartłomiej Turbiarz.

Żeby zostać strażnikiem więziennym trzeba mieć co najmniej wykształcenie średnie i polskie obywatelstwo.

– Trzeba też przejść oczywiście pozytywnie weryfikację, czyli komisję lekarską. Cechy psychofizyczne także są ważne, bo to nie jest praca dla każdego. Jest to praca naprawdę bardzo wymagająca, ale też dająca duże możliwości rozwoju naszym funkcjonariuszom i pracownikom – zachwala ppłk Turbiarz.

Wynagrodzenie funkcjonariusza, który zaczyna pracę w Służbie Więziennej to około 3600 złotych na rękę, a osoby do 26 roku życia, która jeszcze nie musi płacić podatku, to około 3 900 złotych na rękę.

– Musimy jeszcze pamiętać o benefitach, które daje Służba Więzienna. Jesteśmy służbą państwową, więc pensja zawsze jest na 1-ego, mamy trzynastkę, mamy tak zwaną mundurówkę raz w roku, czyli wyposażenie za mundury. Są zwroty za dojazdy do pracy i płatności za chorobowe. Polega to na tym, że jeżeli kolega jest na zwolnieniu lekarskim to później te pieniądze wracają do osoby, która go zastępowała – mówi ppłk Turbiarz.

W województwie lubelskim Służba Więzienna ma 10 zakładów karnych i aresztów śledczych oraz cztery oddziały zewnętrzne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty