Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 kwietnia 2019 r.
20:01

Taksówkarze z Lublina kontra kierowcy z aplikacji. Jest odpowiedź Bolt [wideo]

0 47 A A

Wydania zakazu działalności gospodarczej na terenie Polski dla Ubera i Bolta żądają lubelscy taksówkarze. We wtorek złożyli w tej sprawie petycję u wojewody

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sprzeciwiamy się bezprawiu i szerzącej się degradacji polskiego przedsiębiorcy–taksówkarza – podkreślają autorzy petycji i wskazują na nieuczciwą konkurencję ze strony kierowców, którzy wożą pasażerów dzięki popularnym aplikacjom.

– Pasażer jadąc z takimi firmami nigdy tak naprawdę nie wie, na kogo trafi. To bardzo duże ryzyko. Kierowcy nie mają m.in. badań lekarskich, zaświadczenia o niekaralności. Nie tak dawno w Krakowie był przypadek, kiedy klientka oskarżyła kierowcę o molestowanie i próbę gwałtu – mówi Michał Krzak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego w Lublinie.

– Bardzo złudne są też obietnice o tanich przejazdach, bo można się naciąć. W czasie, kiedy ruch jest wzmożony, kwota, którą ostatecznie zapłacimy może być nawet wyższa niż ta, którą zapłacilibyśmy w taksówce – zauważa Paweł Maruszak, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Taksówkarzy i dodaje, że w razie kłopotów bardzo trudno złożyć reklamację. – Podobnie jest z odszkodowaniem po wypadku. Można o nim zapomnieć. Zostaje tylko powództwo cywilne.

Zdaniem taksówkarzy naciągani są nie tylko klienci, ale też potencjalni kierowcy. – Firmy mamią ich szybkim i wysokim zarobkiem, a w razie nieszczęścia firma umywa ręce, nie ponosi żadnej odpowiedzialności, która w całości spada na kierowcę – podkreśla Maruszak.

– Każdy kierowca rozpoczynający współpracę musi przedstawić następujące dokumenty: numer i serię dowodu osobistego/paszportu/karty pobytu; numer prawa jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz zaświadczenie o niekaralności. Musi też podpisać zgodę na regulamin korzystania z aplikacji – odpiera zarzuty Alex Kartsel, country manager Bolt na Polskę i dodaje: Stoimy na stanowisku, że powinna zostać wprowadzona jedna licencja dla wszystkich, tak, aby wszyscy kierowcy wykonujący przewóz osób funkcjonowali na rynku na tych samych zasadach i prawach.

– Problem z „kierowcami z aplikacji” nie znika. Widać wyraźnie ofensywę firm, które zaczynają działać w kolejnych miastach w Polsce. W miejsce ukaranych przez nas kierowców pojawiają się nowi. Mamy nawet takie sytuacje, że kierowcy, których kontrolowaliśmy i nałożyliśmy na nich kary, nadal jeżdżą – podkreśla Paweł Gruszka, naczelnik Wydziału Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Lublinie. – Pocieszające jest to, że Główny Inspektor Transportu utrzymał w mocy nasze decyzje nakładające kary na kierowców, dzięki czemu nie ma wątpliwości, co do nielegalności ich działań.

Pełne stanowisko firmy Bolt

Bezpieczeństwo naszych pasażerów jest dla nas priorytetem. Każdy kierowca rozpoczynający współpracę z aplikacją musi przedstawić następujące dokumenty: numer i serię dowodu osobistego/paszportu/karty pobytu; numer prawa jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz zaświadczenie o niekaralności i podpisać zgodę na regulamin korzystania z aplikacji. Umowa podpisywana jest z licencjonowanym partnerem Bolt. Pasażer zamawiający usługę zna numer rejestracyjny samochodu i dane kierowcy. Po ukończonym kursie, ma możliwość wystawienia oceny kierowcy za wykonany kurs – co dla nas stanowi kluczowe źródło informacji na temat satysfakcji z przejazdu.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, która w obecnym kształcie nie reguluje precyzyjnie wymogów odnośnie do działania innowacyjnych usług ride-hailingowych. Zależy nam, aby nowe przepisy jasno regulowały wymagania odnośnie do przewozu osób w naszym modelu biznesowym, który nie istniał na rynku w momencie wejścia w życie ustawy. W obecnej propozycji zmian do ustawy uwzględnione są zarówno licencja taksówkarska, jak i licencja na przewóz osób. Pierwsza z nich wiąże się ze zwiększonymi wymaganiami, ale daje taksówkarzom większe prawa, jak np. korzystanie z bus pasów, możliwość przewozu fotelików, jak i korzyści podatkowych w postaci rozliczenia ryczałtowego (według tzw. karty podatkowej). Kierowcy współpracujący z Bolt rozliczają się na zasadach ogólnych.

Bolt stoi na stanowisku, że wprowadzona zostać powinna jedna licencja dla wszystkich tak, aby wszyscy kierowcy wykonujący przewóz osób funkcjonowali na rynku na tych samych zasadach i prawach. Jednocześnie chcielibyśmy, aby wymagania dotyczące wyposażenia samochodów zostały zmniejszone. Dotyczy to m.in obowiązku posiadania taksometrów, które w XXI wieku, są przeżytkiem. Aplikacje, przy funkcjonującej technologii GPS, precyzyjnie potrafią obliczyć odległość między punktem początkowym przejazdu a punktem docelowym. Dodatkowo, pasażer otrzymuje informację o kwocie za przejazd przed jego rozpoczęciem. Oczywiście, kwota może ulec zmianie, jeśli zdecydujemy się na zmianę trasy podczas przejazdu. Wyłączenie taksometru z obowiązkowego uposażenia, wyklucza też możliwość jego wyłączenia podczas kursu. Przy zastosowaniu aplikacji, każdy kurs jest rejestrowany.

Rozpoczynając współpracę z aplikacją Bolt, kierowcy mogą liczyć na początkowe bonusy, zaczynające się już od 200 zł dodatkowego zarobku za 10 przejazdów a dochodzące nawet do 600 zł. Bez wymaganej minimalnej liczby przejazdów w tygodniu. Każdy sam decyduje ile jeździ.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty