Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2020 r.
9:34

W upały odcięli ludziom wodę. Mieszkaniec: Prezes Lubelskiego Klubu Jeździeckiego "tak sobie postanowiła"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 2 A A
W budynku przy Ciepłej 7 są trzy lokale komunalne, mieszka w nich dziewięć osób
W budynku przy Ciepłej 7 są trzy lokale komunalne, mieszka w nich dziewięć osób (fot. Maciej Kaczanowski)

Miejscem podjazdowej wojny stał się teren, na którym działał Lubelski Klub Jeździecki. Kilka razy wzywano tu policję, do akcji zaangażowano prokuraturę, a rodziny sąsiadujące ze stajniami boją się, że znów ktoś odetnie dopływ wody do ich budynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nawet śpimy jak na szpilkach, bo boimy się, że znowu coś się stanie – mówi jeden z mieszkańców budynku sąsiadującego ze stajniami. – My nie opowiadamy się tutaj po żadnej stronie konfliktu. Ale nie chcemy być jego przypadkowymi ofiarami.

Skąd wziął się spór

Teren, na którym przez lata działał Lubelski Klub Jeździecki, jest własnością miasta, a zarządza nim miejska spółka MOSiR. Klub jedynie dzierżawił nieruchomość od spółki, ale przestał płacić czynsz, więc umowa została wypowiedziana, a sprawa trafiła do sądu.

Dwa wyroki nakazały klubowi spłacić dług. Jego egzekucją zajął się komornik, który m.in. sprzedał konie, ale odzyskał małą część należności. Trzeci wyrok, też prawomocny, nakazał eksmisję LKJ. Klub obiecał, że opuści teren w marcu, ale nie dotrzymał słowa, więc MOSiR poszedł do komornika.

Wtedy zaczęły się dziać dziwne rzeczy.

Zabrali ludziom wodę

– Pani prezes LKJ poinformowała nas dzień wcześniej, telefonicznie i przez sms, że nie będziemy mieć wody, bo ona jest zarządcą tego terenu i tak sobie postanowiła – mówi mieszkaniec domu sąsiadującego ze stajniami.

– W budynku przy Ciepłej 7 są trzy lokale komunalne, mieszka w nich dziewięć osób – mówi Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. – Problem polega na tym, że budynek jest zaopatrywany w wodę z hydroforni, która jest zasilana z licznika elektrycznego znajdującego się na terenie LKJ.

Urządzenia rzeczywiście zostały wyłączone i pomimo panujących wówczas wysokich temperatur lokatorzy nagle zostali bez wody. – Próbowaliśmy na wszelkie możliwe sposoby porozumieć się z panią prezes LKJ, żeby przepisać ten licznik na nas, chcieliśmy płacić za ten prąd, ale bezskutecznie – mówi Bilik. – Pani prezes utrzymywała, że urządzenia hydroforni należą do niej i zabierze je ze sobą, gdy będzie się stąd wyprowadzać. W pewnym momencie urwał nam się kontakt, pani prezes nie podejmowała korespondencji, nie odbierała telefonów.

– Działając w stanie wyższej konieczności, by zapewnić wodę mieszkańcom, wyznaczyliśmy komisję, która w asyście policji weszła na ten teren, aby włączyć urządzenia odpowiedzialne za dostawę wody – mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR.

LKJ kontratakuje

– Kilka godzin później woda znów została odłączona od budynku – opowiada Bednarczyk. – Dlatego ponownie weszliśmy tam w asyście policji, dostawa wody została wznowiona. Musieliśmy założyć własne kłódki, żeby zabezpieczyć dostęp do tych urządzeń.

– Jesteśmy wdzięczni MOSiR-owi za to, że bardzo szybko zainterweniował w tej sprawie i za szybkie przywrócenie dostaw wody – mówi mieszkaniec domu. – Boimy się tylko, że do czasu wyprowadzki LKJ sytuacja się powtórzy.

Oburzona wymianą kłódek szefowa klubu jeździeckiego powiadomiła policję. – Prowadzimy obecnie dwa postępowania sprawdzające – przyznaje Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – Jedno z nich dotyczy naruszenia miru domowego po zawiadomieniu prezes LKJ, że bez jej wiedzy ktoś wszedł i zamienił kłódki na terenie obiektu. Drugie postępowanie dotyczy utrudnienia w korzystaniu z wody przez mieszkańców znajdującego się tu budynku.

Prokurator w LKJ

Również prokuratura zajmuje się sprawą LKJ. – Potwierdzam, że złożyliśmy zawiadomienie dotyczące niszczenia i przywłaszczenia mienia, ponieważ dotarły do nas informacje o tym, że są wycinane i wywożone ogrodzenia padoku. Te ogrodzenia są częścią ośrodka jeździeckiego dzierżawionego przez LKJ i stanowią majątek miasta – mówi Bednarczyk. – Oczywiście nie mamy żadnych dowodów na to, by wycinała i wywoziła je pani prezes, czy ktokolwiek z klubu, ale w sytuacji, gdy klub zajmuje ten teren, to również za niego odpowiada.

Coraz bliżej eksmisji

W połowie czerwca komornikowi udało się skutecznie doręczyć prezes LKJ zawiadomienie dotyczące egzekucji. Klub został poinformowany, że ma dobrowolnie wydać teren do połowy lipca. – Jeżeli tak się nie stanie, wtedy komornik wkroczy tam w asyście policji – podkreśla rzecznik MOSiR.

Czy konieczna będzie akcja komornika, czy teren będzie zwolniony po dobroci?

– Nie będę z wami rozmawiała – stwierdziła Monika Kozicka-Gradziuk, prezes LKJ, która oddzwoniła do nas po południu. – Niech pan pisze bzdury, jakie pan chce.

(fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ostrzega, że w ostatnim czasie oszuści podszywają się pod pracowników firmy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty