Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

9 października 2023 r.
15:11

Wojna w Izraelu. Młodzież z Chełma cała i zdrowa wróciła do domu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Młodzież z Chełma koncertowała w Izraelu w ramach podpisanej umowy o współpracy
Młodzież z Chełma koncertowała w Izraelu w ramach podpisanej umowy o współpracy (fot. Facebook Szkoła Muzyczna w Chełmie )

Młodzież z Chełma jest już w domu. W poniedziałek rano z objętego wojną Izraela ewakuował ich rządowy samolot. Rodzice nastolatków odetchnęli z ulgą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

8 uczniów i 2 opiekunów z chełmskiej szkoły muzycznej 30 września wyleciało do Beit Sahour w środkowej części Palestyny w ramach podpisanej umowy o współpracy. Najzdolniejsi młodzi muzycy w wieku od 15 do 18 lat koncertowali na prestiżowym uniwersytecie The Edward Said.

Akurat, gdy mieli zaplanowany wylot, w sobotę nastąpił atak Hamasu na Izrael. Grupa utknęła wtedy na lotnisku w Tel Awiwie.

– To oczekiwanie jest najgorsze – mówiła nam wtedy pani Małgorzata, mama jednego z uczniów. Ale już w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Polacy ewakuowani będą stamtąd rządowymi samolotami, w tym dwoma Herculesami.

Tak się rzeczywiście stało. W poniedziałek rano, uczniowie i ich opiekunowie wylądowali w Warszawie, a kilka godzin później dotarli do Chełma. – Mój syn był w tej grupie. Cieszę się, że Mateusz jest już bezpieczny. Dziękuję wszystkim, którzy zaopiekowali się całą grupą na lotnisku i zorganizowali sprawną ewakuację – podkreśla pan Jacek. – Mieliśmy kontakt przez Messengera– dodaje.

Chociaż zmęczeni i głodni, ale najważniejsze, że są już w domu. – Do soboty nic się nie działo. Przyjechaliśmy na lotnisko akurat, gdy premier Izraela oficjalnie ogłosił, że nastąpił atak. Ale my dopiero wieczorem wiedzieliśmy o tym, bo usłyszeliśmy rakiety i wtedy wszyscy uciekaliśmy do schronów. W Izraelu jest ich bardzo dużo. Pod samym lotniskiem jest ogromny, pomieści kilka tysięcy osób- mówi nam Andrzej Wojtaszek, dyrektor szkoły muzycznej z Chełma. 

– Byliśmy uziemieni tam. Później nastąpił kolejny atak i znowu do schronu. Nasz planowany samolot nie doleciał, lądował na Cyprze- tłumaczy. – Na szczęście, Izrael ma dobre systemy ostrzegania. Na lotnisku trzy razy musieliśmy uciekać do schronów. To na pewno nie jest budujący widok dla młodzieży, bo pierwszy raz przeżyli alarm przeciwrakietowy, widzieli roztrzęsionych i histeryzujących ludzi z całego świata. Ale znieśli to dzielnie. Nikt nie ma traumy- zapewnia dyrektor.

Przyznaje, że pomoc z ambasady przyszła dopiero po dobie. – I to po moich interwencjach m.in. u prezydenta Chełma, który uruchomił kontakty w MSZ. Dostaliśmy wtedy kanapki. A w niedzielę dowiedzieliśmy, że będziemy ewakuowani samolotami rządowymi, ale nie mieliśmy informacji, kiedy dokładnie to nastąpi- zaznacza Wojtaszek. Już w Polsce zobaczył w Internecie, że gdy trwała ich ewakuacja z Izraela Hamas wystrzelił w stronę lotniska 130 rakiet. – Ale Izrael ma kopułę antyrakietową i to nas uchroniło-podkreśla. Wojtaszek już wcześniej jeździł do Izraela. -  Jadąc na Bliski Wschód ma się świadomość, że  w każdej chwili może się coś zdarzyć. Ale to samo dotyczy każdego miejsca na świecie. Myśląc w ten sposób, nie nawiązywalibyśmy żadnych kontaktów. A dla mnie ważne jest, by uczniów uczyć otwartości na świat. Myślę, że ani oni, ani rodzice nie mają mi za złe, że przeżyli trochę przygód- stwierdza dyrektor.

Od początku grupie pomagał prezydent Chełma, Jakub Banaszek. – Miasto współorganizowało transport busem z lotniska. Wszyscy są cali i zdrowi. Cieszymy się, że wszystko zakończyło się szczęśliwie. Teraz zarówno dzieci, jak i opiekunowie potrzebują jak najwięcej spokoju i odpoczynku– podkreśla Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.

– Miasto pomogło też zorganizować transport busem z lotniska. Wszyscy są cali i zdrowi. Cieszymy się, że wszystko zakończyło się szczęśliwie. Teraz zarówno dzieci, jak i opiekunowie potrzebują jak najwięcej spokoju i odpoczynku– podkreśla Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.

W poniedziałek rano rządowe samoloty przywiozły ponad 200 Polaków z Izraela. Ale na ewakuację czeka jeszcze 2 tys. osób. – Nikt nie zostanie bez pomocy – zapewnia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Atak rakietowy Hamasu na Izrael rozpoczął się w sobotę rano. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael odpowiedział zmasowanymi atakami lotniczymi na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają bojownicy Hamasu. Jest ponad 700 ofiar śmiertelnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty