Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

12 grudnia 2021 r.
13:25

Uchodźcy z Afganistanu znaleźli w Polsce nowy dom. Swoje mieszkanie zaoferował im prezydent miasta

119 1 A A

Spakowani do kilkunastu pudeł, w sobotę wsiedli do busa, który przyjechał po nich do Bezwoli koło Radzynia Podlaskiego i zabrał do nowego domu. Pomocną dłoń do rodziny uchodźców z Afganistanu wyciągnęli mieszkańcy Bielska-Białej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sobotę wieczorem Mohsena tuląc na rękach małego Mohammeda Adnana wysiadła z busa na Rynku w Bielsku-Białej. Mąż Mohseny, Salim uścisnął dłoń z kilkoma osobami, które przyszły ich przywitać. Wśród nich jest Grażyna Staniszewska, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, a w przeszłości posłanka, senatorka i europosłanka. To na zaproszenie jej organizacji rodzina Salima i Mohseny będzie mogła rozpocząć normalne życie, poza ośrodkiem dla cudzoziemców.

– W Bielsku mamy 18. Batalion Szturmowo-Desantowy, który był w Afganistanie, był w Iraku. I tu i tu korzystał z pomocy miejscowej ludności. Wydawało nam się, że Bielsko ma jakiś dług i jeżeli rodziny uciekają przed Talibami, przed represjami, a nawet wiemy, że życie obu tych rodzin było zagrożone, to my jako bielszczanie powinniśmy na to zareagować – tłumaczy Grażyna Staniszewska.

O rodzinie uciekinierów z Kabulu pisaliśmy już w Dziennika Wschodniego. Salim za poprzedniego rządu pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i kiedy Talibowie doszli do władzy dostał ostrzeżenie, że zostanie zabity. Cudem udało im się dostać do jednego z samolotów, który wysłał do Kabulu polski rząd. W ten sposób cała trójka dotarła do Warszawy, a następnie zamieszkała w Bezwoli koło Radzynia Podlaskiego, w ośrodku dla cudzoziemców. Z powodu choroby niespełna rocznego synka Adnana dużo czasu spędzili jednak w polskich szpitalach: m.in. w Lublinie i Zabrzu. W tym ostatnim chłopiec przeszedł operację serca. Adnan ma także zdiagnozowany zespół Downa. Dwa tygodnie temu cała trójka otrzymała w Polsce status uchodźcy i ochronę międzynarodową.

Zamieszkają u prezydenta

W Bielsku-Białej przez najbliższych kilka miesięcy zamieszkają u samego prezydenta miasta, Jarosława Klimaszewskiego, który udostępni im należące do siebie mieszkanie. Otrzymają też wsparcie, dzięki któremu będą mogli rozpocząć proces usamodzielniania się w Polsce. Razem z nimi do Bielska-Białej przyjechał również Siraj, kolejny Afgańczyk, który musiał ratować się ucieczką z kraju. Jego sytuacja jest również skomplikowana, choć inna, bo Siraj nie mógł zabrać za sobą rodziny. Teraz uczy się języka polskiego, chce zdobyć polskie prawo jazdy, znaleźć pracę i sprowadzić rodzinę do Polski.

Tęsknota za ojczyzną

W sobotę rano towarzyszyłem całej czwórce podczas pakowania się w Bezwoli. Pakunki z mieszkania w ośrodku pomagali wynosić ich krajanie – Afgańczycy, którzy wciąż szukają swojej szansy na rozpoczęcie u nas nowego życia. Jeden z mężczyzn mówi, że jest elektrykiem i dopytuje, gdzie w Polsce najlepiej znaleźć pracę w takim zawodzie. Na koniec jeszcze pożegnalne uściski i wspólne zdjęcie. A kiedy Mohsena wsiada do busa, nagle zaczyna bardzo płakać. Salim tłumaczy mi, że to z powodu flagi Afganistanu, która przyjechała tu z Bielska-Białej. Małżeństwo na każdym kroku wspomina swoje dobre życie, dom i bliskich, których musieli zostawić w Kabulu.

Czemu nie pomagać?

Za kierownicą busa, który do Bezwoli jechał całą noc zasiadł Jarosław Matoga, nauczyciel wychowania fizycznego z Bielska-Białej i jego syn Mikołaj. – Syn powiedział, że wprawdzie nie możemy wyciągać ludzi z lasu i pomagać im na granicy. Ale skoro tutaj są ludzie, którzy chcą zostać w naszym kraju i godnie żyć, to czemu mielibyśmy im nie pomóc – mówi Jarosław.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi na sezon 2023/2024. Już w pierwszej kolejce Górnik Łęczna zagra z beniaminkiem rozgrywek, a w trzeciej serii gier pojedzie na mecz ze spadkowiczem z PKO BP Ekstraklasy

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy
DZIEŃ KARIERY
galeria

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy

20-latkom nie brakuje kreatywności, choć odnalezienie się w zawodzie do najłatwiejszych nie zawsze należy. Z pomocą przychodzi Dzień Kariery, który po pandemicznej przerwie zagościł na Akademii Wincentego Pola w Lublinie.

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem
14 czerwca 2024, 18:00

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem

Diuna: Część druga to imponujące widowisko z gatunku science fiction. W najbliższy piątek będzie można obejrzeć tą superprodukcję w kinie lubelskiego Centrum Kultury. A po filmie: dyskusja z udziałem Jakuba Majmurka, krytyka filmowego i publicysty.

Zuzanna Kulińska (numer 99) poprzedni sezon spędziła w Polkowicach

Z drużyny obecnych mistrzyń do byłych mistrzyń. Polski Cukier AZS UMCS ma nową zawodniczkę

W środowy wieczór Polski Cukier AZS UMCS ogłosił kolejny transfer. Tym razem kontrakt z lubelskim zespołem podpisała 23-letnia Zuzanna Kulińska, która sezon 23/24 spędziła w drużynie mistrzyń Polski z Polkowic. Teraz przenosi się jednak do byłych mistrzyń, gdzie ma odgrywać znacznie większą rolę.

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Dzisiaj w godzinach południowych z wysokości spadł pracownik wykonujący prace dla jednej z firm działających na terenie należącym do Zakładów Azotowych w Puławach. Mimo interwencji ratowników mężczyzna zmarł.

Avia pozytywnym akcentem zakończyła sezon 23/24
film

Trzeba było grać dogrywkę, ale Avia jednak lepsza od Startu Krasnystaw w finale Pucharu Polski

Czwartoligowy Start Krasnystaw napsuł mnóstwo krwi faworyzowanej Avii w finale wojewódzkiego Pucharu Polski. Świdniczanie długo nie mogli znaleźć sposobu na defensywę rywali. Udało się dopiero w dogrywce, kiedy dwie bramki rezerwowego Arkadiusza Maja zapewniły gościom zwycięstwo.

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie
DO CZYTANIA
7 września 2024, 10:00

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie

Książkoholicy z Lublina i okolic nie muszą jechać na Targi książek do Krakowa czy Warszawy. Już we wrześniu taka impreza będzie w Lublinie.

Bajkowy festiwal w Łęcznej
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Bajkowy festiwal w Łęcznej

Dla wszystkich – dużych i małych – miłośników muzyki i bajek: finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej. Kiedy? W sobotę 15 czerwca w Centrum Kultury w Łęcznej.

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

40-letnia mieszkanka Lublina, za namową mężczyzny poznanego na portalu randkowym, przekazała na zagraniczne rachunki bankowe ponad milion złotych. Myślała, że inwestuje w złoto.

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Kierująca toyotą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu motocykliście.

Tomasz Szabłowski
100 DNI KURATORA

Obietnice, pomysły i audyty, czyli jak funkcjonuje lubelska oświata

1 marca Tomasz Szabłowski został nowym lubelskim kuratorem oświaty. Wcześniej był dyrektorem w XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Dzisiaj kurator podsumował swoje pierwsze 100 dni na nowym stanowisku. Poinformował także, na jakim etapie są działania dotyczące przypadku ze szkoły z Miłocina

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY
(do)RADCY
film

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcaście z cyklu (do)RADCY! PREMIERA odcinka o 18.00.

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?
TERMINY I MIEJSCA

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?

Szybsze wykrycie zmian nowotworowych to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia. Mobilne gabinety do mammografii przejadą przez województwo.

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

To wielka strata dla świdnickiej społeczności. Po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Stefańczyk, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, radny obecnej kadencji Rady Powiatu.

Cebula będzie królować w Urzędowie 
Patronat Dziennika Wschodniego

Cebula będzie królować w Urzędowie 

Nie masz planów na niedzielę? A lubisz cebulę i dobre jedzenie? Koniecznie zajrzyj do Urzędowa na cebulową biesiadę po urzędowsku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium