sobota, 24 marca 2018 r.

Tomaszów Lubelski

Hrubieszów, Tomaszów Lubelski. Kwesta na zaniedbane groby

Autor: ask

Na początku lipca na nekropoliach w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim odbędą się zbiórki funduszy na odnowienie grobów.

Wolontariusze oraz członkowie Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie będą prowadzili kwestę 1 listopada w godz. 9-15.

– Pieniądze przeznaczone zostaną na renowację zabytkowych nagrobków, pomników oraz kaplicy cmentarnej na hrubieszowskim cmentarzu – informuje Włodzimierz Piątkowski, przewodniczący Komitetu. – Dotychczas podczas kwest zebrano ponad 93 tys. zł. Komitet otrzymał też 13 tys. zł dofinansowania od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Za te pieniądze odnowiono 26 zabytkowych pomników, w tym pochodzący z 1910 r. nagrobek księdza Piotra Kozłowskiego Onufrewicza, proboszcza parafii prawosławnej w Wakijowie.
1 i 2 listopada będzie też prowadzona zbiórka na wszystkich nekropoliach w Tomaszowie Lubelskim.

– To już piata edycja akcji – mówi Andrzej Dziuba, ze Społecznego Komitetu Odnowy Miejsc Pamięci. – Poprzednie kończyły się dużymi sukcesami. W ubiegłym roku udało nam się zebrać ok. 17 tys. zł.

Pieniądze przeznaczono na ekshumacje nieznanego żandarma pochowanego do tej pory na cmentarzu w Leliszkach i przeniesienie jego szczątek do mogiły na cmentarzu wojennym w Tomaszowie Lubelskim. Trwa też budowa pomnika partyzanta Jana Wójtowicza oraz remont innego wojennego nagrobka.

– Przygotowujemy też nową tablice pamiątkowej na Smoczej Jamie czyli Izbie Pamięci Terroru Komunistycznego znajdującej się w budynku dawnego więzienia UB. Byli tam przetrzymywani i mordowani przeciwnicy komunizmu, głównie żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich – dodaje Dziuba.

Na co przeznaczone zostaną zebrane w tym roku pieniądze jeszcze nie wiadomo. Członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Miejsc Pamięci czekają na propozycje mieszkańców miasta o tym, jakie potrzeby wymagają jak najpilniejszego zrealizowania (tel. 508 -165- 318).

– Na razie cieszymy się, że w tegorocznej kweście udział weźmie ok. 100 wolontariuszy, w tym bardzo wielu młodych ludzi. Zainteresowanie akcją jest bardzo duże – podkreśla Andrzej Dziuba.

Czytaj więcej o: Tomaszów Lubelski Hrubieszów
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 października 2016 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakaś zmiana zwyczajów teraz w lipcu zbierają???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!